Українці Португалії б’ють тривогу та вимагають від України на державному рівні випрацювати ефективну програму збереження національної ідентичності за кордоном.
Українці Португалії б’ють тривогу та вимагають від України на державному рівні випрацювати ефективну програму збереження національної ідентичності за кордоном.
16 січня у Лісабоні з ініціативи Капеланії УГКЦ в Португалії та Спілки українців у Португалії відбулася міжнародна конференція «Співпраця Церкви та суспільних організацій у контексті збереження української ідентичності у новій діаспорі», повідомляє сайт УГКЦ.
Учасники конференції відзначили, що загалом у Португалії налічується 50 тисяч українців, які прибули сюди на заробітки. Після більше ніж 15-річного перебування, можна говорити вже про сталу українську діаспору в Португалії. Найважливішими інституціями, що репрезентують та об'єднують діаспору, є церкви, суботні та недільні школи, громадські організації та дипломатичні установи України в Португалії. Йшлося й про те, що, процеси асиміляції є дуже швидкими в Португалії.
З іншого боку, існує проблема «русского мира», що маскується під слов'янські союзи та ніби спорідненість чи ностальгію за Радянськими часами, а насправді нав'язують українцям російськомовне середовище та ідеологію.
«З боку Української Держави до цього часу не запропоновано ефективної програми збереження національної ідентичності за кордоном", – йдеться в коментарі Спілки українців у Португалії. – Тому, мусимо залучати українців до ідеї збереження своєї національної ідентичності, як духовної, культурної, так і соціальної самореалізації українців у контексті діаспорної громади. З іншого боку, ця співпраця має бути спрямована на допомогу для укріплення української державності та піднесення іміджу України у світі".
Першими кроками для реалізації цієї програми учасники конференції визначили:
"1. Спільну розробку статуту для українських суботніх та недільних шкіл;
2. Продовження циклу конференцій щодо збереження національної ідентичності;
3. Проведення спільних культурних заходів;
4. Співпраця у соціальному та правовому захисті українців, що проживають у Португалії;
5. Допомогу у підготовці та участі у Зустрічі Східних католицьких єпископів Європи, що має відбутися у жовтні цього року у Фатімі".
Конференція відбулася за сприяння Посольства України в Португальській Республіці, Світового конгресу українців, ГО «Справа Кольпінга в Україні», Львівського національного університету імені Івана Франка, Департаменту міжнародного співробітництва і туризму ЛОДА.
Доповідачами конференції були: координатор Капеланії УГКЦ в Португалії о. Іван Ґудзь, голова Спілки українців у Португалії Павло Садоха, капелан УГКЦ міст Порто та Браги о. Йоан Лубів, голова осередку Спілки в м. Агеда Надія Уманська, директор Культурно-освітнього центру "Дивосвіт" Володимира Кияк. Через скайп-зв'язок у конференції взяли участь: з Києва - єпископ-помічник Київської архиєпархії Йосиф (Мілян), зі Львова - юрист ГО «Справа Кольпінга в Україні» Юрій Ковний. З привітальним словом на початку та на завершення конференції виступила посол України в Португальській Республіці Інна Огнівець.
У конференції взяли участь священики та члени Спілки з міст Лісабона, Порто, Браги, Агеди, Албуфейри, Сантарень, Евори. Також були члени Асоціації «Соціальний та Культурний центр Luso-Ucraniano».