День Соборності відзначає Україна 22 січня, у день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки 1919 року на Софійській площі в Києві.
День Соборності відзначає Україна 22 січня, у день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки 1919 року на Софійській площі в Києві.
У цей день у столиці заплановано проведення офіційних урочистостей за участю керівництва держави, представників центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, народних депутатів, громадськості, духовенства, науковців.
Традиційно у цей день у містах утворюють ланцюги єдності. У столиці кілька сотень людей із прапорами та національними кольорами на обличчях на мосту Патона прямували один до одного із правого та лівого берегів. І зійшлись посередині.
Cьогодні глава держави вшанував пам’ять Великого Кобзаря у парку імені Тараса Шевченка у Києві. Після цього Президент поклав букет квітів до пам’ятника Михайлу Грушевському біля Будинку вчителя.
У Зверненні до українців з нагоди Дня соборності Володимир Зеленський закликав: Дорогі українці!
Щоб бути сильними, треба стати єдиними.
Щоб стати єдиними, треба бути сильними.
Пам’ятаймо про це! Зі святом вас! З Днем соборності України!
«У сучасному світі відчуття нації єдиним цілим виникає не тільки завдяки спільним традиціям, культурі та релігії. Є ще цінності.
Цінності доброчесності та порядності. Вихованості й толерантності. Цінності свободи та демократії. Бажання економічного добробуту та процвітання. Бажання бути заможним. Цінності поваги до закону, приватної власності та поваги одне до одного.
Я – українець. Тому що живу за законом. Завжди готовий у разі потреби захистити свою рідну землю. Я взірець для пострадянського простору: у захисті своїх прав, захисті свободи слова, правової держави, громадянського суспільства, нульової толерантності до корупції.
Я – українець. Бо я відповідальний громадянин. Я сплачую податки.
Не їду на червоне, правильно паркуюся, ніколи не сідаю за кермо напідпитку. Піклуюсь про довкілля. Вчуся критично мислити. Я українець – бо ми найкращі в спорті, науці, в IT.
Я веду здоровий спосіб життя. Вчу іноземні мови.
Підтримую рівні можливості для реалізації чоловіків та жінок.
Поважаю права представників усіх національних меншин та всіх релігій», - сказано у зверненні.
Історична довідка:
У січні 1918 року була створена Українська Народна Республіка (УНР), а на територіях, що входили до складу Австро-Угорської імперії, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). У грудні 1918 року лідери двох держав у Фастові підписали передоб'єднувальний договір. 22 січня 1919 року цей договір, що увійшов в історію як Акт злуки - акт об'єднання українських земель, був оприлюднений у Києві.
Це державне свято символізує єдність українських земель. І хоча державі тоді не вдалося зберегти незалежність, Акт злуки став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу.
Єдиною Україна пробула недовго, вже через кілька місяців після проголошення Возз'єднання більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупували поляки, а Закарпаття - Чехословаччина.
Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року. Свято встановлено, "враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) Української держави..." згідно з Указом Президента України.
Деякий час, з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано, а натомість встановлено "День Соборності та Свободи України".
13 листопада 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено.