У Львові у межах ХV Екуменічного соціального тижня 4 жовтня відбулась дискусія про українську та європейську ідентичність. Її учасниками стали українські, британські та французькі науковці. Наскрізне питання, відповідь на яке шукали промовці, – якою є європейська ідентичність та як з нею співвідноситься українська ідентичність.
Джерело: ІЕС
Як зауважив модератор заходу, завідувач кафедри політичних наук, керівник програми «Етика-Політика-Економіка» УКУ, доктор Юрій Підлісний, у французькій мові є вислів Noblesse oblige, який означає «Шляхетність зобов’язує». Цей вислів про те, що ідентичність визначає, як людина мала би себе поводити. А з іншого боку – те, як людина себе поводить, визначає її ідентичність.
Ідентичність змінюється, коли змінюються обставини. Українська ідентичність є результатом європеїзації східного простору.
«Війна все змінила. Зараз немає жодних підстав сумніватись в європейській ідентичності українців. Ба більше, європейці часом вважають нас яскравішими представниками європейської ідентичності, ніж вони самі. І питання зараз має полягати в тому, як нам влитись в цю європейську культуру, аби внести щось нове в цей простір», — зазначив доктор Ярослав Грицак, український науковець, історик і публіцист.
Схожу думку висловив і доктор Олів’є Абель з французького Інституту протестантської теології. За його словами, українці зараз є найбільшими носіями європейської ідентичності, а Україна є серцем сучасної Європи.
«Ідентичність – це серед іншого про етику і плюралізм. Бути Європою – це прийняти багато традицій. Це різні можливості дивитись на світ в єдності європейських ідентичностей. Зараз є багато незнання зі сторони історії. Європа склалась з країн, які мали різну історію. Дуже важливо розуміти цю множинність ідентичностей», – зазначив доктор Олів’є Абель, Інститут протестантської теології, Франція.
За словами Ярослава Грицака, Європа – це зона миру. Це зона, де війна між двома сусідніми державами сьогодні просто неможлива. Саме тому українці так хочуть до неї приєднатись. Однак, для нас вже притаманні певні спільні з Європою цінності – це величезне відчуття солідарності, гідності, емпатії. Ідея Європи, на думку історика, це ідея кризи. Але кожна криза у Європі приходила до певної розв’язки.
«Ми зараз бачимо трансформацію української колективної ідентичності, та ми спостерігаємо це також і в інших частинах Європи: що частково також пов’язано з подіями в Україні. Я спостерігаю за цими подіями як соціолог, і є один момент, на якому я хочу наголосити – для того, щоб криза була трансформаційна, має бути перетин кількох речей. Окрім кризи, пов’язаної з російським вторгненням, ми спостерігаємо також екологічну та продовольчу кризи. Є також криза демократії. І власне цей перетин криз може стати визначальною точкою для їх вирішення», — зазначив Жерар Деланті, соціолог і професор соціології та соціальної й політичної думки в Університеті Сассекса.
Ідея Європи, на думку панелістів – це також ідея сталого розвитку, що власне було темою минулорічного Екуменічного соцтижня. Саме тому, за словами Ярослава Грицака, Європа зобов’язана розширятись, а європейські цінності та пріоритети ставати спільними для всього світу.
Нагадаємо, міжнародний суспільний форум «Екуменічний соціальний тиждень» – це проект, в межах якого відбуваються заходи різного формату – академічні, культурно-мистецькі, просвітницькі та практичні – щороку на нову тематику. Вже 15 років поспіль міжнародний форум гуртує людей зі всієї України та світу. Цьогорічний форум присвячений темі ідентичності.