Created with Sketch.

Україна дала відповіді Комісії США з релігійної свободи щодо останньої версії законопроекту № 8371 про заборону УПЦ МП

11 травня, 18:00

На ім’я посла України в США Оксани Маркарової 9 квітня 2024 року надійшов офіційний лист до держави Україна від Комісії США з міжнародної релігійної свободи, в якому висловлюється занепокоєння ситуацією, викликаною розглядом у Верховній Раді законопроекту № 8371.

Про це 11 травня повідомила Релігія в Україні.

Що зацікавило Комісію?

Членів Комісії (читай – Державний департамент США) зацікавила остання версія законопроекту, яку до другого читання підготував Комітет з гуманітарнної та інформаційної політики. На думку Комісії, ці пропозиції «містять кілька проблемних положень з негативними наслідками для свободи релігії або переконань». Зокрема мова йшла про критерії афілійованості релігійних організацій з РПЦ, за наявності яких держава погрожує знімати порушників з реєстру юридичних осіб, а їхнє майно конфісковувати в державний бюджет. Комісія вважає такі критерії «надмірно обтяжливими» і спрямованими «проти релігійних громад, не вимагаючи доказів злочинної діяльності».

Також членам Комісії видався дещо дивним опис ідеології «Русского мира», що дає підстави державі в ручному режимі визначати склад злочину його розповсюджувачів.

Комісія просить Україну передати законопроект на розгляд Венеціанської комісії Ради Європи або Спеціального доповідача ООН з питань свободи релігії та переконань, «щоб підтвердити відповідність законопроекту міжнародному праву».

Було задано п’ять питань щодо того, чи буде оголошено крнимінальним злочином діяльність для РПЦ, чи є криміналом діяльність релігійних організацій, визнаних афілійованими з РПЦ, що буде з релігійними організаціями (та їхнім приватним майном), які визнають духовний авторитет афілійованої РО, та як планується криміналізувати діяльність по розповсюдженню ідеології «Русского мира».

Тобто, мова фактично йшла про те, що законопроєкт пропонує карати за діяльність, яка не була криміналізована і не буде такою після прийняття законопроєкту. А отже, для міжнародного права в основі покарання лежить не принцип децимації, а здійснення злочину кожною конкретною організацією окремо.

Щодо розпливчатості визначення в законопроєкті «Русского мира», то, з одного боку, Комісія дійсно має рацію, а з іншого, очевидно, що за кордоном досі не розуміють, в чому небезпека цієї ідеології – навіть після скандалу з Наказом Всесвітнього російського народного собору, який оголосив Україні «священну війну». Доводиться констатувати факт, що українській стороні не вдалось переконати міжнародну бюрократію, яка займається релігійними свободами, що «Русский мир» заслуговує встати в один рядок з іншими людиноненависницькими концепціями, від реалізації яких було стільки війн та жертв.

Відповідь України

Своєю чергою, українська сторона на кінець квітня підготувала розгорнуту відповідь на цей запит. Якщо коротко, то вона зводиться до того, що на момент цього листування предметно можна говорити лише про ту урядову версію законопроєкту, яка була прийнята в першому читанні і оприлюднена. А отже, за всі пізніші нашарування, підготовлені Комітетом, відповідати немає підстав. А первісний законопроєкт не встановлює кримінальних чи будь-яких інших санкцій за релігійну діяльність.

Що стосується РО, які афілійовані чи входять до структури РПЦ, то «законопроєктом передбачається запровадження механізму контролю за діяльністю зареєстрованих в Україні (таких – ред.) релігійних організацій». Кримінальними є лише та діяльність, яка загрожує національній безпеці – зокрема, розповсюдження наративів, викладених у Наказі ВРНС. Але все одно діяльність таких організацій держава толерувати не буде і за першої можливості буде знімати з реєстрації через суд. Та й взагалі, «під афіліацією законопроєкт розуміє не духовний зв’язок, а взаємовідносини організаційного характеру». А тому все, чого від УПЦ хоче держава – розірвати з РПЦ організаційний зв’язок.

Щодо майна, пояснює українська сторона, все просто: позбавляєтесь афілійованості – майно ніхто не чіпатиме. Не позбавляєтесь – у випадку припинення діяльності через суд майно може перейти до держави.

Українська сторона констатує факт, що «урядова редакція законопроекту не містить згадок про «русский мир»».

Читайте також
Україна і світ Зеленська відвідала папський дитячий шпиталь, який прийняв 658 пацієнтів з України
Вчора, 10:30
Україна і світ Зеленська розповіла Папі Римському про російські атаки на українські міста
Вчора, 09:35
Україна і світ Сибіга закликав Конгрес США визнати геноцидом дії Росії в Україні
11 травня, 10:58
Україна і світ Путін не дасть українцям і європейцям перерву на Різдво, треба посилювати оборону, - Бербок
11 травня, 10:40