Created with Sketch.

Україна сьогодні вшановує День пам'яті полеглих у бою під Крутами

29.01.2022, 08:50

Українці сьогодні відзначають трагічну дату історії – День пам'яті героїв Крут. 29 січня 1918 році триста студентів в нерівному бою загинули, намагаючись зупинити під Києвом більшовицьку армію Михайла Муравйова.

У більшості областей України проходять заходи зі вшанування подвигу цих героїв, участь у яких беруть державні та релігійні діячі.

"Нині Крути – це також і сьогодення, - написав у Фейсбук речник ПЦУ архиєпископ Євстратій (Зоря). - Століття тому на більшовицьких штиках з півночі нам занесли "народну владу". За цей час ми стали мудрішими – вдруге нащадкам Муравйова і Троцького вдалося обдурити лише частину Донбасу, а не всю Україну. Зараз багато дискусій навколо мобілізації. Крути нагадують нам і про це. Якщо рідну землю захищає не повноцінна армія, а лише батальйон полум'яних добровольців, якщо думати, що війна "десь там" і нехай ті, хто живе "там", воюють за свій дім – це шлях до поразки. Окупації. А потім – репресії, розкуркулення, Голодомор. Мудрагелі з Центральної Ради, коли казали, що армії нам не треба, бо ми - мирна держава, про ТАКІ наслідки навіть не думали. Але ми знаємо – тому не повинні дати себе обдурити. Крути – місце поразки української зброї, але незламності та перемоги українського духу. Зрештою, те, за що боролися агресори – розвалилося й згнило. А Україна, за яку вмирали під Крутами – є і буде. Вічна пам'ять і вічна слава Героям Крут!"

Довідка: Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під однойменним селищем за 130 км на північний схід від Києва. Цей бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько 400 осіб, тривав 5 годин. 27 юнаків потрапили після бою в полон до більшовиків та були страчені.

У березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди та з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей вчинок київської молоді героїчним.

На початку 2012 року на місці дерев’яного хреста на Аскольдовій могилі було встановлено пам’ятник: виготовлений із каменя козацький хрест, у центрі якого висічений тризуб, під яким цитата з Євангелія - «Найбільша любов - життя покласти за друзів». Показово, що пам’ятник встановили не президенти, урядовці, депутати та інші високопосадовці, які впродовж багатьох років клялися це зробити, а звичайні громадяни.

Теги: #Крути
Читайте також
Держава Сьогодні День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни
29 січня, 12:07
Держава На будівництві військового меморіального кладовища розпочалися підготовчі роботи
29 січня, 10:00
Держава Охорона і впорядкування військового меморіального кладовища: уряд затвердив постанову
29 січня, 10:32
Держава Пропаганда "русского міра" має каратися як загроза нацбезпеці, — науковці звернулися до парламентарів
29 січня, 13:31