Created with Sketch.

Українські митці створили незвичну ікону для Центру української культури в Таллінні

13.09.2023, 19:17

Львівський іконописець Роман Зілінко разом з харківським каліграфом Олексієм Чекалем написали ікону "Богородиця Захисниця Біженців" на замовлення керівника Центру української культури в Таллінні Анатолія Лютюка для каплиці УГКЦ.

Як розвідає у себе на фейсбук-сторінці Олексій Чекаль, ця ікона — складень, де на зворотній стороні написана молитва, яку уклав сам пан Анатолій, а відредагував богослов Едуард Бердник.

Текст молитви:

МАТИ БОЖА, ТИ, ЩО ПІЗНАЛА БОЖУ ВОЛЮ ПІД ХРЕСТОМ ТВОГО СИНА, ЗНАЄМО, ЩО БЛИЗЬКЕ ТОБІ НАШЕ БАЖАННЯ РОЗПІЗНАТИ ВОЛЮ ОТЦЯ У ТЯЖКИХ ВИПРОБУВАННЯХ ВІЙНИ. ЗДВИГНИ РУКИ ТА УСТА НАШІ ДО ПОДЯКИ СЕРЕД ЦІЄЇ СТРАШНОЇ БІДИ, УКРІПИ В НАДІЇ, ЩО ПОБАЧИМО МИ НОВЕ ЖИТТЯ НАШОЇ УКРАЇНИ, ЯК І ТИ ПОБАЧИЛА НОВЕ ЖИТТЯ СВОГО СИНА. АМІНЬ.


Коментуючи процес творення ікони, Олексій Чекаль, відомий творець символіки ПЦУ та найвідоміший сучасний український каліграф, зауважує, що як "підбирав стиль добрих та веселих літер до добрих й радісних образів Романа, я подумав, що у церковному мистецтві ми наїлися серйозних та суперпрофесійних мистецьких схем. (...) Доброти й радості іноді не вистачає іконам, зробленим на канонах "сьома вода на киселі", які слідують генеральним лініям "скреп" та сакральним нісенітницям, замість того щоб захищати й плакати над скривдженими, слабкими та тими, що тікають від Ірода, й радіти звитягам над злом. Подивишся на таку ікону, яка у нас вийшла, не сум й аскеза в голові, а весела світла молитовна посмішка та сльози...".

Натомість замовник ікони Анатолій Лютюк дуже вдячний авторам ікони.

"Якраз це те, про що ми з друзями вимріяли для каплиці Центру української культури в Таллінні! — наголошує він у коментарі на фейсбуці. — Разом з іконою Андрія Стасевського "Діва Марія покровителька Мар'ямаа" (Естонії), "Зеркалом радості" геніального, любимого нами престора Ганса Сакса, ці високохудожні твори створять неповторну іконосферу в нашій капличці, розташованій в середньовічній Талліннській вежі".

За його словами, іконосфера каплиці УГКЦ у Таллінні віддавна творилася у співпраці з братами Петром та Андрієм Гуменюками, Іваном Зубакою, Андрієм Стасевським, Леною Лютюк, Анною Шенке, Володимиром Дідаром, Ігорем Свиридою та доброю сотнею однодумців папрафіяльної спільноти.

"Господь благословив створити це українське диво Боже в Естонії і ніякі пекельні сили не здолають і не зруйнують того. В каплиці, починаючи з 24 вересня, постійно буде проводитись молитва за українських біженців", — розповідає керівник Центру та дякує всім, хто приклався до творення ікони: "То є щастя, яке подарували Ви Естонії. Щастя показати українську ікону, українську каліграфію".

Читайте також
Україна і світ Президент нагородив посмертно першого віце-президента СКУ Стефана Романіва
Вчора, 11:30
Україна і світ У Вашингтоні відзначили 75-річчя парафії Пресвятої Родини УГКЦ
13 вересня, 11:30
Україна і світ СКУ до роковин Голодомору закликає нагадати світові про злочини режимів Сталіна і Путіна
13 вересня, 11:00
Україна і світ УПЦ США та Діаспори вшанує пам’ять жертв Голодомору та загиблих українських воїнів
13 вересня, 10:30