Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках

31.12.2020, 14:07
Культура
Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 1
30 грудня Укрпошта ввела в обіг марковий аркуш ʺВітражі старого Львоваʺ.

Про це повідомили Гал-інфо у пресслужбі АТ "Укрпошта".

Сюжетами марок стали 7 фрагментів кольорових вітражів, що прикрашають сакральні споруди міста Лева. А саме костел Домініканський та святого Антонія, Успенську церкву, Вірменський та Латинський катедральний собори, а також вітражі у приміщенні колишнього Краківського готелю, а зараз тут знаходиться Апеляційний суд.

На сірому тлі аркуша кольорові марки розташовані у вигляді трьох вітражних церковних аркових вікон – по три марки на два бокових ʺвікнаʺ, а центральне ʺвікноʺ представлене єдиним великим вітражем із зображенням Діви Марії. На полях маркового аркуша зображено дві мармурові колони, що додають поштовому випуску урочистості та величі.

ʺІдея випуску поштових марок із вітражами належить колективу управління філателії Укрпошти. Ця тема є досить популярною серед колекціонерів. Найбільше зразків старовинних вітражів збереглися у Києві та Львові. Тож зі Львова ми і вирішили розпочати цю серію поштових марок. Принагідно я хочу подякувати львів’янам за допомогу у здійсненні випуску: нашому консультанту зі Львівської міської ради Лілії Онищенко-Швець та талановитому фотографу, автору світлин, зображених на марках і картках до них, – Андрію Кирчіву. Мені приємно, що авторами поштового випуску ʺВітражі старого Львоваʺ погодилися стати Сергій і Олександр Харуки, добре відомі як філателістичному, так і нумізматичному товариству. Одна з їх останніх робіт – марковий аркуш ʺКомахи Україниʺ виборов найпрестижнішу філателістичну нагороду Grand Prix WIPA (Австрія). Сподіваємося, що і вітражі матимуть не менший успіх!ʺ, - відзначила начальник управління філателістичної продукції Укрпошти Наталія Мухіна.

Вартість маркового аркуша ʺВітражі старого Львоваʺ 80 грн: 4 марки номіналом V (еквівалент 9 грн), 2 марки номіналом М (еквівалент 13,5 грн), 1 марка номіналом F (еквівалент 17 грн).

Тираж маркового аркуша – 25 тисяч примірників. На аркуші застосована технологія тиснення голографічною плівкою.

Автори поштового випуску Сергій та Олександр Харуки співпрацюють з Укрпоштою над створенням поштових марок. Знаки поштової оплати у їх виконанні неодноразово ставали переможцями та призерами міжнародних філателістичних конкурсів, а найзнаковішою нагородою стала Grand Prix WIPA (Австрія) за марковий аркуш ʺКомахи Україниʺ.

Довідково.

Перші вітражі з’явилися в Галичині разом із запозиченим у Візантії християнства. Звідти й назва для них — ʺгрецькі вікнаʺ. Історія появи й збереження цілісності зразків вітражного мистецтва у храмах і світських спорудах Львова різна.

Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 64404

 

Вітражі Костелу св. Антонія. У храмі святого апостола Андрія вікно за вівтарем прикрашене вітражем Мадонни з дитятком. На ньому Богородиця одягнена у вишиванку. В цьому храмі зберіглося найбільше у Львові вітражів – 23 ʺгрецьких вікнаʺ. На фасаді храму розміщений вітраж із зображенням покровителя храму та пресвятої Євхаристії.

Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 64408

 

Вітражі Костел серця Ісуса створені у 1887–1889 рр. мюнхенською фірмою Маєр (Mayer). Центральний - зображує Найсвятіше Серце Ісуса, бокові вітражі присвячені св. Меланії і Архангелові Михаїлові.

Вітражі Успенської церкви. Однією з найяскравіших сторінок в історії сецесійного вітражництва у Львові є засклення Успенської церкви. Вітражі храму створені за проєктами українського художника Петра Холодного й розповідають про українську церковну історію: хрещення України, життя галицької Русі та діяльність фундаторів храму. Також тут є унікальний елемент для пострадянського Львова – вітраж-тризуб, який пережив радянські часи.

Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 64405

 

Вітражі Домініканського костелу. Встановлені у костелі у 1844 р. У вікні однієї з чотирьох овальних каплиць вітраж виконали із порушенням технології, тож уже в 1871 р. він потребував реставрації. До наших днів у Домініканському костелі збереглися лише окремі фрагменти вітражів.

Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 64406

 

Вітражі Вірменського собору. Фрески та вітражі Вірменського собору на початку ХХ ст. виконав спеціально запрошений з Варшави художник Ян Розен. Сцени, представлені на вітражах, були тематично пов’язані з настінними розписами. Нині тільки знахідка скрині з уламками скла в підземеллі катедри, а пізніше реставрація, дозволили відновити два вітражі. Їх оновлювали львівський майстер-вітражист Анатолій Чобітько, а пізніше долучився Аркадіуш Мацєй, майстерня вітражів Евеліни і Роберта Кєндзєлєвських. Восени 2006 року було відновлено вітраж в куполі собору, а вітраж із зображенням Св. Павла розмістили в південному вікні собору.

Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 64409

 

Вітражі Латинського катедрального собору. Найпишніші львівські неоготичні вітражі прикрашають вікна Латинського катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці біля пл. Ринок. Лише цей собор зберіг вітражі неушкодженими, що утворюють єдиний ансамбль. Є 8 вітражів біля вівтаря та у бічних каплицях костелу. Біля органу – один із найбільших скляних малюнків площею 44 мІ, вітраж із Матір’ю Божою, опікункою Львова. Створили ці вітражі шість художників у останній декаді XIX ст.

Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 64403

 

Вітражі на Площі Соборній, 7 (приміщення Апеляційного суду). Цьогоріч завершено реставрацію унікальних вітражів у будинку колишнього Краківського готелю, що на пл. Соборній, 7. Нині тут розміщено Апеляційний суд. Вітражі, розроблені за індивідуальним проєктом, виготовлені в майстерні Станіслава-Габріеля Желенського у 1914 р. Розміщені вони на сходових клітках і виконували не лише декоративну, а й практичну функцію, щоб закрити від відвідувачів готелю непривабливий вигляд внутрішнього двору.

Унікальні вітражі Львова з’явилися на поштових марках - фото 64407