Унікальну пам’ятку – дерев’яний костел з села Язлівчик перенесуть до Музею народної архітектури та побуту «Шевченківський гай». Таке рішення прийняла розширена вчена рада музею разом з представниками громадськості.
Начальник управління культури ЛМР Ірина Подоляк зазначила, що музей запропонував виконавцеві проекту від Гданської Політехніки місце під встановлення костелу.
«Рішення музейчиків та адміністрації музею є зрілим, професійним і правильним. Це є унікальна дерев’яна споруда. Якщо її не музеїфікувати, вона пропаде. Довкола цього проекту є багато спекуляцій, багато маніпуляцій. Ми не допустимо маніпуляцій, бо вони не мають нічого спільного зі збереженням культурної спадщини, яка є нашою спільною спадщиною», — сказала вона.
Між Музеєм народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» та Національним інститутом історичної спадщини при Міністерстві культури Республіки Польща, як відомо, зараз обговорюється можливість широкої угоди про співпрацю.
«Оскільки в Україні проблеми з фінансами, ми мусимо використовувати будь-які міжнародні гранти, фонди, проекти собі на користь, аби вчити наших людей, аби відновлювати наші пам’ятки. Тому така угода готується. Коли вона буде підписана – це питання кількох місяців. Це дуже важливо для працівників нашого музею, який є одним з найкращих в Україні та Східній Європі», – додає Ірина Подоляк.
Довідка: дерев’яний костел у Язлівчику під Бродами збудувано у 1936 році. Це один із небагатьох храмів у нетиповому для наших теренів стилі модерн, які збереглися на території України. В радянські часи тут був склад і магазин. До нашого часу костел ледь дожив, адже в селі не залишилося римо-католицької громади. Доглядати за храмом немає кому, а спонсорам реставрація вартістю понад мільйон гривень не по кишені.
Детальніше про пам'ятку на сайті "Дерев'яні храми України"