Created with Sketch.

Унівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці перебуває в Римі

04.05.2011, 09:21

До Рима ікона прибула завдяки старанням пасторального координатора для українців греко-католиків в Італії о. Марка-Ярослава Семегена та з благословення ігумена Свято-Успенської Унівської лаври Студійського уставу УГКЦ єромонаха Теодора Мартинюка.

Протягом травня в українській парафії Святих мучеників Сергія і Вакха у Римі перебуватиме Унівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці. До Рима ікона прибула завдяки старанням пасторального координатора для українців греко-католиків в Італії о. Марка-Ярослава Семегена та з благословення ігумена Свято-Успенської Унівської лаври Студійського уставу УГКЦ єромонаха Теодора Мартинюка.

14–15 травня, під час святкування Дня матері, чудотворна ікона Пресвятої Богородиці перебуватиме в соборі Святої Софії в Римі.

Ця ікона сьогодні знаходиться у Свято-Успенській Унівській лаврі на Львівщині. Вона належить до іконописного типу Одигітрія (з грецької "Провідниця").

У 2004 році на прохання ченців Унівської лаври Патріарх Любомир (Гузар) втановив у третю неділю травня празник Унівської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Довідка: Унівський монастир, де перебуває ікона, один з найдавніших в Україні. Археологи стверджують про його існування вже в 13 ст. Першими опікунами монастиря були галицькі князі, а згодом – литовські. У 1549 р. цей осередок духовності і культури став жертвою грабіжницького нападу татар. Але Богородиця з’явилася у сні Олександрові Ванькові Лагодовському, українському шляхтичеві, який занедужав на ноги. Вона порадила йому їхати на схід від своїх маєтностей шукати цілющого джерела, омитися в ньому і отримати зцілення. Таким чином, Лагодовський натрапив на руїни монастиря в Уневі. За народним переказом на згарищі він побачив ікону Божої Матері, що чудом вціліла. Отож, ікона віддавна існувала, але дата її написання і автор не відомі. З вдячності своїй Цілительці Лагодовський збудував муровану церкву Успення Пресвятої Богородиці.

Це – унікальна пам’ятка архітектури перехідного періоду від пізньої готики до ренесансу, збережена до сьогодні. До неї було перенесено ікону і поміщено за престолом над цілющим джерелом. У 1630 р. сюди прийшов Федір Орлович, якому вдалося врятуватися з турецького полону, з галер. Своєму звільненню він завдячував зверненню до унівської святині. Припускають, що ікону коронував Архимандрит Атанасій Шептицький (1715 – 1746).

В 1950 р. радянська влада закрила монастир. З черговим відродженням Унева як духовного центру в кін. XXст. було відновлено святиню. Оригінальну ікону переховували на горищі церкви, через що вона зазнала значних пошкоджень. Унівську ікону написав іконописець студит єромонах Ювеналій Мокрицький, її помістили під оригінальною шатою, яка збереглася.

Читайте також
Держава Зеленський позбавив Патріарха Кирила ордена Ярослава Мудрого I ступеня
Сьогодні, 12:44
Культура Сьогодні Східна Церква вшановує апостола Филимона, котрий раба перетворив на брата
Сьогодні, 12:05
Міжконфесійне На Вінниччині священик УПЦ МП разом з парафією перейшов до ПЦУ
Сьогодні, 11:45
Держава Представники Ради Церков зустрілися з віце-премʼєр-міністром Стефанішиною
Сьогодні, 11:21