Created with Sketch.

УПЦ КП у суді відстоює приміщення, яке шахрайськи «продав» колишній керуючий Запорізькою єпархією

05.04.2016, 11:01

Єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій відстоює інтереси єпархії у суді – уже майже рік Запорізька єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату судиться з колишнім керуючим єпархією архиєпископом Григорієм та його рідними з приводу незаконного продажу приміщення єпархіального управління приватній особі.

Єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій відстоює інтереси єпархії у суді – уже майже рік Запорізька єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату судиться з колишнім керуючим єпархією архиєпископом Григорієм та його рідними з приводу незаконного продажу приміщення єпархіального управління приватній особі, повідомляє сайт єпархії.

31 березня в Запоріжжі у прес-центрі «Журналіст» відбулася прес-конференція єпископа Запорізького і Мелітопольського Української Православної Церкви Київського Патріархату Фотія, під час якої він розповів про цю судову справу.

Ще 2007 року підприємство - Запорізький механічний завод подарувало Запорізькій єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату третину колишнього дитячого садка за адресою: вул. Калініна (тепер – Святоволодимирівська), 92, поруч з Кафедральним Собором Святої Трійці. Це двоповерховйа будинок з територією навколо. У договорі дарування було зазначено: “Пожертвування передається для здійснення права на свободу віросповідання та Поширення православної християнської віри”. Також в договорі було прописано, що використання цієї будівлі не за призначенням неможливо без схвалення з боку дарувальника. Тоді приміщення було оцінено в 170 тисяч гривень. Його планувалося використовувати для потреб церкви, а також як резиденцію правлячого архієрея.

В березні 2008 року владика Григорій, що був тоді архиєпископом Запорізьким і Мелітопольським, продав це майно своєму синові. Про цей факт тоді не знав ані Священний Синод УПЦ КП, якому підконтрольні всі обласні єпархії, ані запорізьке духовенство, ані парафіяни. Нерухомість була продана за ціною 140 тисяч гривень. Гроші на рахунок єпархії, хоча в договорі купівлі-продажу про це прямо говориться, так і не надійшли – про це свідчать банківські виписки.

Владика Фотій повідомив: «Весь час після продажу в цьому приміщенні велися ремонтні та будівельні роботи. В них брали участь священики та студенти духовного училища. Парафіяни жертвували свої гроші для облаштування приміщення. Також були звернення від імені єпархії до різних організацій з проханням  допомогти фінансово чи будівельними матеріалами. Ніхто не відав, що приміщення вже не належить єпархії. Архиєпископ Григорій факт продажу приховував від усіх. Виходить, що люди працювали на благо приватної особи, облаштовуючи йому будинок і територію».

13 грудня 2014 року архиєпископа Григорія зняли з поста керуючого єпархією перед засіданням Священного Синоду. У журналі засідання Священного Синоду з приводу звільнення архиєпископа було написано наступне: «У зв’язку з тривалою хворобою, яка не дозволяє належним чином виконувати архипастирські обов’язки, і з огляду на факт приватизації приміщення єпархіального управління на близького родича, що є грубим порушенням канонів, Статуту церкви і архиєрейської присяги».

Владика Фотій повідомив - зважаючи на вік і хворобу колишнього архиєпископа Григорія, було вирішено не розголошувати цю справу. Синод визначив йому місце проживання і служіння в одному з Київських монастирів.

Також на засіданні Священного Синоду було прийняте рішення висвятити Фотія (Олександра Сергійовича Давиденка) на єпископа та призначити керуючим Запорізькою єпархією.

Син колишнього архиєпископа Григорія, який на той час був власником приміщення, 17 грудня 2014 року, продав приміщення своїй племінниці.

Владика Фотій додав: «Комунальні послуги під час продажів не було переоформлено на приватну особу. Юридично їх платником є Запорізька Єпархія».

Далі, у квітні 2015 року владика Фотій від імені єпархіального управління вирішив звернутися в Комунарський районний суд, щоб повернути майно, що належить єпархії. Та судові засідання затягнулися.

Владика Фотій говорить: «Складалося враження, що представники Григорія спеціально затягували розгляд справи. Не з’являлися на засідання суду, заявили велику кількість свідків – і під час судових засідань всі довго слухали їхні свідчення. Деякі зі свідків взагалі не мали стосунку до цього питання. У вересні 2015 року, майже через півроку після початку судових розглядів, спірне приміщення віддали в оренду громадському об’єднанню «Прометей», яке допомагає дітям з особливими потребами. Я зустрічався з керівництвом «Прометею», пояснив їм, що за приміщення судяться, пропонував співпрацю. Але відповіді не отримав».

До суду надано документи: виписка з засідання Священного Синоду, який прямо заявив про порушення Статуту Церкви, сам Статут, в якому говориться, що єпархіальний архиєрей не має права самостійно продавати церковне майно, відповідь Предстоятеля Церкви з тлумаченням положень Статуту про права єпископа та єпархіальної ради, де він прямо вказує, що архиєпископ Григорій перевищив свої повноваження, банківську виписку за 2008 рік, де видно, що гроші на рахунок єпархії не надходили,  податковий звіт, де не вказана стаття прибутку від продажу майна.

Владика Фотій розповів: «З їхнього боку було заявлено, що будівлю продано згідно з рішенням так званої єпархіальної ради. Але ми надали документи, що люди, які себе називали «єпархіальною радою», по суті, такою не були. І, згідно зі Статутом, єпархіальна рада не має повноважень давати згоду або приймати рішення про продаж майна єпархії.

Ми надали в суді докази того, що архиєпископ Григорій приховував від усіх факт продажу єпархіального майна. Про це в своїй відповіді говорить Патріарх Філарет. У єпархіальних щорічних звітах не йдеться про продаж майна, немає відомостей про отримання єпархією грошей від цього продажу.

Після продажу архиєпископ Григорій продовжував всіх запевняти, що ремонти ведуться в приміщенні єпархіального управління. Про це в суді дали свідчення священнослужителі єпархії».

Останнє засідання Комунарського районного суду пройшло 29 березня. Суддя Андрій Ярошенко виніс рішення – Запорізькій Єпархії в задоволенні позову відмовити.

Владика Фотій: «Для нас це рішення було шоком. Суддя просто оголосив, що в задоволенні позовної вимоги Управлінню Запорізької Єпархії УПЦ КП суд відмовляє, а повний текст вироку ми можемо отримати в канцелярії суду через п’ять днів. На підставі чого нам було відмовлено, суддя Ярошенко не оголосив, просто покинувши приміщення. Але на подання апеляції по закону відводиться десять днів. У нас всього п’ять днів для ознайомлення з повним рішенням суду і подачі апеляції. До того ж п’ятий день припадає на суботу, коли суд не працює, тож у нас  чотири дні. Чи навмисне суд затягує час, вирішуйте самі. Я та адвокат не можемо зрозуміти, що відбувається.

Але хочу вас запевнити, що ми не зупинимося доти, поки правда не переможе. Адже дуже хочеться вірити, що після Революції Гідності ми живемо, чи хоча б вчимося жити – в правовій країні».

Фото зі сайту www.tzerkva.zp.ua

Читайте також
Світові Підбиваючи підсумки року, Кирил згадав свій внесок у війну в Україні
Вчора, 13:09
Суспільство Патріарх УГКЦ розповів, як молиться під час ракетних обстрілів
Вчора, 12:29
Суспільство Олександру Усику заборонили на ринзі цілувати хрест
Вчора, 12:18
Суспільство РПЦ виступила проти багатоженства на Росії
Вчора, 11:46