"УПЦ МП - це та сама РПЦ, але під іншим “брендом”", - релігієзнавець

08 лютого, 14:36
Православні
"УПЦ МП - це та сама РПЦ, але під іншим “брендом”", - релігієзнавець - фото 1
Таку думку висловив релігієзнавець Олександр Єфременко.

«Московський Патріархат в Україні дійсно не є дочірньою компанію РПЦ, як це стверджує глава юридичного відділу РПЦвУ, протоєрей Олександр Бахов, тому що вони є тією ж самою Російською Церквою просто під іншим брендом», – написав він у Facebook. Слова Олександра Єфременка передає Духовний фронт України.

Він пояснив, що у світі є багато компаній, які випускають свою продукцію в одних країнах, під одним брендом, а в інших під іншим. «Практика зміни назв для різних ринків аж ніяк не нова. В СРСР теж з успіхом застосовували подібне. Так УАЗи «пуголовки» йшли на експорт під назвою BELAZ. Величезні кар’єрні самоскиди були добре відомі і користувалися популярністю за кордоном, тому маленькі вантажівки теж вирішили продавати під цим брендом».

«Така сама історія і з Московським Патріархатом в Україні, – говорить експерт. – Після падіння СРСР в Україні люди потроху почали позбуватись спадку “совка”. Нового розмаху набула хвиля, за незалежність від Москви. Проте, попри державну незалежність РПЦ в Україні залишалась підпорядкованою Москві. Тоді Моспатріарх пішов на вищезгаданий ребрендинг і назвав РПЦ в Україні тою назвою яку вона нині має “Українська Православна Церква Московського Патріархату”. В комплекті з назвою виписали фейковий томос. Тим не менше в статуті УПЦ МП чітко прописана що вона “частина” Російської Православної Церкви (Розділ І, пункт 5 статуту УПЦ МП). Тому ні про яку дочірню компанію мова не може йти. В Україні та ж сама РПЦ, що в Росії, тільки під іншим “брендом” – назвою».

'УПЦ МП - це та сама РПЦ, але під іншим “брендом”', - релігієзнавець - фото 66495

 

Релігієзнавець Олександр Єфременко нагадав, як до початку російсько-української війни в УПЦ МП не цуралися приставки “Московський Патріархат”.

«На Одеському єпархіальному управлінні ще до 2014 року гордо висіла назва “Одесская Єпархия Московский Патриархат”. Після війни, коли Російська орда напала на Україну, маскування в РПЦвУ почало набирати нових обертів» і табличкиз фасадів храмів почали зникати.

Проте, в Криму і ОРДЛО відбулися зворотні процеси. З табличок прибрали згадку про Україну і залишили лише “Московський Патріархат”, – зауважив експерт.

'УПЦ МП - це та сама РПЦ, але під іншим “брендом”', - релігієзнавець - фото 66496

 

«Ось такою брехнею і неправдою, прикриваючись українською назвою в Україні на сьомому році війни продовжує свій вплив і діяння московська Церква. Після закриття каналів Медведчука, РПЦвУ почала відчувати всю крихкість ситуації й виправдовуватись у своїй незалежності від Москви. Чим мимоволі видала себе», – зазначив експерт.

'УПЦ МП - це та сама РПЦ, але під іншим “брендом”', - релігієзнавець - фото 66497

 

Він додав, що в УПЦ МП "відчувають зв’язок між закриттям проросійських каналів і закриттям Московської Церкви в Україні. Хоча закривати УПЦ МП поки ніхто не збирається, а й де мова про внесення відповідної приставки “Московський патріархат”, яку РПЦвУ з 2014 року почали масово знімати із табличок, вебсайтів, та офіційних документів".

«Ця частина РПЦ має називатись так, як це було до 2014 року і так, щоб назва була узгоджена зі статутом, адже у пересічного українця часто і думки може не виникнути, що перебуваючи в Українській церкві, вони насправді в Московському Патріархаті. Закон про перейменування має покрасти край цій двозначності й хитрій бізнес-схемі з Москви. Можливо хоч тоді в більшості українців прокинуться очі, коли московська Церква буде названа Московською, а не Українською», – підсумував релігієзнавець.

Нагадаємо, Синод Православної Церкви України 2 лютого опублікував заяву щодо ситуації навколо закону № 2662-VIII від 20 грудня 2018 року, який зобов’язує “Українську Православну Церкву Московського Патріархату” змінити назву.

Синод ПЦУ закликав УПЦ МП «стати справді незалежним українським релігійним об’єднанням, вийшовши з російського підпорядкування, або виконати вимоги закону України, виклавши свою назву відповідно до своєї справжньої юрисдикційної належності» і не надіятись на проросійських політиків. У ПЦУ закликали Українську державу і міжнародних партнерів України звернути увагу на зазначені потенційні загрози і не допустити їх здійснення.

Раніше речник УПЦ МП назвав закон про перейменування «УПЦ МП» загрозою соборності України. А Голова юрвідділу УПЦ МП протоєрой Олександр Бахов наголосив, що назву Церкви змінювати не будуть.

11 січня 2021 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (МінТОТ) оприлюднило на сторінці відомства у Facebook проєкт закону про держполітику перехідного періоду на деокупованих територіях Донбасу та Криму у якому пропонується, що всі релігійні організації, повинні вказувати у своїй назві приналежність до керівного центру, якщо такий розміщений за межами України, в Москві.

«Релігійна організація, яка безпосередньо або як складова частина іншої
релігійної організації входить до структури релігійної організації, керівний
центр якої знаходиться на території держави-агресора, зобов’язана у своїй
повній назві, зазначеній у її статуті (положенні), відображати належність до
релігійної організації за межами України, до якої вона входить, шляхом
обов’язкового відтворення у своїй назві повної статутної назви такої релігійної
організації з можливим додаванням слів «в Україні» та/або позначення свого
місця в структурі іноземної релігійної організації з урахуванням положень
Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», – йдеться у статті 25.3 цього закону.