Попри те, що представники УПЦ МП активно допомагають російським окупаційним силам в Криму, голова юридичного відділу УПЦ (МП) протоєрей Олександр Бахов піддав критиці поданий у Верховну Раду України законопроєкт про військове капеланство, який передбачає погодження з СБУ кандидатур військових капеланів України.
Про це повідомляє "Релігія в Україні".
За задумом законопроекту, перед прийняттям на роботу капелани повинні пройти погодження з органами СБУ (“Центральним управлінням або регіональними органами СБУ, органами військової контррозвідки”). Також прописаний можливий допуск капелана до держтаємниці. Аналогічні вимоги до військових капеланів “резерву”, різниця в тому, що вони будуть виконувати обов’язки “на громадських засадах”.
“Це невиправдане втручання в задоволення релігійних потреб віруючих. Священнослужитель не має допусків до державної таємниці (адже є певний перелік таких посад, що затверджується спецслужбами). Швидше за все, вони хочуть узгоджувати кандидатів, щоб отримати ручне управління на питання призначення капеланів, — прокоментував протоєрей Олександр Бахов. – Ті священники, які не подобаються їм з якихось причин, отримають відмову”.
Отець Олександр Бахов пояснює: при порушенні зв’язку між священиком і його Церквою, перший стає де-факто військовослужбовцям, який виконує не то релігійні, не то психологічні функції.
“Все одно, що відрізати шматок водопровідної труби і передати його комусь: начебто, і труба, на кшталт, і для води, але найголовнішого-то в ній немає, – образно пояснює він. – І у військовому, і в медичному капеланстві УПЦ МП завжди звертає увагу: капелан – це священнослужитель, який здійснює духовну опіку в контакті зі своєю Церквою”.
Від УПЦ МП в ЗСУ служить всього один капелан, заступник голови Синодального відділу УПЦ МП із взаємодії зі Збройними Силами протоєрей В’ячеслав Яковенко, який в зоні бойових дій знаходиться періодично з вересня 2014 року.
“Нам в ЗСУ відповідають: “У особистому складі немає віруючих вашої Церкви, тому немає потреби в священиках”.
Керуючий справами УПЦ МП митрополит Антоній влітку закликав владу усунути цей дисбаланс. При цьому офіційні представники УПЦ МП не коментують всебічну підтримку, яку єпархії УПЦ МП надають російським окупаційним силам в Криму, освячуючи бойову техніку і відпрацьовуючи оптимальну схему служіння священиків на бойових позиціях росіян.
Нагадаємо, що у 2018 році "Судовий репортер" розповідав, як ГРУ РФ вербує українців і працює з ними за допомогою «Молитвослова с канонами на каждый день седмицы и всякое прошение души».
Кримські священнослужителі УПЦ МП також благословляли форум сепаратистів Донбасу, Осетії, Придністров’я.