Усі реставраційні роботи у Гарнізонному храмі свв. ап. Петра і Павла у Львові завершать до грудня, - ЛМР

05.08.2021, 09:31
Культура
Усі реставраційні роботи у Гарнізонному храмі свв. ап. Петра і Павла у Львові завершать до грудня, - ЛМР - фото 1
У Львові реставрують одну з найвеличніших святинь міста – Гарнізонний храм свв. ап. Петра і Павла. На сьогодні тут продовжують роботи з реставрації головного фасаду та внутрішніх розписів. Цього року церква святкуватиме 10-річчя відновлення своєї діяльності. Урочистості з цієї нагоди заплановано на 2 грудня.

Джерело: ЛМР

«На кінець цього року нас очікує велика дискусія, тому що всі львів’яни пам’ятають цей прекрасний храм у сірому кольорі. А коли ми завершимо тут всі роботи з реставрації, він буде білий, ніжний. Цей храм буде подібний до свого візаві, який є у Римі. Це також єзуїтський храм і він буде вражати своєю красою.

Роботи тривають, до кінця року очікуємо, що вони будуть завершені. Так само до 2 грудня мають бути завершені всі реставрації фресок», - зазначив міський голова Андрій Садовий.

Реставрація фасаду фінансується з міського бюджету, а на відновлення фресок та скульптур кошти виділило Міністерство культури та національної спадщини Польщі – майже 8 млн грн та 4 млн грн відповідно.

Як розповіла начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, до реставраційних робіт у гарнізонному храмі підходять дуже обережно. «Це дуже важлива святиня для Львова, до реставрації ми підходимо дуже обережно, особливо до головного фасаду. Він багатодекорований, вимурований з каменю і цегли, і нам вдалось знайти багато відкриттів, проектна документація всього не передбачила.

Роботи поділяються на кілька етапів: спочатку розчистили фасад. Це ми робили і минулого, і цього року. Розчищали і скульптури, і карнизи – усі кам’яні елементи. Друге відкриття на нас чекало на цегляних стінах – дослідження показали, що тиньк, який тут є, містить багато цементу, що є погано для цегли, і його потрібно було збити. Цей тиньк походить з 20-30-х років минулого століття, тоді було модно так гарно вигладжувати фасади. Під час демонтажу цього тиньку ми побачили, що під ним зберігся первісний делікатний тоненький тиньк. Важливо його показати там, де він зберігся, і доповнити там, де його нема. Є елементи, які довелось демонтувати, є кам’яні доповнення, які треба виготовити з нових кусків каменю.

Усі реставраційні роботи у Гарнізонному храмі свв. ап. Петра і Павла у Львові завершать до грудня, - ЛМР - фото 76720

 

Крім того, тривають роботи і всередині церкви - на склепінні. Там є дуже гарні розписи, які в ті ж 20-ті роки були перемальовані. Довелося зняти всі ті перемалювання. Ці фрески – роботи художників Екштайнів – батька та сина. І тепер можна побачити, як по новому відкрилися сюжетні лінії. Бо коли вони були перемальовані, то не можна було зрозуміти, які сюжети там закладені. Роботи виконує група українських та польських реставраторів, а фінансує їх цілком інститут «Полоніка»», - розповіла Лілія Онищенко.

Настоятель церкви о. Тарас Михальчук переконаний, що реставраційні роботи, які проводять у храмі, є взірцевими для всієї України. «Ми стараємося підтримувати наше військо як військові капелани, і реставрація цього храму - це велика лепта в історію нашої країни. Маю велику надію, що нам буде не соромно дивитися в вічі нашим прийдешнім поколінням, бо тут, як на мене, є взірець найкращого реставраційного підходу, мабуть, в цілій Україні. Тому маємо надію, що створиться ціла школа реставрації, і це буде взірець того, як ми повинні насправді реставрувати святині, яким, як нашому храму, 400 років. Дякуємо громаді міста, жертводавцям, партнерам з Польщі, які допомагають реставрувати цю святиню», - сказав о.Тарас Михальчук.

Також за кошти міського бюджету було проведено реставрацію двох інших фасадів - бічного і заднього.

Загалом проект передбачає виконання таких робіт: розчистка кам’яних поверхонь, закріплення тиньку; антисептична та протисольова обробка кам’яних поверхонь та тиньку; реставрація і відтворення втрачених елементів карнизів, декору, поверхонь; відновлення скульптур; покриття міддю виступаючих частин стіни фасаду; опорядження відповідно до паспорта опорядження фасаду.

Роботи виконує підрядна організація ПП «Володар-Маркет», автор проекту – І. Черняк, технічний нагляд здійснює ЛКП «Бюро спадщини».

Нагадаємо, Гарнізонна церква святих апостолів Петра і Павла відчинила свої двері для вірян 6 грудня 2011 року.