Відкрити світові понад тисячолітню українську історію покликана виставка «Софія Київська — 1000-літній символ державності України». За точку відліку в ній обрано збудований на початку українського державотворення київський собор Святої Софії.
Про вибір храму Софії Київської за осердя викладу тисячолітньої історії нашої держави, задум та плани виставки, пілотна основа якої експонується до 31 березня в ТРЦ «Глобус» на столичному Майдані Незалежності, кореспонденту АрміяInform розповіли докторка історичних наук, професорка Надія Нікітенко та адвокат, член Наглядової ради Благодійного фонду «Щира Надія» Владислав Новіков.
"Софія — це надійний свідок того, що нашій українській державі тисяча років, — зауважує науковиця. — Її неможливо проігнорувати, неможливо перенести до москви чи деінде. Софійський собор вже тисячоліття стоїть саме в Києві як столиці України, наочно засвідчуючи той беззаперечний факт, що держава існувала тут задовго до виникнення Росії".
Ідея проекту виникла як реакція на брехливі наративи про історію України, які поширює кремлівська пропаганда на міжнародному рівні, — розповідає ініціатор проекту волонтер і меценат Владислав Новіков. Він переконаний, що протидіяти російським міфам необхідно системно, розповідаючи про витоки української державності світовій спільноті на різних рівнях — від ґрунтовних наукових досліджень до розрахованих на якнайширшу аудиторію популярних проектів.
Відтак виникла ідея створити серію проектів, які мають чітко засвідчити тисячолітню історію української державності від часів княжіння Володимира Святого до сучасності. Одним із них стала виставка, яка має розповідати про корені української історії іноземцям, яким майже нічого не відомо про минуле України.
Концепція виставки виникла після детального обговорення з науковцями. Вона передбачає поєднання візуальних матеріалів на банерах, плакатах або щитах з короткими текстовими вставками. З такою виставкою зручно знайомитись у громадських місцях — в аеропортах, на вокзалах, великих торговельних центрах — ба навіть на площах великих європейських міст.
Вже зараз є попередня домовленість з польським посольством про експонування виставки у Варшаві, згодом планується демонструвати її також у державах Балтії. Потім проект помандрує далі Європою.
— Ми повинні забезпечити максимальне поширення у світі, передусім у Європі, всіх знань, що стосуються історії України, українського народу, української культури. Чому? Тому що якщо цього не робимо ми, то починають перемагати й утверджуватись антиукраїнські наративи кремля, — наголошує Владислав Новіков.
Перекладена основними світовими мовами, насамперед англійською, а також французькою, німецькою, іспанською, італійською та іншими, вона може експонуватись одночасно в багатьох місцях планети. Насамперед виставка призначена для країн Європейського Союзу, які є стратегічними союзниками і партнерами України.
Виставку доповнює буклет «Україна — багатовікова держава Європи», — розповідає Надія Нікітенко. — Головна його ідея полягає в тому, що Україна є тисячолітньою європейською державою, невід’ємною частиною європейської спільноти від доби Середньовіччя і до сучасності.
Меценатом створення виставки став Благодійний фонд «Щира Надія», за сприяння якого було створено 26 стендів виставки.
— Це надзвичайно важлива промоція наших історичних та культурних пам’яток, реклама Києва, потужне представлення України, — стверджує Надія Нікітенко. — Найважливішим же є те, що ми утверджуємо Святу Софію саме як українську пам’ятку, до якої росіяни не мають жодного стосунку. Її спорудили наші пращури тоді, коли росіян як таких і їхньої держави ще на світі не було.
Дослідниця переконана, що саме собор Святої Софії є найкращим, живим і достовірним свідком тисячолітньої давності існування української держави на теренах Європи. Показати цю пам’ятку світу — це одночасно велика честь і обов’язок.