Делегація українських релігійних діячів і правозахисників розповіла дипломатам різних країн-членів ОБСЄ про атаки російських військ та окупаційної влади на релігійні споруди, віруючих і священнослужителів.
За інформацією Інституту релігійної свободи, тематичний захід із цієї проблематики відбувся 28 вересня у рамках Варшавської конференції з людського виміру, яку цього року організувало Польське головування в ОБСЄ. Ініціатором окремої дискусії про російські атаки на релігійну свободу в Україні виступив Інститут релігійної свободи за організаційної підтримки Центру громадянських свобод.
Присутні іноземні дипломати, журналісти, правозахисники та експерти ознайомилися з результатами нового дослідження, яке представив керівник ІРС.
Голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць у промові сказав:
"В доповіді «Російські атаки на релігійну свободу в Україні» оприлюднені задокументовані Інститутом релігійної свободи факти цілеспрямованих обстрілів, вандалізму і пограбувань релігійних споруд, нападів на релігійних діячів, включаючи тортури та навмисні страждання, які вчиняли російські військові в Україні у період з 24 лютого. І, нажаль, масштаби російських воєнних злочинів лише зростають із кожним днем продовженням збройної агресії Росії проти України".
Як приклад єпископ Віталій Кривицький навів факти обстрілів, навмисного псування майна, розграбування та вандалізму, що вчинили російські солдати в семінарії Римсько-Католицької Церкви у Ворзелі на Київщині.
Він також повідомив, що на окупованих територіях ситуація швидко змінюється. Ще на початку війни 2014 року мав місце факт, коли після деякого часу безперешкодного служіння російська окупаційна влада ув’язнила католицького священника та багаторазово виводила його на розстріл із мішком на голові, а згодом – почала вимагати гроші за його викуп із неволі.
Російське вторгнення стало випробуванням і для християн євангельських протестантських церков. У неділю, 11 вересня 2022 року, російськи загарбники захопили будівлю Церкви євангельських християн «Благодать» у Мелітополі на Запоріжчині, майно конфіскували, а пастора Михайла Брицина вигнали з міста.
Заступник старшого єпископа Української Церкви Християн Віри Євангельської Анатолій Козачок повідомив, що Євангельські церкви, зокрема Церква п’ятидесятників, чимало постраждала від російських окупантів не лише зараз, а ще з 2014 року. Тоді вони вбили чотирьох служителів у Слов’янську на Донеччині. Тепер російські солдати атакують євангельських християн ще більше, вважаючи їх нібито шпигунами чи прихильниками “неправильної” віри, або звинувачують у підтримці української армії.
Він додав, що в останні місяці багато протестантських церков перетворилися на потужні гуманітарні хаби, які допомагають рятувати життя людей на окупованих територіях та у регіонах активних бойових дій, а також рятують від голоду та надають прихисток вимушеним переселенцям із різних регіонів України.
Митрофорний протоєрей Української Греко-Католицької Церкви о. Олекса Петрів підкреслив, що особливо жорстокі злочини російських військових та їхнє свідоме знущання над християнськими святинями в Україні демонструють закономірну деградацію. На переконання священника, на окупованих Росією територіях має місце цілеспрямована репресивна політика тоталітарного режиму, який не може терпіти релігійну свободу, зневажає основоположні права людини та прагне повністю знищити українську ідентичність.
З метою реагування міжнародної спільноти на російські воєнні злочини проти релігійних громад та мінімізації подібних атак на українських віруючих у майбутньому Інститут релігійної свободи підготував низку практичних рекомендацій. Виконавчий директор ІРС Максим Васін представив пропозиції, підготовлені авторським колективом доповіді «Російський наступ на релігійну свободу в Україні».
Тематичний захід завершився серією питань-відповідей, під час якої українські релігійні діячі та співавтори доповіді поділилися своїми експертними оцінками подій в Україні.