В Одесі у вівторок символічно заклали перші цеглини у стіни південно-східної частини Спасо-Преображенського собору, в який у ніч проти 23 липня 2023 року влучила російська ракета.
Про це в Телеграмі повідомила Одеська міськрада, передає Укрінформ.
«Сьогодні відбулася символічна закладка перших цеглин у стіни південно-східної частини собору, що відбудовуються після влучання російської ракети», - йдеться у повідомленні.
Зазначається, що напередодні з обох підвальних поверхів прибрали обвалені конструкції, укріпили південну стіну головного вівтаря та стабілізували пошкоджені ділянки кладки і міжпідвального перекриття.
Нагадаємо, у ніч проти 23 липня 2023 року російські війська здійснили атаку по Одещині. Загарбники випустили 19 ракет різного типу. Удар припав на історичний центр Одеси, внесений до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Унаслідок атаки були пошкоджені 25 пам’яток архітектури, зокрема, Спасо-Преображенський кафедральний собор. Половина собору залишилася без даху, у будівлі були порушені центральні паля та фундамент, вибиті всі вікна, збита ліпнина. Рятувальникам та священнослужителям вдалося врятувати деякі ікони, у тому числі Касперовську ікону Божої матері, яку вважають покровителькою Одеси. Також вціліла й Іверська ікона, написана до 100-річчя Одеси.
У серпні офіс прем’єр-міністра Італії Джорджі Мелоні заявив, що Італія планує зробити внесок у зусилля з відновлення Одеського кафедрального собору, який розбомбила російська армія.
2 жовтня 2023 року Україна та Італія підписали угоду про оновлення Спасо-Преображенського кафедрального собору. За словами віцепрем'єр-міністра і міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії Антоніо Таяні, над відновленням собору працюватимуть найкращі італійські архітектори.
У листопаді сильні зливи підтопили собор, нагальні роботи з консервації розпочала Одеська єпархія УПЦ МП, яка є власником будівлі. У березні 2024 року у соборі центральну частину даху накрили.