Created with Sketch.

В Одеській єпархії УПЦ заявили про «провокаційність та замовний характер галасу» довкола будівництва в місті собору УГКЦ

15.09.2010, 11:42

Прес-служба Одеської єпархії УПЦ (МП) 14 вересня виступила із заявою, в якій назвала Звернення Синоду УГКЦ до Президента України з приводу проблеми з виділенням ділянки в Одесі для будівництва храму УГКЦ, «черговим уніатським наклепом», а єпископів УГКЦ – «замовними писакам».

Прес-служба Одеської єпархії УПЦ (МП) 14 вересня виступила із заявою, в якій назвала Звернення Синоду УГКЦ до Президента України з приводу проблеми з виділенням ділянки в Одесі для будівництва храму УГКЦ, «черговим уніатським наклепом», а єпископів УГКЦ – «замовними писакам».

«До хору замовних писак приєднався і т. н. «Синод« УГКЦ ». Керівництво греко-католиків звинувачує Одеську єпархію і особисто Високопреосвященнішого Агафангела, постійного члена Священного Синоду УПЦ, почесного громадянина Одеси та Одеської області у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі та порушенны міжконфесійного миру. Подібні заяви представляють собою верх фарисейства і апогей брехні», – сказано в заяві Одеської епрархіі УПЦ.

У єпархії УПЦ (МП) говорять про ситуацію в Західній Україні, де, як сказано в заяві, «Православна Церква, Церква нашого народу, яка сформувала його самобутність, історію і культуру, гнана».

У заяві єпархії УПЦ акцентується на тому, що «більше 90% населення Одеси та Одеської області належить до канонічної Української Православної Церкви.

«Греко-католиків ж в Одесі проживає настільки мало, що їх єдиний« храм» в Одесі або закритий, або в ньому присутні кілька людей, в основному, черниць з Польщі, що розгулюють вулицями Одеси, зображуючи радість молитви, і займаються прозелітизмом. «Синод» «УГКЦ» безсоромно бреше, стверджуючи, що в Одеській області нібито проживає 10 тисяч греко-католиків. При цьому посилаються на якісь «офіційні дані», які є найчистішої води дезінформацією».

В єпархії УПЦ стверджують, що її позиція щодо недопущення будівництва храму УГКЦ у місті, «є відображенням позиції переважної більшості жителів Одеси».

Довідка РІСУ:

Одеська єпархія УПЦ 1 вересня опублікувала офіційну заяву щодо можливості будівництва греко-католицького храму в Одесі. «В Одесі, переважна більшість жителів якої є віруючими Української Православної Церкви, проживає така мала кількість греко-католиків, що немає жодної необхідності в будівництві не лише собору, але навіть і молитовного будинку для уніатів», — заявив митрополит Одеський та Ізмаїльський УПЦ Агафангел (Савін), який також є депутатом Одеської ОДА від «Партії регіонів».

У заяві наголошується, що митрополит Одеський УПЦ та духовенство Одеської єпархії вважають недоцільними і вкрай небезпечними зведення культового об'єкту «уніатів в столиці нашого краю».

Станом на березень 2010 року в Одесі нараховується 10 000 греко-католиків. Окрім того, як повідомив канцлер Одесько-Кримського екзархату УГКЦ о. Володимир Ждан, кілька великих греко-католицьких громад є в Одеській області: ільїчівська, роздільнянська, березовська та інші

Що ж до побудови храму УГКЦ в Одесі та виділення земельної ділянки під нього, то греко-католицька громада добивається цього уже багато років. Після низки відмов та зволікань влада висунула вимогу провести громадські слухання щодо містобудівного обґрунтування розташування храму УГКЦ в Одесі, за адресою, вул. Старопортофранківська (Прохорівський сквер). Громадське обговорення містобудівного обґрунтування було призначене на 4 вересня. Та на прохання Одесько-Кримського Екзархату Української Греко-Католицької Церкви його скасували та перенесли на невизначений термін.

Містобудівне обґрунтування розміщення храму УГКЦ розроблене на підставі рішення виконкому Одеської міськради від 24 червня 2009 року. Документ погоджений органами земельних ресурсів, природоохоронними, протипожежними і санітарно-епідеміологічними органами, органами містобудування і архітектури і охорони культурної спадщини. 22 липня 2010 року отриманий позитивний експертний висновок містобудівної документації управління архітектури і містобудівної політики Одеської облдержадміністрації.

Ситуація з храмами УПЦ в Одесі виглядає кардинально іншою. У тих випадках практика громадських обговорень для виділення землі під будівництво храму не застосовується. Як РІСУ вже повідомляла, на прохання Митрополита Одеського і Ізмаїльського УПЦ Агафангела (Савіна), виконавчий комітет Одеської міської ради дав дозвіл на будівництво храму УПЦ (МП) в центрі міста. Новий храм святителя Луки площею 12х12 м з'явиться на території міської лікарні № 3, розташованої за адресою Лідерсовський бульвар, 11. Перед обговоренням цього питання мер Одеси Едуард Гурвіц звернувся до членів виконкому з таким питанням: «Хто хоче прогнівити Бога і виступити проти будівництва?». Заперечень не було.

30 серпня за клопотанням митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела, який є депутатом Одеської обласної ради від Партії регіонів, на засіданні комісій Одеської обласної ради було ухвалено також рішення про передачу у власність Одеської єпархії УПЦ комплексу будівель по вул. академіка Воробйова, 2 для зведення храму на честь святого праведного Йоанна Кронштадтського.

За даними соціологічних досліджень, проведених Одеською філією інституту Горшеніна та Київським міжнародним інститутом соціології, в Одесі в 2010 році проживає близько 10 тис. греко-католиків.

Діючих православних храмів, розташованих на території Одеської області, за даними Одеської єпархії УПЦ (МП) на даний момент налічується близько 300. З огляду на дані соціологічних досліджень, всього віруючих в Одеській області від загальної чисельності населення проживає 1,58 млн. чоловік, православних – 1,26 млн. чоловік, православних, які ототожнюють себе з Московським Патріархатом – 467,7 тис. осіб або 37% від усіх православних. Таким чином, на один храм УПЦ (МП) припадає 1,55 тис. прихожан.

Попередньо відповідь на заяву Одеської єпархії УПЦ дали в Одесько-Кримському екзархаті УГКЦ.

Синод єпископів УГКЦ 3 вересня звернувся до Президента України, висловлюючи глибоку стурбованість заявою представництва УПЦ в Одесі від 1 вересня, де говориться проте, що греко-католики в Одесі займаються прозелітизмом та не можуть мати там не лише власного храму, а й молитовного будинку. Єпископи УГКЦ з України та багатьох країн Європи, Північної й Південної Америки та Австралії зазначили, що очікують «авторитетної реакції» Віктора Януковича на ситуацію з виділенням землі під будівництво греко-католицького храму в Одесі.

Читайте також
Культура До музею у Рівному повернулися шість унікальних ікон
Сьогодні, 16:08
Суспільство Бійці калуського батальйону ТрО зустрілися із Главою УГКЦ у Запоріжжі
Сьогодні, 14:49
Суспільство Олена Зеленська відвідала катедру УГКЦ у Римі
Сьогодні, 14:24
Суспільство Окупанти "націоналізували" костел у Бердянську
Сьогодні, 13:54