Created with Sketch.

Єрархи ПЦУ провели Архиєрейський Собор

16.12.2020, 08:46

15 грудня, у 2-гу річницю утворення ПЦУ, у Києві відбувся Архиєрейський Собор, який очолив Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

Єпископи ПЦУ заслухали і обговорили підсумки спільної роботи 2020 року, зокрема працю Предстоятеля Помісної Церкви та її Священного Синоду.

На Соборі Митрополит Епіфаній виступив з доповіддю. Йшлося про те, що на сьогодні ПЦУ належить до числа найбільших Помісних Православних Церков, що підтверджується статистичними даними.

"Станом на сьогодні Помісна Українська Православна Церква складається з 44 єпархій, які в Україні об’єднують понад 7 тисяч парафій, близько 80 чоловічих та жіночих монастирів. Ми маємо 9 вищих духовних навчальних закладів, у яких навчається 1050 студентів, а також співпрацюємо з Кафедрою культурології, релігієзнавства та теології Чернівецького національного університету ім. Федьковича. Служіння в нашій Церкві здійснюють понад 4,5 тисячі кліриків, зокрема 60 архієреїв, з них 47 – єпархіальних. Соціологічні дослідження засвідчують, що до православного віросповідання в Україні належать за різними оцінками від 65 до понад 75% опитаних. Більшість з тих, хто визначився зі своєю конфесійною та юрисдикційною належністю, декларують свій зв’язок з Православною Церквою України", - підсумував Митрополит Епіфаній.

Очільник ПЦУ говорив про розбудову церковної структури. Йшлося про ускладнений через пандемію процес реєстрації нових громад ПЦУ, про суб’єктивні перешкоди у реєстраційних процесах, особливо коли йдеться про зміну юрисдикції. Не обійшов увагою очільник ПЦУ те, що протягом понад півтора року блокується виконання законодавства України у частині, яка визначає необхідність зміни назви релігійними організаціями з керівним центром у країні-агресорі.

"Зазначені вище питання ми порушували і будемо надалі порушувати під час зустрічей з представниками держави, наполягаючи на дотриманні вимог закону та усуненні суб’єктивних чинників з реєстраційного процесу", - наголосив Предстоятель ПЦУ.

Собор затвердив рішення 7-ми засідань Синодів ПЦУ за 2020 рік.

Окремо йшлося про служіння військового духовенства.

Загалом 132 священники ПЦУ перебувають на штатних посадах у статусі цивільних працівників у Збройних силах (68), Національній гвардії (30), Державній прикордонній службі (34), інших військових формуваннях, взаємодіють із добровольчими, волонтерськими та ветеранськими об’єднаннями. Близько 300 священників у статусі капеланів резерву на волонтерських засадах працюють з військовослужбовцями, добровольцями, ветеранами та їхніми родинами.

"В умовах неоголошеної, але триваючої війни Російської Федерації проти України, праця капеланів є життєво необхідною та високо цінується і у війську, і в суспільстві. Цього року відбулося реформування структури Синодального управління військового духовенства, до його роботи залучено низку досвідчених капеланів. Разом з тим гостро відчувається як нестача кваліфікованих кадрів, так і невпорядкованість питань соціальних гарантій та матеріального забезпечення", - повідомив Митрополит.

Очільник ПЦУ говорив про благодійну діяльність Церкви, про необхідність опрацювання Місяцеслова та видання оновленого Служебника українською мовою.

Митрополит Епіфаній прозвітував про свою діяльність: "За час від минулого Архиєрейського Собору Предстоятель в умовах пандемії все ж здійснив 10 архипастирських візитів до 9 єпархій, а також 19 служінь у межах Київської єпархії. Під час візитів було освячено 8 і закладено 3 храми".

Було констатовано, що діяльність Предстоятеля отримала позитивну оцінку як всередині Церкви, так і в суспільстві, серед українських релігійних діячів він користується найвищим рівнем довіри (44,3%), яка у порівнянні з минулим роком зросла на 5,6%. Серед вірних ПЦУ Предстоятелю довіряють 83,2%, а не довіряють лише менше 3%.

У доповіді йшлося про взаємодію з іншими Помісними Церквами, з конфесіями та релігійними організаціями.

В ПЦУ висловили вдячність тим Православним Церквам, які вже визнали її. Йшлося і про "шалену протидію, яку систематично і застосовуючи всі ресурси, здійснюють з Росії".

Собор ПЦУ засвідчив готовність розпочати діалог, метою якого визнання усіма Помісними Церквами доконаного факту автокефалії Української Православної Церкви і створення умов для мирного співіснування Помісних Церков.

Митрополит також говорив про важливість міжконфесійного миру: "Збереження міжконфесійного миру в Україні, недопущення розпалення ворожнечі та протистояння на релігійному грунті – важливе завдання для нашої Церкви, яка, будучи найбільшим релігійним об’єднанням, має і відповідний обов’язок перед суспільством. Майже 25 років ми маємо успішний досвід співпраці християн, мусульман та юдеїв України в рамках Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. Разом ми відстоюємо традиційні моральні та духовні цінності, захищаємо свободу віросповідання, як інституція українського громадянського суспільства турбуємося про добрий напрямок його розвитку".

 

Заслухавши та обговоривши доповідь Предстоятеля, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, про діяльність від часу свого попереднього засідання (14 грудня 2019 р.), Архієрейський Собор постановив:

1. Схвалити роботу Предстоятеля, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія за період від попереднього засідання Архієрейського Собору (14 грудня 2019 р.) та Київської Митрополії УПЦ (ПЦУ). Засвідчити повну підтримку Предстоятелю, Блаженнійшому Епіфанію, Митрополиту Київському і всієї України.

Помісна УПЦ зберігає внутрішню єдність та закликає єпископат, духовенство і вірних усі питання, які виникають, обговорювати та вирішувати в дусі заповіданої Господом нашим Ісусом Христом братньої любові, уникаючи розпалення ворожнечі, протистоянь та розділення.

2. Затвердити прийняті Священним Синодом УПЦ (ПЦУ) протягом 2020 р. рішення, відображені у Журналах його семи засідань (№№1-34) та двох Рішеннях (від 24 березня та від 9 квітня 2020 р.)

3. Закликати всіх православних в Україні, хто стоїть на позиції автокефалії Української Православної Церкви, дотримуватися рішень Об’єднавчого Собору 15 грудня 2018 р. та послідувати Томосу про автокефалію ПЦУ.

4. Висловити подяку всім Помісним Церквам, які вже встановили з нашою Церквою повне спілкування. Задекларувати бажання та готовність Помісної УПЦ вести діалог з іншими Помісними Православними Церквами, метою якого ми бачимо визнання доконаного факту автокефалії Української Православної Церкви і створення умов для мирного співіснування.

5. Закликати державу і надалі виконувати свій обов’язок захищати релігійну спільноту і все суспільство від ворожого іноземного впливу, від намагань з-закордону під виглядом релігійної діяльності втручатися у внутрішні справи України, руйнувати її через нав’язування неоімперської ідеології.

6. Підтримати викладені у Доповіді Митрополита Київського і всієї України Епіфанія на Соборі оцінки та пропозиції і взяти їх до уваги у подальшій праці з розбудови Помісної Церкви.

Архієрейський Собор підніс свої молитви за Помісну Українську Православну Церкву, за перемогу і справедливий мир в Україні, за подолання згубної пошесті, та закликає Боже благословення на духовенство і вірних та на весь український народ.

Читайте також
Православні Предстоятель ПЦУ Епіфаній розпочав візит до Рима
16 грудня, 09:23
Православні З собору у Луцьку прибрали усі фрески із зображеннями бізнесменів
16 грудня, 10:20
Православні Етап становлення ПЦУ проходить успішно, – релігієзнавець
16 грудня, 08:55
Православні У Кам'янському в Козацькій церкві Пресвятої Покрови вперше провели Богослужіння
16 грудня, 11:20