Празький архієпископ Міхал Дандар вирішив змістити настоятельку найбільшого монастиря Валентину й призначити росіянку Нєктарію. Віряни протестують, апелюють до Міністерства культури і готові навіть судитися.
Частина вірних Православної Церкви в Чехії критикує празького архієпископа через кадрові зміни. Через міністерство культури хоче скасувати зміну очільників найбільшого чеського православного монастиря в містечку Лодєнице біля Бероуна. Керівництво церкви призначило настоятелькою монастиря духовну діячку, пов’язану із сумнівними російськими бізнесменами..
Архієпископ Чеської Православної Церкви Міхал Дандар є випускником теологічного факультету в тодішньому Радянському Союзі. Свої проповіді також веде російською мовою. Чехословацька комуністична держбезпека STB реєструвала його співпрацівником на псевдо Міша. Багатьох православних це тривожить. Вони стверджують, що його проросійська орієнтація також стояла за звільненням настоятельки монастиря Лодєнице Валентини, яка родом із Закарпатської області України.
«Це справді методи роботи STB. Це духовний терор проти священиків, які нічого поганого не зробили», – розповів представник вірян Мирослав Боублік репортерові Чеського телебачення Їржі Гинеку, який стежить за темою.
Як повідомили в архиєпархії, на місце звільненої настоятельки Валентини в Лодєнице призначено росіянку Нектарію з карловарської “часовні Святого Ніколая”. «У православний монастир призначено нову настоятельку — ігумену Нектарію, яку погодило Міністерство культури. Колишня настоятелька Валентина була відсторонена рішенням архієпископа Міхала», – йдеться на сайті Чеської Православної Церкви. Мінкульт уже отримав усі необхідні для цього кроку документи, вніс зміни у записи. «Це лише черговий крок у серії незаконних дій, організованих Празькою православною єпархією. Але, на жаль, Міністерство культури не перевіряє деталі», – додає Мирослав Боублік. Влітку він навіть організував щось на зразок демонстрації проти зміни настоятельки та священика. «Тут коїться погане. Ми читали, що один із головних людей, і я сам це бачив, хто організовує все це — це людина, яка має у минулому була “естебаком”. Він має прямий доступ до Кремля», – говорив він ЧТ влітку.
Карловарська каплиця Святого Миколая була освячена у 2000 році. Через рік тут почала діяти Нектарія. Каплицю для неї збудував російський бізнесмен Ніколай Стєпанов. Ігуменя Нектарія має давні стосунки з низкою карловарських російських бізнесменів. Деяким тут освячували автомобілі. Також вона активно підтримала підприємця Ніколая Стєпанова, який побудував у заповідній зоні село із дерев’яних зрубів. Згодом священнослужителі звернулися до чеської влади з проханням легалізувати це самовільне будівництво Стєпанова. Також Нектарія в минулому мала тісні контакти із секретарем архієпископа Іґорем Стржелцем. І той до Оксамитової революції працював у STB. Стржелец вів спільні справи із бізнесменом Хізрі Абакаровим, який нині перебуває під санкціями.
Скаргу деяких віруючих проти призначення Нектарії настоятелькою монастиря в Лодєницях зараз розглядає влада. «Міністерство культури отримало запит на перегляд акта про реєстрацію, наразі розгляд призупинено, ми очікуємо на додаткові матеріали», — повідомила речниця відомства Яна Малікова.
Від інтерв’ю для ЧТ на цю тему представники церковного керівництва відмовилися. Сама Нектарія наразі залишається в Карлових Варах. Якщо віруючим з Лодєніце не вдасться скасувати рішення про зміну керівництва монастиря через мінкульт, вони хочуть подати позов до адміністративного суду.
Найбільший у Чехії православний монастир Святого Вацлава та Святої Людмили знаходиться у Лодєнице, між Бероуном та Прагою. Це не лише релігійний центр, а й центр для біженців з України. Тому було дуже важливо, щоб у монастирі біженці від російської окупації знаходили розраду, розуміння й духовну підтримку від священослужителів, які розуміють їхню ситуацію.
Представникам монастиря було заборонено спілкуватися зі ЗМІ, але нова настоятелька ще в жовтні минулого року заявила, що не знає, чому архієпископ звільнив її попередницю. «Він сказав, що це за якісь гріхи. Але за які гріхи, я не знаю», – сказала вона.
«У цій церкві треба раз і назавжди навести лад, щоб люди почувалися в безпеці. Коли наше духовенство відчуває себе у небезпеці, що вже говорити про простих вірян», – прокоментував для ЧТ один із вірян Володимир Селиський. Через діяльність Празької єпархії він та рад священослужителів також звинувачує керівництво церкви у поганій економічній діяльності. “Церква вже не має фінансові засоби, звільняє сотні людей. Невідомо, куди поділися гроші, сплачені державою у рамках реституції”, – каже Селиський.
На тлі цього єпархія проводить непрозорі, суперечливі кадрові зміни. Керівництво церкви захищається, що мало свої причини для відкликання Валентини, яка служить у Лодєнице понад півтора десятка років. «Це рішення засновника монастиря, який зробив це з причин, які наразі перевіряються правоохоронними органами, тому далі коментувати це питання неможливо», — сказав коротко голова канцелярії єпархіальної ради Празької православної єпархії.
Керівництво церкви на чолі з архієпископом Дандаром раніше вже відсторонило головного священика з Лодєницького монастиря, який також був родом з України. Тепер представники монастиря подали апеляцію на рішення Міністерства культури про заміну настоятельки. Рішення має прийняти міністр.
Протестувальники загалом стурбовані долею всього монастиря. «Ми хочемо, щоб архієпископ принаймні вислухав нас і виправив помилки своїх колег», – сказав один із вірян Православної Церкви. Церкві належить будівля монастиря. Його перебудував у нинішньому вигляді російський інвестор Андрій Кругліков, який раніше відмовлявся повідомляти журналістам про походження своїх фінансів. Віряни, переважно з України, побоюються, що після усунення настоятельки їм доведеться виїхати.
Згідно із даними перепису населення, до Чеської Православної Церкви приєдналося близько двадцяти тисяч осіб. Але нині їх буде в рази більше у зв’язку з вимушеною міграцією з України.