Created with Sketch.

В Україні відзначать 30-річчя відновлення канонічної діяльності Вірменської Апостольської Церкви

16.10.2021, 11:49
Предстоятель Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви Маркос Оганесяна

28 жовтня в Національному заповіднику «Софія Київська» відбудеться міжнародна конференція «Вірменські церковні осередки України в історичній перспективі: до 30-річчя відновлення канонічної діяльності Вірменської Апостольської Церкви на землях України».

Як повідомляє AnalitikaUA.net, конференція в Києві організована Українською єпархією Вірменської Апостольської Церкви (ВАЦ) спільно з Львівською Національною академією мистецтв, Національним заповідником «Софія Київська», Українською асоціацією релігієзнавців (УАР), Союзом вірмен України (САУ). Тематика конференції включає широке коло питань, що стосуються специфіки релігійного розвитку вірменської діаспори в Україні.

В рамках конференції відбудеться відкриття виставки «Вірменська церква в Україні: історія і сучасність».

Додамо, Вірменська Апостольська Церква (яку називають також Григоріанською) - одна з найдавніших християнських помісних Церков. Її коріння сягає ще апостольських часів.

В Україні вірмени з'явилися ще задовго до створення Київської держави. У XI ст. руйнівні напади сельджуків, падіння царства Багратунідів, візантійська політика переслідування вірменів стали причиною їхнього масового виходу з батьківщини до Київської держави, переважно на територію її західної частини.

Важливим чинником збереження національної самобутності в умовах діаспори стала Вірменська Церква. У 1364 р. патріаршою грамотою Католікоса всіх вірменів Месропа І у Львові засновано вірменську єпархію, яку через три роки було затверджено декретом польського короля Казимира Великого. Таким чином львівський храм Успіння Пресвятої Богородиці (освячений у 1363 р.) став катедральним собором і єпархіальним центром усіх вірменів Русі, Валахії і Молдови.

Тринадцятий з черги єпископ цієї єпархії Миколай Торосович у 1630 р. проголосив єднання з Римом, а згодом, у 1635 р., повторив його в присутності Папи Урбана VІІІ (1623-1644), отримавши титул архиєпископа. Відтоді на території Речі Посполитої було укладено постійну унію вірменів із Римським Престолом, хоча боротьба між її прихильниками та противниками тривала ще до кінця століття. Унія сприяла інтеграції меншини у польське суспільство, але водночас спричинювала її асиміляцію. Львівська архиєпархія вірмено-католицького обряду перебувала в безпосередньому підпорядкуванні Папі і проіснувала до кінця Другої світової війни, коли була знищена радянським режимом.

28 листопада 1991 р. в Україні було офіційно відновлено і зареєстровано єпархію Вірменської Апостольської Церкви, громади якої зараз діють у Львові, Києві, Одесі, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, а також у деяких містах Криму.

Попередній глава Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви архиєпископ Григоріс Буніатян помер 8 березня 2015 року в Харкові. Наприкінці березня на пост нового Предстоятеля Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви призначено єпископа Маркоса Оганесяна.

Читайте також
Православні Вірменська церква у Бережанах відзначила 260-річчя
16 жовтня, 10:25
Православні У Кременчуці будують храм Вірменської Апостольської Церкви
16 жовтня, 10:27
Православні Глава Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви омив ноги захисникам України
15.04.2022, 10:19
Православні Вірменська громада стоїть пліч-о-пліч з українським народом у цій війні – єпископ Маркос Оганесян
19.03.2022, 11:25