Created with Sketch.

В Україну повернеться перша чудотворна ікона Київської Русі

09.04.2022, 23:29

Одна з найшанованіших святинь Софії Київської, ікона святого Миколи (Мокрого), повернеться в Україну.

Про це анонсував Володимир Зеленський.

"В Україну повернеться одна з наших головних святинь, одна з найшанованіших святинь Софії Київської. Ікона святого Миколи (Мокрого), це перша чудотворна ікона Русі.

Ми довго працювали, щоб повернути її. Вона була вивезена з України під час Другої світової війни. І свого часу вона буде вдома – в святій Софії", - повідомив президент.

Зеленський подякував за це рішення єрархам, духовенству та вірним Української Православної Церкви США.

"Хочу, щоб повернення цієї святині стало для всіх нас важливим символом. Фундаментальним символом. Символом того, що ми повернемо в Україну усе наше. Усе українське. Повернемо усіх наших людей. І обов'язково повернемо справедливість – наш повний контроль над нашою землею", - наголосив президент.

Довідка: В давнину на Русі собливою популярністю користувалося «Чудо про немовля в Києві», що датується дослідниками часом не пізніше 1091 року. «Чудо…» розповідає про подружжя, яке вирушило на паломництво у Вишгород до мощів Бориса і Гліба на день їх пам'яті. Поверталися вони до Києва по Дніпру в човні. В дорозі жінка задрімала і упустила у воду немовля. У відчаї батьки дитини звернулись до св. Миколая, «велику віру до нього маючи», з проханням про допомогу. Наступного ранку дитина була знайдена неушкодженою «…лежаще мокро перед образом св. Миколая» на хорах Софії Київської.

До 1943 року ікона Миколи Мокрого зберігалася на хорах Софії Київської, в іконостасі Миколаївського вівтаря, праворуч від царських воріт як храмовий образ.

Перше наукове дослідження ікони здійснив перед реставрацією у 1882 році Адріян Прахов, який датував її 10 століттям і вважав візантійською за походженням. У 20-х роках 20 століття ікону ще раз відреставрували фахівці Всеукраїнського музейного містечка.

Восени 1943 року, напередодні вступу до Києва радянських військ, ікону вивіз до Варшави єпископ Переяславський Мстислав (Скрипник). Там він передав її архиєпископові Палладію (Відибіді-Руденку), який переправив святиню до Америки.

Читайте також
Культура До музею у Рівному повернулися шість унікальних ікон
22.11.2024, 16:08
Культура Стан скульптур на архикатедральному соборі св. Юра в м. Львові викликає стурбованість фахівців
27.08.2024, 17:44
Культура У костелі в Дубні на Рівненщині вперше за 65 років зазвучав орган
20.05.2024, 14:33
Культура У львівському храмі блаж. Климентія Шептицького виставили для огляду старовинні плащаниці
26.04.2024, 09:48