Created with Sketch.

В УКУ сподіваються, що інвестиційні проекти, які працюють на імідж міста та України, будуть підтримані львівською громадою

21.02.2011, 17:36

Депутати Львівської міськради могли б зробити велику послугу українській системі освіти, якщо б виступили з ініціативою щодо змін до законодавства про вищу освіту і опрацювали їх юридично. Чинне законодавство розглядає будь-який недержавний ВНЗ як прибуткову організацію.

Львівська міська рада (ЛМР) 27 січня і 17 лютого 2011 року двічі відмовила у розгляді питання звільнення Українського католицького університету (УКУ) від орендної плати за земельну ділянку на вул. Стрийській, де УКУ здійснює будівництво нового університетського містечка. У проміжку між двома сесіями Університет надав у розпорядження Департаменту економічної політики ЛМР додаткову інформацію про свою діяльність, а також ознайомив із життям інституції Голову Львівської обласної ради Олега Панькевича та Голову Львівської обласної державної адміністрації Михайла Цимбалюка під час їхніх відвідин УКУ.

Для того, щоб ситуація для громадськості стала більш зрозумілою, перший проректор УКУ Тарас Добко 21 лютого оприлюднив Заяву (інформаційну довідку) про статус і діяльність цього навчального закладу.

Перше, на що акцентують в УКУ, що це духовний, а не комерційний навчальний заклад, створений 2002 року на базі Львівської богословської академії Синодом єпископів Української Греко-Католицької Церкви. Як релігійний неприбутковий навчальний заклад, Університет утримується за рахунок благодійних пожертв вірних УГКЦ та благодійних міжнародних фондів та організацій. Університет, як релігійна організація, орендує земельну ділянку на вул. Стрийській і здійснює будівництво нового університетського містечка. В УКУ наголошують, що протягом останніх років Університет отримував звільнення від сплати оренди за земельну ділянку на вул. Стрийській, і всі юридичні моменти були детально вивчені.

Друге, на що в УКУ звертають увагу: через реалії українського законодавства про освіту, яке забороняє Церквам і релігійним організаціям ставати засновниками вищих навчальних закладів, а студентам духовних навчальних закладів претендувати на отримання дипломів державного зразка, єдиною юридичною формою, яка б давала можливість студентам Українського католицького університету отримувати дипломи державного зразка, є приватний вищий навчальний заклад. Тут, як йдеться у заяві, УКУ зіштовхнулося з іншою проблемою українського законодавства про вищу освіту, а саме: з трактуванням будь-якого недержавного ВНЗ як прибуткової структури, що принципово не відрізняється за статусом та умовами господарської діяльності від супермаркету чи бензоколонки.

В УКУ наголошують на тому, що цей навчальний заклад має гуманітарний профіль, тобто надає освітні послуги не з комерційних спеціальностей і що університет свідомо взяв на себе місію повернути Україні занедбані академічні ділянки, які найбільше постраждали від ідеологічного пресингу радянської влади – богослов’я, церковну історію, християнську філософію, екуменічні науки, іконографію та сакральне мистецтво, візантиністку, медієвістику, класичні мови, соціальну педагогіку та інше. «Така діяльність апріорі є дотаційною. Однак за буквою чинного законодавства, будь-який недержавний ВНЗ й далі буде розглядатися як прибуткова організація. Чому ж не передбачити у законодавстві місця для феномену недержавного ВНЗ як публічного блага?», – запитують в УКУ.

В УКУ порадили депутатам ЛМР виступити з ініціативою щодо змін до законодавства про вищу освіту і опрацювати їх юридично, що дозволило б розв’язати цей вузол, бо, як йдеться у заяві УКУ, новий міністерський законопроект ще більше дискримінує недержавний сектор вищої освіти, надаючи нові статусні привілеї державним і знижуючи конкурентоздатність недержавних ВНЗ.

У заяві УКУ йдеться і про помірну вартість навчання. Студенти УКУ ВНЗ вносять оплату за навчання розміром в середньому 5 тис. грн на рік (у 2010–11 навчальному році), яка сумарно становить менше 10% бюджету Університету. Університет намагається встановлювати помірні ціни, щоб уможливити доступ до навчання для молодих людей із менш забезпечених родин. Це, як йдеться у заяві, – послідовна політика Університету.

Перший проректор УКУ розповів і про плани розвитку цього навчального закладу. В УКУ будівництво університетського містечка, яке стане першим такого типу в Україні, називають «амбітним будівельним проектом», бо саме цей проект реалізує стратегічні плани Університету – запропонувати Львову та Україні унікальну світову модель католицького університету, в якій поєднується професійний вишкіл з формуванням характеру та громадянської відповідальності молодої людини на основі християнських традиції та цінностей.

«Для зведення університетського містечка, перша фаза будівництва якого охопить 15 тис. м2 і триватиме до 2015 року, вже цього року УКУ планує залучити декілька десятків мільйонів грн. Це буде інвестиція в наше місто, в його громаду, у львівські фірми, через зарплату – й у львівські сім’ї, а через податки – у державу. Отож, навіть якщо керуватися суто комерційною логікою, Університет, прохаючи пільг, не вимагає чогось екстраординарного чи егоїстичного – адже чимало віддає містові!», – йдеться у заяві УКУ.

Щодо соціальної місії УКУ, то як сказано у заяві, цей навчальний заклад будує модель відкритого до суспільних потреб, соціально відповідального університету. Ціла низка громадських і релігійних організацій безкоштовно використовує приміщення в УКУ для проведення своїх зустрічей та діяльності. Університет власними силами здійснював і продовжує здійснювати важливі соціальні проекти та благодійні акції. За останні два роки УКУ надав в якості гуманітарної допомоги комп’ютерне обладнання 22 організаціям Львова та області. Університетська бібліотека безоплатно обслуговує семінаристів з інших семінарій УГКЦ. Бібліотекою УКУ також активно користуються інші читачі з-поза УКУ, серед яких є студенти Львівського національного університету імені Івана Франка, Львівської академії мистецтв, Національного університету «Львівська Політехніка», Української академії друкарства, Національного університету «Острозька Академія», Національного університету «Києво-Могилянська академія» та ін.

«УКУ є єдиним українським католицьким університетом у світі і єдиним католицьким університетом на теренах колишнього Радянського Союзу. Будучи недержавним вищим навчальним закладом, що спеціалізується у сфері гуманітарної освіти, Український католицький університет формує модель фінансово незалежного університету, що є унікальним для посткомуністичної України, в якій свого часу було зруйновано культуру доброчинства. Ми намагаємося встановлювати ефективні та прозорі стосунки зі своїми місцевими та світовими партнерами. УКУ є активним промотором реформи освіти в Україні, підтримує та розвиває національні та релігійні традиції, відомий незалежною публічною позицією, соціальною відповідальністю і відсутністю корупції. Український католицький університет не тільки не є тягарем для міста, а й робить усе можливе, щоб творити європейський образ Львова як успішного, сучасного та висококультурного міста», – сказано у заяві.

У документі наголошується, що ніколи УКУ не отримував від держави цільових коштів на свою діяльність, є справним платником податків, створив робочі місця для 300 осіб. Тільки у 2010 році Університет сплатив понад 3 млн. грн. податків і зборів до місцевого і державного бюджетів та спеціальних фондів, з яких майже 1 млн. грн. – у вигляді податку на доходи фізичних осіб до місцевого бюджету.

Тому в УКУ сподіваються, що інвестиційні проекти, які працюють на громаду та імідж міста та України, будуть підтримані львівською громадою, бо, як йдеться у документі, такою є і світова практика.

Як РІСУ вже повідомляла, сума орендної плати, яка підлягає сплаті у 2011 році за новою грошовою оцінкою земельної ділянки в частині платежів, що надходять до міського бюджету, за даними УКУ, становить майже 760 тис. грн. Міський голова Львова Андрій Садовий зазначив, що в чергове винесе це питання на розгляд сесії і висловив переконання, що депутати не будуть політизувати це питання та вирішать його на користь навчального закладу.

Читайте також
Суспільство Митрополит ПЦУ прокоментував фрески зі зображенням політиків у соборі Луцька
Вчора, 17:24
Світові Кирил дорікнув росіянам за апатичність та незацікавленість у війні проти України
Вчора, 16:20
Міжконфесійне На Чернігівщині під час війни до ПЦУ приєдналося 28 громад УПЦ МП
Вчора, 16:01
Міжконфесійне Єрархи УПЦ МП, які не засудили неканонічні дії РПЦ, мають пояснити свою позицію, - експерт
Вчора, 15:08