Created with Sketch.

В УКУ відбулось обговорення нових видань про Андрея Шептицького

10.10.2023, 10:27

В Українському католицькому університеті, в межах Книжкового форуму видавців у Львові, відбулось дискусія на тему «Постать митрополита Андрея Шептицького в історії й історіографії: нові підходи та перспективи досліджень».

Про це повідомляє сайт УКУ.

Подія присвячена публікації нових видань про Андрея Шептицького: «Образи митрополита Андрея Шептицького в публіцистиці й історіографії української діаспори, 1944–1989 рр.» авторства Вадима Ададурова, Анатолія Бабинського, Олександра Зайцева, та «Митрополит Андрей Шептицький і нацистський режим, 1941–1944» видання 2-ге автора о. Андрія Михалейка.

Серед учасників обговорення: автори видань, а також проректор зі стратегічної співпраці УКУ, директор Інституту історії Церкви Олег Турій та керівник Центру Шептицького Олег Яськів.

Олег Турій розповів про наукові аспекти досліджень постаті митрополита Андрея Шептицького: «Ми намагаємось слідувати тому принципу, який сповідує університет “Ad fontes” ― іти до джерел, а також звертати увагу на ті теми, які є контроверсійними, представляти їх, ґрунтуючись на наукових підходах і методологіях».

Олег Яськів додав, що з 2019 року Українському католицькому університету вдається видавати щороку нову книгу про митрополита Андрея Шептицького: «Концепція проєкту “Шептицький в УКУ”, передбачає не лише роботу дослідників, а й залучення студентів до вивчення постаті митрополита».
За час перебування на митрополичому престолі на Шептицький зіткнувся з усіма можливими викликами, які поширювалися в Європі в першій половині XX століття: світовими війнами, розпадом імперій та розповсюдженням тоталітарних ідеологій. Попри те, що він не вважав себе політиком, його пасторська діяльність неминуче набувала суспільно-політичного виміру.

Історик Вадим Ададуров розповів про ті аспекти, які лягли в основу книги «Образи митрополита Андрея Шептицького в публіцистиці й історіографії української діаспори, 1944–1989 рр.: «Якщо говорити про образ митрополита Шептицького, то це чи не перша вдала спроба розповісти про них з різних аспектів. Ми запозичили багато образів Шептицького, зʼясовуючи, що спонукало людей творити ці образи, тут всередині України та в еміграції. Книга ― не зовсім біографія, тому що вона не пропонує однієї лінійної біографічної лінії, але її точно варто прочитати для того, аби щонайменше зрозуміти, що не існує чогось одного».

У виданні науковці досліджують контексти, творців, зміст та еволюцію уявлень про Андрея Шептицького. Джерелами дослідження уявних образів Шептицького стали характерні взірці публіцистики та історіографії, що постали в домінантних середовищах української діаспори на Заході впродовж тривалого часу, який минув від смерті греко-католицького митрополита (1944) до виходу знакової збірки наукових дослід­жень його постаті «Morality and Reality» (1989).

Науковий співробітник Інститут історії Церкви Анатолій Бабинський розповів про вплив митрополита Шептицького на діаспору та формування його образу у свідомості українців за кордоном: «У діаспорі Шептицький став точкою піднесення. Серед українців були дуже різні, часто непримиренні погляди щодо багатьох постатей, але до Шептицького існував пієтет у всіх середовищах. Образи Шептицького починалися зі спогадів людей, які знали його особисто. Я торкався їх лише побіжно, але це був перший етап ― особисті замальовки. Сьогодні ― це цінно».

Володимир Нетак, директор видавцнитва УКУ каже, що попри воєнні виклики, видавнича справа продовдує розвиватися: «Хочу анонсувати ще одну книгу про митрополита Шептицього, яка вийде незабаром, її упорядковували Мирослав Маринович, Ярослав Грицак, Ліліана Гентош. Заохочую купувати українську книгу, вивчати, досліджувати постать митрополита».

Читайте також
Суспільство У Заздрості провели одинадцятий майстер-клас для англомовних християнських аніматорів
10 жовтня, 15:40
Суспільство Патріарх УГКЦ до сестер служебниць: «Закликаю вас віднайти свіжість і красу вашого покликання, постійно вдивляючись у Христа»
10 жовтня, 12:54
Суспільство У Дніпрі відбулася екуменічна наукова конференція щодо досвіду релігійних спільнот південного сходу України
10 жовтня, 10:30
Суспільство У Відні розпочалася міжнародна конференція про екуменічну місію Східних Католицьких Церков
10 жовтня, 16:33