Created with Sketch.

В умовах воєнного стану право на альтернативну службу з релігійних переконань може бути обмежене, - юрист

19.07.2022, 10:15

Згідно з законодавством України, громадяни можуть проходити альтернативну військову службу з релігійних переконань, але в умовах воєнного чи надзвичайного стану це право може бути обмежене.

Чи можуть українці подати заявку на проходження альтернативної служби під час війни з'ясовував в юристів “Апостроф”.

Пункт 3 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про запровадження воєнного стану в Україні" говорить, що на період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України в обсязі, який є необхідним для його здійснення.

Право вірян на свободу світогляду та віросповідання вищезазначеним документом не обмежене. Тому з юридичної точки зору українці, які через свої релігійні переконання не можуть захищати країну зі зброєю в руках, мають право на альтернативну службу навіть у період воєнного стану, пояснює адвокат.

Водночас існує велика правова дірка. Вона полягає у тому, що у Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” порядок проходження альтернативної служби військовозобов'язаними в особливий період не визначено. У статті 23 цього закону зазначено лише перелік випадків, коли військовозобов'язані не можуть бути призвані до армії під час мобілізації.

Альтернативою ви можете скористатися, якщо вас призивають на строкову службу. Проте вже існує судова практика, за якої було встановлено, що ненадання людині можливості проходити військову службу, у тому числі під час мобілізації в іншому вигляді, окрім як тримати в руках зброю, може бути порушенням прав людини. Тому військкомати мають запропонувати людині такий варіант”, – наголошує юрист Анастасія Луук.

Для того, щоб подати заявку на проходження альтернативної служби, необхідно:

 

Юристи уточнюють, що йдеться саме про зброю – військовий обов'язок можна виконувати з лопатою в руках, риючи окопи, як один із варіантів альтернативної військової служби.

Раніше було розширено список украхнців, які не підлягають мобілізації. Крім громадян, чиї родичі загинули під час війни з Росією, не забиратимуть до армії також науковців та педагогів.

Читайте також
Держава Апеляційний суд залишив у власності держави Свято-Духівський монастир Почаївської лаври
19 липня, 09:20
Держава Громадські організації зможуть брати участь в охороні культурної спадщини, – ВРУ ухвалила закон
19 липня, 10:00
Держава Президент підписав закони про духовну незалежність України
19 липня, 09:36
Держава Стефанчук підписав закон про заборону російської Церкви в Україні
19 липня, 09:18