• Головна
  • Новини
  • В УПЦ КП відзначать 1150-ліття утворення Київської Митрополії та Хрещення Руси за часів Аскольда...

В УПЦ КП відзначать 1150-ліття утворення Київської Митрополії та Хрещення Руси за часів Аскольда

14.12.2011, 10:33
В УПЦ КП відзначать 1150-ліття утворення Київської Митрополії та Хрещення Руси за часів Аскольда - фото 1
Питання розглянув Синод УПЦ КП.

Синод_УПЦ_КП.jpgСинод УПЦ КП, який відбувся 13 грудня під головуванням Патріарха Філарета, вирішив включити парафії Криворізької єпархії УПЦ Київського Патріархату до складу Дніпропетровської єпархії УПЦ Київського Патріархату, поширивши межі діяльності останньої на всю Дніпропетровську область. Відтепер правлячий архиєрей Дніпропетровської єпархії УПЦ КП іменується «Дніпропетровським і Криворізьким».

Рішенням Синоду затверджено також Статут Управління зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви Київського Патріархату та подано його на реєстрацію до відповідних державних органів.

Синод також обговорив питання про відзначення заснування Київської Митрополії та Хрещення Руси за часів князя Аскольда. Синод прийняв рішення провести у травні 2012 р. на базі Київської православної богословської академії Всеукраїнську наукову богословсько-історичну конференцію, присвячену 1150-літтю утворення Київської Митрополії. Синод також рекомендував ректорам духовних навчальних закладів УПЦ Київського Патріархату заохочувати наукову працю викладачів та студентів з питання про Аскольдове хрещення Руси та утворення Київської Митрополії. Журнали Синоду УПЦ КП оприлюднив офіційний сайт УПЦ КП.

ДОВІДКА:

За літописними свідченнями та згідно візантійських джерел після завершення походу на Царгород війська русів під проводом Київського князя Аскольда (860 р.) відбулося   хрещення щонайменше частини русичів і самого князя, а також створення для Руси окремої митрополії.

У своєму посланні святитель Фотій, Патріарх Константинопольський (у 858 – 867 та 877 – 886 роках), пише: «Не лише болгари звернулися до Христа (це сталося 865 року), а й руси. Вони підняли руку на Ромейську імперію, але тепер і вони змінили еллінську й безбожну віру, у якій раніше перебували, на чисте життя у Христі. І в них запалала така спрага віри й наснага на праведне життя, що вони прийняли пастиря і з великим сумлінням приступають до Христових таїнств».

Візантійський імператор Костянтин Багрянородний (правив у 913 – 959 рр.), описуючи діяння свого діда, імператора Василія I Македонянина (правив у 867 – 886 рр.), зазначає: «І народ росів, войовничий і найбезбожніший, імператор Василій схилив до переговорів і, уклавши з ними угоду, переконав зробитися учасниками Божественного Хрещення, і влаштував так, що вони прийняли архієпископа».

У 60-й нотиції візантійського імператора Лева Мудрого (правив у 886 – 912 рр.) «Митрополія Руси» згадується на 61 (60-му) місці у списку Митрополій Константинопольського Патріархату.

Таким чином є всі підстави вважати, що у 860-х роках, тобто близько 1150 років тому, відбулося хрещення Київського князя Аскольда і частини русичів, а також створення для Руси окремої митрополії.

У 1866 р. у Києві відбувалося церковно-громадське відзначення 1000-ліття Аскольдового хрещення Руси.