Created with Sketch.

В УПЦ (МП) стурбовані діяльністю саєнтологів в українській освіті

28.11.2011, 10:24

Сектознавці та спеціалісти консультаційних відділів УПЦ стривожені проявами широкомасштабної діяльності організації саєнтологів та їхнім легальним статусом в Україні, тоді як у багатьох країнах Європи перебувають під наглядом державних служб.

Сектознавці та спеціалісти консультаційних відділів УПЦ стривожені проявами широкомасштабної діяльності організації саєнтологів та їхнім легальним статусом в Україні, тоді як у багатьох країнах Європи перебувають під наглядом державних служб. У Синодально-просвітницькому відділі УПЦ 25 листопада 2011 року відбулась прес-конференція за участю представників УПЦ та сектознавців з України та Росії, присвячена діяльності на пострадянському просторі організації «Церква саєнтології». Зокрема, йшлося про її проникнення в систему освіти України.

Як повідомила спецкор РІСУ Катерина Новікова, приводом до прес-конференції, за словами організаторів, стала інформація про активну діяльність представників цієї організації в Україні. За словами організаторів прес-конференції, «Церкви саєнтології» починають діяти під видом суспільних організацій, реабілітаційних центрів з боротьби зі СНІДом та наркотиками, намаються потрапити до шкіл.

Професор Православного Свято-Тихонівського гуманітарного університету Олександр Дворкін описав структуру та головні види діяльності «тоталітарної секти саєнтологів», яка включає в себе безліч організацій, зокрема центр діанетики, гуманітарний коледж Габбарда, Цивільну місія із захисту прав людини, Центр авторських прав та інші. Він наголосив, що «церквою» її називати некоректно – всі вони реєструються як окремі організації, а сама релігійна організація саєнтологів становить лише одну з ланок великої імперії. Центр знаходиться в США, де, за словами О.Дворкіна, має привілейований статус. Сектознавець вважає, що способи діяльності саєнтологів основуються переважно на методах спецслужб, а саме: збору інформації, шантажу та застосуванням методики маніпуляції свідомістю. Тому на його думку – це тоталітарна секта.

Одним з методів поширення саєнтології, за словами учасників прес-конференції, є проникнення до загальноосвітніх шкіл та вишів. Особливий акцент був зроблений на  Антинаркотичну освітню програму «Нарконон», пропагуванням якої займається ГО «Нарконон» м. Києва на чолі з Мариною Грибановою. Сектознавці передусім занепокоєні тим, що програма отримала дозвіл та схвалена для використання у навчально-виховному процесі МОН України (1.4/18-1696 від 7.07.08, пройшла експертизу Науково-методичного центру середньої освіти МОН України (№ 14/18,1 – 572 від 30.06.05), рекомендована для широкого використання Міністерством охорони здоров’я України (№ 3,22 – Д – 1/13/3663 від 15.02.06) та підтримано Департаментом кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України (58/2 – 123 від 19.01.07). Більше того часто самі студенти залучаються до допомоги в пропагуванні цієї антинаркотичної програми, «не усвідомлюючи, що фактично стають співпрацівниками секти».

На питання представників ЗМІ щодо реальної загрози «Церкви саєнтології» в Україні, спеціалісти відповіли, що не мають на сьогодні статистики, але ведеться моніторинг. Підставою для тривоги є спроби діяльності в освітній сфері, зокрема Києва, Донецька, Харківської і Запорозької областей, скарги в апологетичних і консультаційних центрах УПЦ, а також наркологічних служб.

Наприклад, у Харківській області в 2010 році була проведена масштабна акція пропагування програми «Нарконон», в 2011 році в Запорізькій області проведено семінар для психологів на тему застосування вищезгаданої програми. Ці факти, за словами організаторів прес-конференції, свідчать про «агресивну експансію секти в українське суспільство» та становлять матеріал для ведення моніторингу. Згідно з даними, вже розповсюджено 20 тисяч відеоматеріалів саєнтологів у 100 тисячах шкіл України.

Окрім того, лікарі та психологи визнають псевдонауковість і шкідливість програми. Такий висновок вони зробили після спеціального дослідження думок і вражень студентів від перегляду відеозапису програми «Нарконон», інтерв’ю з самими саєнтологами, з медичними працівниками і психіатрами, а також тими, хто проходить лікування від наркозалежності.

Зокрема, виявлено порушення головних біоетичних принципів: брак інформованої згоди адресата та виразний психо-маніпуляційний характер.

Представники УПЦ застерігають, що головним критерієм є допомога хворому, а не намагання залучити його до власної організації за допомогою тих чи інших практик.

Учасники прес-конференції: голова Синодального відділу в справах молоді УПЦ, голова Опікунської ради Апологетичного центру Святителя Іоанна Златоуста (Київ), вікарій Київської єпархії, єпископ Обухівський Іона (Черапанов), голова Апологетичного центру в Св. Іоанна Златоуста (Київ), заступник керівника кафедри теології Класичного приватного університету (Запоріжжя), психолог, протоєрей УПЦ Олександр Мирошниченко, керівник Центру релігієзнавчих досліджень св. Іринея Ліонського (Москва), президент Російської асоціації центрів вивчення релігій та сект (РАЦВРС), віце-президент Міжнародної організації "Діалог-центр Інтернаціональ", член Ради директорів Європейської федерації дослідницьких центрів інформування про деструктивні культи (FECRIS), професор Православного Свято-Тихонівського гуманітарного університету Олександр Дворкін.

Читайте також
Суспільство У Черкасах суд на митрополитом УПЦ МП Феодосієм перенесли через повітряну тривогу
Сьогодні, 15:53
Світові Колишній рабин Москви закликав світ засудити антисемітську заяву Путіна
Сьогодні, 14:34
Міжконфесійне Юраш: Зустріч Предстоятеля ПЦУ з Папою - важливе продовження визнання Української Церкви
Сьогодні, 13:59
Суспільство Предстоятель Білоруської Автокефальної Церкви відвідав на фронті полк Калиновського
Сьогодні, 13:07