Created with Sketch.

В Ужгороді відбулися наукові читання до 72-річчя проголошення Карпатської України

16.03.2011, 16:14

З благословення Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України в Ужгородській українській богословській академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатському університеті імені Августина Волошина 15 березня 2011 року було проведено урочисті заходи та наукові читання, приурочені 72-річчю проголошення Карпатської України (14-15 березня 1939 р.).

З благословення Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України в Ужгородській українській богословській академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатському університеті імені Августина Волошина 15 березня 2011 року було проведено урочисті заходи та наукові читання, приурочені 72-річчю проголошення Карпатської України (14-15 березня 1939 р.).

Відкрив наукові читання ректор УУБА та КаУ, заступник голови з вищої освіти і науки Синодального відділу Української Православної Церкви, професор, архімандрит Віктор (Бедь). Він зупинився на історичному значенні проголошення в березні 1939 року Карпатської України для подальшого відновлення 24 серпня 1991 року державної незалежності Української держави, що за літочисленням від початку князювання київської династії Кия (VІ ст.) донині вже має понад 1500 років.

Учасники наукових читань переглянули 25-хвилинну серію документального фільму «Собор на крові», в якій на документальних і правдивих фактах показано всю велич, патріотизм та трагічність березневих подій 1939 року на Закарпатті, під час та після проголошення державної незалежності Карпатської України.

Переглядаючи стрічки кінохроніки 14-15 березня 1939 року (задокументовані американським кінематографістом Лисюком), учасники наукових читань стали безпосередніми свідками й учасниками проголошення Карпатської України Карпатоукраїнським Соймом на Закарпатті 14 – 15 березня 1939 року. Карпатський Сойм в умовах реальної загрози захоплення Закарпаття фашистськими військами гортіївської Угорщини (військово-політичного союзника фашистської Германії) одноголосно проголосив державну незалежність Карпатської України (нині Закарпаття), прийняв державний закон, згідно з яким, державний прапор – синьо-жовтий, державний герб – тризуб (знак Володимира Великого) та державна мова – українська. Окрім того, на наукових читаннях було заслухано доповіді проректора з наукової роботи УУБА та КаУ Євгена Гайданка «Національне відродження на Закарпатті у період Карпатської України (жовтень 1938 – березень 1939 рр.», першого проректора КаУ, директора НДІ богослов’я, філософії та аналітики УУБА та КаУ професора Майї Артьомової «Вплив карпатоукраїнського фактору на розвиток українського питання наприкінці 30-х – середини 40-х рр. ХХ ст.».

Присутні також вшанували полеглих героїв Карпатської України хвилиною мовчання (за оцінками істориків, близько 28 000 карпато-українців були закатовані профашистською угорською владою та загинули на полях нерівних боїв. Для придушення Карпатської України профашистською гортівською владою на територію Карпатської України в березні 1939 року було введено 40-тисячну армію. Понад сто тисяч карпато-українців були вимушені покинути територію своєї рідної землі).

Відтак академічне духовенство, викладачі та студенти пройшли хресною ходою вулицями Ужгорода до пам'ятних дощок та пам'ятника президентові Карпатської України, Героєві України о. Августинові Волошину. Там було відправлено заупокійну литію за померлих героїв Карпатської України, яку очолив професор, архімандрит Віктор (Бедь) у співслужінні духівника академії, благочинного Ужгородського міського благочиння Мукачівсько-Ужгородської єпархії, протоієрея Іоанна Моланича і помічника ректора з богослужбової практики та інспекторської служби протоієрея Євгенія Шелевія.

Читайте також
Україна і світ Відомий сунітський учений записав звернення до мусульман України
Сьогодні, 18:03
Світові На благодійний аукціон виставили дві пляшки рідкісного бурбона з підписом Папи Франциска
Сьогодні, 17:16
Суспільство «Я мрію про повернення в Донецьк», - єпископ УГКЦ
Сьогодні, 16:46
Культура До музею у Рівному повернулися шість унікальних ікон
Сьогодні, 16:08