В Єрусалимі знайшли царські комори і сліди язичників Юдеї

23.07.2020, 12:21
Світові
В Єрусалимі знайшли царські комори і сліди язичників Юдеї - фото 1
Під час археологічних розкопок, що проводилися Управлінням старожитностей перед будівництвом нового кварталу поруч з посольством США в Єрусалимі, був виявлений адміністративний комплекс, що датуються періодом правління юдейських царів Хізкіягу (Єзекії) і Менаше (Манасії), з кінця восьмого по середину сьомого століть до н. е.

Масивна будівля була збудована з величезних обтесаних каменів і опоясана декількома стінами.

У приміщеннях археологи знайшли близько 120 відбитків печаток, багато з яких перебували на ручках керамічних судин. На печатках написи “Царю”, назви міст Стародавньої Юдеї, імена – швидше за все сановників або багатих царських підданих.

Керівники розкопок Нерія Сапір та Натан Бен-Арі кажуть, що комори служили місцем збору царських податків, головним чином – сільськогосподарських. Особливе місце займали вино й оливкова олія, центром виробництва яких була навколишня місцевість. Тут були знайдені виноробні, олійні чавила.

Археологи нагадують, що цей період був багатий на потрясіння. Найдраматичнішим став похід в Юдею ассірійського царя Санхеріва, який в кінці восьмого століття зруйнував десятки міст і спустошив Землю Ізраїлю. Він осадив Єрусалим, але потім пішов, знявши облогу.

Біблія пояснює це божественним втручанням – іншого пояснення не знайшли.
Археологи не виключають, що виявлені ними комори пов’язані з об’єктом, який перебуває в розташованому неподалік киббуці Рамат-Рахель. Він ідентифікований як царський палац.

Ще однією цікавою знахідкою стали керамічні фігурки, що зображують жінок, вершників, тварин. “Подібні артефакти пов’язують з язичницькими культами, які, як ми знаємо з джерел, зберігалися в Юдеї періоду царів”, – говорять вчені.

На певному етапі, з невідомої причини, комплекс був засипаний камінням. Виник курган висотою близько 20 метрів і площею основи близько 0,8 гектара.

“В кінці епохи Першого храму в Єрусалимі з’явилося кілька таких об’єктів. Хто і чому їх спорудив – все ще загадка “, – зізнаються археологи.