Секретар Святішого Престолу зі зв'язків із державами та міжнародними організаціями архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер виступив на конференції з української «формули миру» у Монреалі.
Про це повідомляють Новини Ватикану.
На саміті 30 та 31 жовтня обговорювався четвертий пункт «формули» - звільнення всіх полонених та депортованих.
Архиєпископ Ґаллаґер нагадав, що саме цю місію Святіший Престол робить із самого початку російської війни проти України, отримавши численні запити про таке посередництво від української влади.
Першим із таким проханням звернувся до ватиканської дипломатичної мережі президент України Володимир Зеленський: йшлося про повернення понад 19 тисяч неповнолітніх українців, насильно вивезених на територію Росії, а також обмін полоненими.
Внаслідок дипломатичних зусиль вдалося домогтися звільнення двох українських редемптористів та повернення групи неповнолітніх.
На аудієнції у Ватикані 11 жовтня президент України поновив прохання про допомогу.
Гуманітарне посередництво було у центрі кількох поїздок спеціального посланця Папи – кардинала Маттео Дзуппі, який влітку 2023 року побував із цією метою у Києві та Москві, а у жовтні поточного року здійснив другий візит до Москви. За словами Ґаллаґера, ця місія призвела до створення загальної картини репатріації дітей та регулярного обміну інформацією між двома сторонами конфлікту. Місія Св. Престолу включала також онлайн-зустрічі за участю апостольських нунціїв Вісвальдаса Кульбокаса та Джованні д'Анієлло.
Архієпископ Ґаллаґер зазначив, що результати всіх цих зусиль «незадовільні», проте прямий контакт між сторонами, особливо у присутності дипломатичних представників, полегшує діалог.
Ґаллаґер повідомив, що нунцій Кульбокас назвав католицькі установи, готові прийняти сім'ї з повернутими з Росії неповнолітніми, тоді як Апостольський Престол відновлює свій запит про нові списки дітей, які перебувають у Росії. Крім того, Ватикан передав сторонам тисячі імен полонених з проханням про їхнє звільнення або обмін і підтримав пропозицію створити спільні медичні комісії для надання допомоги ув'язненим. Св. Престол також надіслав російській стороні запит про передачу тіл загиблих українських воїнів.
Монсеньйор Ґаллаґер поінформував конференцію про те, що нунцій Вісвальдас Кульбокас відвідав деяких російських полонених на території України та констатував, що вони утримуються в належних умовах. Подібне запевнення, що стосується українських полонених у Росії, надійшло від омбудсмена Російської Федерації, проте Св. Престолу не дали можливості переконатися в цьому самостійно.
На закінчення своєї доповіді ватиканський прелат закликав усі сторони «утриматися від будь-якого використання гуманітарних питань у своїх цілях» і наголосив на необхідності знайти рішення для невідкладних гуманітарних проблем, у тому числі як «рух доброї волі у напрямку до світу».