Created with Sketch.

Вчені досліджують мережу тунелів і старовинну гробницю під Айя-Софією у Стамбулі

02.09.2022, 10:10

Велика мечеть Святої Софії залучила тисячі відвідувачів. Під архітектурним дивом у самому серці Стамбула ховається мережа тунелів, підвалів та гробниці.

Про це пише Lenta.ua з посиланням на агентство Anadolu.

Професор Хасан Фірат Дікер та його команда продовжують досліджувати «підземний собор Святої Софії», вивчаючи хитромудрі конструкції під будівлею, яка реконструювалася тричі за свою історію, починаючи з візантійських часів. Дайкер – академік факультету архітектури та дизайну Університету ім. Фатіха Султана Мехмета Вакіфа (FSMVÜ), який був заснований фондом, заснованим Мехмедом II, османським султаном, який завоював Стамбул і перетворив собор Святої Софії на мечеть.

Два роки тому дослідники нанесли на карту тунелі, яким приписують збереження Айя-Софії від надмірної вологи, що є природною системою вентиляції. Вони створили тривимірні зображення тунелів, довжина яких сягає близько 1 км.

Поряд із тунелями у північно-східній частині мечеті знаходиться трикамерна гробниця, що йде під землю на глибину 4 метри. На думку істориків, вона сягає четвертого століття нашої ери.

У деякі тунелі та підвали можна потрапити через люк під каштаном на південний захід від собору Святої Софії, всього на 2 метри нижче поверхні.

"Як і вище, собор Святої Софії має багату історію під поверхнею", - каже Дайкер. «На глибині чотирьох метрів знаходиться «гіпогей» (гробниця), збудований задовго до будівництва собору Святої Софії. Насправді це найстаріша архітектурна споруда, знайдена у безпосередній близькості від собору Святої Софії, яка була пов'язана з іншими підземними спорудами шляхом додавання водопропускних труб у наступні роки», - сказав він.

«Ми прагнули задокументувати інфраструктуру собору Святої Софії, а також його надбудову в архітектурному сенсі та підвищити обізнаність щодо усунення існуючих проблем», - сказав він.

Він зазначив, що дослідження, збереження та документування підземних споруд важливе як з погляду захисту будівлі, так і виявлення інших підземних споруд міста, з якими воно пов'язане.

Читайте також
Світові Підбиваючи підсумки року, Кирил згадав свій внесок у війну в Україні
Сьогодні, 13:09
Світові У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на різдвяному ярмарку
Вчора, 12:30
Світові Байден у січні поїде до Папи Римського
02 вересня, 14:34
Світові Кадиров проводить тотальну ісламізацію Чечні
02 вересня, 12:01