Created with Sketch.

Віктор Єленський: В Україні буде свій Патріархат. І не один

02.12.2022, 11:14

Рано чи пізно Українська Православна Церква матиме свій Патріархат. Це саме стосується і УГКЦ, для якої Птріархат стане радше формальним завершенням конструкції.

Про це в інтерв'ю Обозревателю заявив релігієзнавець Віктор Єленський.

"Я практично переконаний, що в Україні буде Патріархат. Колись, у 2007 році, у мене була можливість упродовж п’яти днів щодня спілкуватися з Вселенським Патріархом. І я його спитав – коли в Україні буде автокефальна Церква? Він подивився на мене, очевидно, оцінив мої фізичні кондиції і сказав: "Ти доживеш". Я сподіваюся дожити і до патріархату, хоча насправді це не настільки важливо, як те, що відбулося у 2018-2019 роках…", - сказав Єленський.

Релігієзнавець зауважив, що шлях до отримання Патріархату непростий. Скажімо, серби та болгари теж раніше не мали цього статутсу.

"Тільки після того, як утворилося Королівство сербів і хорватів і об’єдналися всі ті маленькі автокефалії в єдину велику Церкву, тоді вони отримали Патріархат. Болгарія отримала Патріархат, тому що цим займалося Політбюро Болгарської комуністичної партії", - підкреслив експерт.

Державний чинник, за його словами, є надзвичайно важливим у визначенні адміністративного статусу Церкви.

"Коли всі православні будуть в єдиній Помісній Церкві Українській, то я думаю, що тоді й питання про Патріархат постане. А для нас це насправді важливо – тому що ми хочемо, щоб наша Церква була найкращою, найбільшою" - заявив релігієзнавець.

Як зазначив Єленський, дещо інша ситуація з отриманням Патріархату є в УГКЦ. Там на перешкоді стоїть небажання Ватикану псувати стосунки з Москвою.

"З іншого боку, Українська Греко-Католицька Церква досягла такого рівня розвитку, за якого Патріархат буде радше формальним завершенням конструкції", - заявив він.

"Адже УГКЦ і без цього цілком самодостатня, вона – Церква свого права, і цього не можуть не помічати навіть в Апостольській столиці, - наголосив Віктор Єленський, - Деякі куріали взагалі говорять про те, що вона занадто самостійна, що хтось з її очільників надмірний націоналіст, а хтось взагалі….

Знаєте, колись кардинал Гузар, тоді, власне, ще не кардинал, отримував кардинальський перстень на консисторії, то прийшов на своє місце і сховав перстень. Це помітила кореспондентка New York Times – він же навіть виділявся за одягом. Підійшла до нього і почала розпитувати його. То він їй сказав, що це Папа є непомильним, коли промовляє з кафедри, а вся ця публіка навколо, куріали, вони точно не є непомильними. Мовляв, у мене є свій погляд на те, як має розвиватися Церква, яким має бути одяг тощо... Він узагалі дуже просто і, як на мене, дуже симпатично розповів їй про те, яке місце займає Українська Греко-Католицька Церква у Вселенській Католицькій Церкві".

Читайте також
Суспільство У День Гідності та Свободи відбулася спільна міжконфесійна молитва за Україну
Вчора, 16:37
Суспільство Цей день – це про нас! Предстоятель ПЦУ привітав українців з Днем Гідності та Свободи
Вчора, 14:43
Суспільство Під час загальної аудієнції Папа зачитав лист студента з України
02 грудня, 13:01
Суспільство Без Бога ми би не вистояли стільки часу, - єпископ Віталій Кривицький у 1000 день війни
02 грудня, 13:28