Created with Sketch.

Вірменська релігійна громада Львова святкує 25-ліття відродження

14.11.2016, 09:53

У Львівському музеї історії релігії 11 листопада відкрили виставку, присвячену діяльності та 25-річчю відродженню вірменської церковної громади в Незалежній Україні.

З привітальними словами виступив митрополит Львівський УГКЦ Ігор (Возняк), глава Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви Маркос Оганесян, а також настоятель львівської громади Успіння Пресвятої Богородиці о. Тадеос Ґеворґян. Повідомляє кореспондент РІСУ Ніна Поліщук.

Куратор виставки Анастасія Камалдінова зауважила, що такого масштабу та тематики захід вона організовувала вперше, проте вірменські громади не тільки у Львові, але й у Києві та Дніпрі радо відгукувалися на усі її запити і всіляко сприяли в цій справі. Зокрема, з Дніпра було передано дві залізні скульптури вірменського священика та Христа, який йде на Голгофу.

«Насправді експонати стосуються набагато ширшого періоду існування Вірменської Церкви у Львові, ніж це зазначено в анонсі до виставки. До прикладу, є вірменські рукописи та стародруки з XVII-XIX століть. Окремий стенд присвячений геноциду вірменського народу у 1915 році. Також ми вважали за свій обов’язок згадати про вірмен, які стали героями Небесної сотні – Сергій Нігоян та Георгій Арутунян», — розповіла Анастасія Камалдінова.

На експозиції можна побачити фотографії першого відкритого богослужіння біля зачинених дверей Вірменського храму Успіння Пресвятої Богородиці у 1991 році у Львові, з несподіваного візиту Папи Івана Павла ІІ до вірменського храму у Львові. Також представлені священичі та архиєрейські ризи архиєпископа в Україні Маркоса Оганесяна, предмети, які використовують під час таїнства Євхаристії та Вінчання.

Унікальним експонатом є дерев’яна балка із написом на вірменському діалекті, яким розмовляла виключно львівська давня вірменська громада. Наразі цей діалект майже втрачений, але цікаво зауважити, що саме у Львові свого часу була відкрита перша в Україні вірменська друкарня, яка водночас була четвертою у світі. І саме в цій друкарні вперше видали книжку на місцевому вірменському діалекті. Щоправда, цей унікальний першодрук організаторам не вдалося включити до експозиції, позаяк пам’ятка знаходиться в Німеччині.

Під час презентації також виступила відома львівська дослідниця вірменської культури, кандидат філософських наук Ірина Гаюк: «Хочу підкреслити, що цю виставку не можна назвати черговою чи випадковою, адже Львів не просто має довгу історію з вірменською громадою, але саме у Львові вперше в Європі у 1932 році було відкрито виставку вірменської культури, на базі якої потім відкрили музей. Звичайно, радянського часу цей культурний осередок не пережив. Його експонати наразі знаходяться в різних музеях Львова та в приватних колекціях. Тому, власне, ця виставка є важливою не тільки з огляду представлення сучасності вірменської громади у Львові з часів Незалежності, але набагато ціннішим є акцент на історіографії вірмен у Львові. Мовиться не тільки про одну з найдавніших громад Львова, але й про їхній внесок у сфери торгівлі, дипломатії, ювелірного ремесла й не тільки».

Присутні мали нагоду почути справжній вірменський богослужбовий спів у виконанні хору вірменської церкви Успіння Пресвятої Богородиці. Керівник хору — Андрій Шкраб’юк — зауважив, що в храмі співають не тільки вірмени, але й українці, росіяни, поляки, ніби віддзеркалюючи мультикультурний Львів у мініатюрі та обмінюючись християнським досвідом.

Нагадуємо, що Музей історії релігії у Львові знаходиться за адресою пл. Музейна, 1. Виставка «Вірменська церква у Львові (1991-2016 рр.)» триватиме до 15 грудня.

Читайте також
Культура Введення в Храм Пресвятої Богородиці відзначають 21 листопада
14 листопада, 20:45
Культура Держспецзв’язок заблоковує доступ до сайтів «Діалог.тут» і СПЖ
14 листопада, 15:33
Культура У Софії Київській відкриють виставку невідомих робіт Марії Примаченко та Марії Галушко
14 листопада, 11:30
Культура Східна Церква вшановує пророка Авдія, Божого речника проти гордині народів
14 листопада, 19:14