Про «переслідування християн в Україні» на початку січня заявила конгресвумен США Анна Пауліна Луна. Такий висновок вона зробила після звернення вірян сільського храму УПЦ МП на Хмельниччині. Там більшість громади висловила бажання перейти з УПЦ до Православної Церкви України, але віряни УПЦ МП розцінили це як тиск і надіслали звернення до конгресвумен з Республіканської партії США.
У громаді наголошують - перехід був цілком законний, за нього проголосували більшість селян.
Журналісти Радіо Свобода провели власне розслідування обставин конфлікту навколо Свято-Різдво-Богородичної церкви та зібрали аргументи обох сторін.
«Хочемо молитися на своїй мові, ходити до своєї української церкви і взагалі не мати ніяких справ з Московським Патріархатом», — говорять парафіяни храму с. Кузьмин, які проголосували за зміну юрисдикції. Та наголошують, що УПЦ входить до Московського Патріархату і вони цього не можуть підтримувати.
Для законності переходу наприкінці грудня 2025 року провели збори релігійної громади — «за» виступила більшість, приблизно 300 людей. Незгодною була очевидна меншість.
За словами парафіян, місцевому настоятелю було запропоновано також переходити, проте він не захотів. Більше того, він навіть зі своїми прихильниками, а це 25 осіб, не дочекалися голосування і вийшли зі залу, де відбувалися збори.
Після зборів парафіяни подали документи в обласну адміністрацію для внесення змін.
Згодом вони дізналися, що про їх церкву говорять аж у США. Конгресвумен Анна Пауліна Луна у мережі Х повідомила, що до неї за захистом звернулися віряни УПЦ МП зі села на Хмельниччині, мовляв місцева влада хоче відібрати у них храм.
Вона отримала відео зі зборів, які віряни УПЦ МП вважають незаконними. Також на змонтованому відео представлено кадри кількарічної давнини з силових протистоянь за храми з інших регіонів. «Влада в Україні забороняє нам молитися і забирає у нас храми», — говорить на відео священнослужитель УПЦ МП о. Георгій Сікалюк.
Журналістів «Радіо Свобода» віряни УПЦ з Кузьмина запевнили, що вони ніяка не Московська Церква, а вже автокефальна і Кирила на богослужіннях не згадують. Вони продовжують молитися у храмі. Щодо переходу в ПЦУ, то вони вважають, що це інша віра, не православна.
Настоятель громади УПЦ МП запевняє, що вони ніяких законів не порушують, нікуди переходити не збирається.
Як сказали в ПЦУ, віряни в Кузьмині, які вирішили вийти з УПЦ МП і перейти до ПЦУ, ще ніяких документів на руках не мають і про ніяке силове захоплення храму не може йти мова.
У Хмельницькій ОВА здивувалися, що ситуація в Кузьмині вийшла аж на міжнародний рівень, бо вони ніякої скарги не отримували. Тут повідомили, що документи від громади є у них на розгляді, вони перевірені і відповідають всім вимогам закону, а тому вони не бачать підстав відмовляти громаді в реєстрації змін. Незгодним з рішенням більшості пропонують реєструвати свою громаду або вирішувати суперечку в суді.
Як зазначають журналісти «Радіо Свобода», обидві сторони конфлікту запевнили, що зацікавлені у мирному його вирішенні.
Як РІСУ повідомляла, 9 січня Анна Пауліна Луна заявила у Х, що планує зв'язатися з Ватиканом у відповідь на інформацію "від членів Української Православної Церкви, а також членів їхнього уряду" щодо "переслідування українських православних християн". «Я можу пообіцяти, що фінансування зброї для вас не буде. Ведіть переговори про мир. Ми не ваша скарбничка», – написала вона.
"Американські податкові гроші не повинні надходити уряду, який несе відповідальність за переслідування та перешкоджання християнам, які намагаються поклонятися Богу. Ватикан несе відповідальність за інформування міжнародної спільноти про те, що відбувається у світі, зокрема щодо переслідувань християн", – заявила конгресвумен.
Також вона повідомила, що звернеться до Держдепу після отримання листа від нардепів Олександра Дубінського, Артема Дмитрука і Олександра Куницького, у якому ті заявили, що в Україні "кількість політичних в'язнів вже перевищила 42 тисяч", а "400 тисяч українських чоловіків, які відмовилися йти на фронт і воювати, піддаються кримінальному переслідуванню".
"Священики, журналісти та люди, які відкрито виступають за мир, вже утримуються в тюрмах", – заявили одіозні нардепи.
Додамо, що США у 2021 році наклали санкції на Дубінського. Це відбулось наприкінці першої каденції Дональда Трампа.
Варто зазначити, Анна Пауліна Луна відома тим, що зустрічалась зі спецпредставником російського лідера Владіміра Путіна Кирилом Дмитрієвим. Вона також реєструвала законопроект, який передбачає вихід США з НАТО, і голосувала проти пакетів допомоги Україні.