Created with Sketch.

Виставку унікальної колекції Івана Гречка презентували у Львові

19.06.2023, 14:29
о. Богдан Прах, ректор УКУ, на відкритті виставки
Джерело фото: Всі світлини від організаторів

Український католицький університет відкрив у Львові виставку «Виображення колекції. Як Іван Гречко красу шукав», присвячену збірці відомого львів’янина, громадського діяча та колекціонера Івана Гречка. 586 експонатів розповідають про унікальну колекцію та колекціонера, який її зібрав, а також про цілу епоху в українській історії та культурі. Виставку презентували у просторі Центру архітектури, дизайну та урбаністики Порохова вежа (вул. Підвальна, 4).

Як розповіли організатори, колекція Івана Гречка — виняткове явище у культурному просторі Львова та України. Її формування припадало на час становлення дисидентського руху в Україні і відродження зацікавлення в середовищі української інтелігенції 1960-тих років спадщиною народного мистецтва і творенням нового українського мистецтва. До цього руху безпосередньо був причетний і сам Іван Гречко, який став одним з перших колекціонерів народного мистецтва у післявоєнний час.

Ректор УКУ о. Богдан Прах

 

Збірка Івана Гречка відома загалу передусім найбільшою колекцією «червоних образів» — українських ікон на склі Гуцульщини та Покуття. Але на виставці також можна оглянути інші твори, які збирав колекціонер: стародруки, свічники, ручні хрести, писанки, кераміку, текстиль, дерев’яну скульптуру. Також представлено велику кількість живопису мистецького середовища Львова та Галичини ХХ століття з колекції Гречка. Зокрема, твори Ярослава Пстрака, Василя Дяденюка, Осипа Васьківа, Ольги Плешкан, Романа та Марґіти Сельських, Володимира Патика, Опанаса Заливахи, Івана Остафійчука, Тараса Лозинського та інших. Частиною виставки також є велика колекція екслібрисів: Тирси Венграновича, Мирона Яціва, Павла Ковжуна, Роберта Лісовського, Петра Холодного та Святослава Гординського, а також малюнки та автопортрет самого Івана Гречка.

«На виставці представлено дуже різні твори, які збирав один колекціонер. Ми хотіли показати це все розмаїття в одному просторі і розповісти історію цієї колекції, а також віднайти нитки, які це все зшивають: цими нитками виявилось середовище Гречка і його контакти. У часі роботи над виставкою ми побачили Гречка не лише як колекціонера творів мистецтва, але і як колекціонера людей», — розповів куратор виставки Роман Зілінко.

куратор виставки Роман Зілінко

 

Десять років тому Іван Гречко подарував значну частину своєї колекції Українському католицькому університету для збереження та експонування. Цей подарунок став початком для заснування університетського музею. На річницю відходу колекціонера до вічності, УКУ представляє львів'янам та гостям міста проєкт на згадку про цю видатну особу.

«Виставка задумувалась ще за життя пана Івана. Вдалось її реалізувати саме зараз. Коли ми її готували, то були вражені як масштабом колекції так і масштабом колекціонера: пан Іван був всебічно зацікавленою та ерудованою особою, активним громадським діячем та сподвижником відновлення Української Греко-Католицької Церкви з великою кількістю знайомств по всьому світу. Його спадок — це цілий пласт для вивчення майбутніми дослідниками», – розповіла координаторка виставкового проєкту Уляна Креховець.

координаторка виставкового проєкту Уляна Креховець

 

Виставка триватиме до 13 серпня у Львові, у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова вежа». Оглянути її можна з вівторка по неділю з 12:00 до 20:00. Понеділок — вихідний.

Відкриття виставки — перша подія у більшому проєкті, що присвячений колекції Івана Гречка та загалом темі колекціонування. Проєктом також заплановано паралельну програму — кураторські екскурсії, дискусії, майстер-класи для дітей та дорослих, показ фільму. Стежити за подями проєкту можна на сторінці у Facebook.

На два місяці простір виставки стане місцем щирих розмов, зустрічей з цікавими людьми, майданчиком для творчості та дискусій довкола колекціонування. Ви зможете отримати професійний коментар щодо предмета мистецтва з вашої колекції, побачити вживу, як реставрують ікони на склі та розширити свої знання про українське мистецтво.

Паралельна програма виставкового проєкту «Виображення колекції. Як Іван Гречко красу шукав»:

На події можна буде попередньо зареєструватися. Детальніше про захід та його вартість буде в оголошенні на сторінках у Facebook та Instagram. Підписуйтесь та стежте, у програмі можливі зміни.

 

Читайте також
Культура Перевіряють церкви і костели, що є пам'ятками національного значення: на Рівненщині працює комісія Мінкульту
19 червня, 17:58
Культура Унаслідок агресії РФ в Україні пошкоджені 1062 пам’ятки культурної спадщини
19 червня, 10:00
Культура Росія має відповісти за знищення культурної спадщини України, - Карандєєв
19 червня, 11:05
Культура У лаврі покажуть унікальні писанки, врятовані від ворожих обстрілів
19 червня, 10:19