Created with Sketch.

Влада Китаю бореться проти ісламу, закриваючи мечеті по всій країні

30.11.2023, 12:25

Від 2018 року більшість китайських мечетей суттєво змінилися ― зникли мінарети та характерні архітектурні деталі, а частину взагалі закрили. Тепер приміщення культових споруд мусульман, як колись церкви в Радянському Союзі, використовують як фабрики чи будинки культури. Китайська влада закликає не пускати в мечеті дітей, адже ті «ще не здатні мислити самостійно», й обмежує відвідини для пенсіонерів, погрожуючи позбавити їх соціальних виплат за «надмірну» релігійність. Через це кількість мусульман у Китаї стрімко зменшується, хоч офіційно влада запевняє, що «забезпечує всі можливості для нормальних релігійних практик».

Журналісти видання Financial Times дослідили супутникові зображення тисяч китайських мечетей та поспілкувалися з місцевими мусульманами, інформує Бабель.

Загалом у КНР живуть майже 20 мільйонів мусульман. З них 12 мільйонів ― уйгури, яких влада Китаю вважає сепаратистами.

Північно-західна китайська провінція Сіньцзян, також відома як Східний Туркестан, стала частиною Китайської народної республіки в 1930-х. Тоді вона була населена переважно уйгурами, узбеками й казахами, які практикували мусульманство й культурно були далекими від китайців. Із 1950-х років уряд КНР почав активно заселяти Сіньцзян етнічними ханськими китайцями, асиміляція викликала спротив місцевого населення, що вилилося в низку збройних протистоянь і терактів. Активні виступи проти китайської влади на початку 2010-х призвели до того, що китайська влада вирішила ввести на території провінції жорсткий «антитерористичний» режим, в рамках якого на території Сіньцзяну зʼявились так звані центри перевиховання, які по суті є концентраційними таборами.

Також влада за допомогою нових технологій організувала складну систему стеження за переміщеннями й діями уйгурів. Усі ці дії дозволяють правозахисникам звинувачувати китайську владу в злочинах проти людяності.

Після 2018 року в Китаї реконструювали або знищили три чверті мечетей. Згалом видання дослідило долю 2 312 мечетей.

Наприклад, одна із сільських китайських мечетей стала державною взуттєвою фабрикою, на яку уряд влаштовував безробітних. Інша перетворилась на світський «культурний центр», прикрашений портретами молодого Сі Цзіньпіна

У 2019 році уряд ухвалив «Пʼятирічний план китаїзації ісламу». Його мета ― «формування ісламського вчення з китайськими характеристиками». Почалася масштабна перебудова як давніх будівель, так і тих, що звели у 1980-ті. Офіційно Китай називає це гармонізацією суспільства, щоб позбутися іноземних впливів.

У мечетях, які ще відкриті, усе менше людей. Користуючись цим, влада обʼєднує релігійні громади, зносячи «зайві» мечеті. Поступово іслам у Китаї зникає ― як і прагне Сі Цзіньпін.

«Повага і захист релігійних свобод ― одна з підвалин політики китайського уряду, якої він дотримується тривалий час. Ми серйозно ставимося до захисту і відновлення мечетей та інших місць для релігійних практик і стоїмо на сторожі нормальних релігійних практик вірян», ― відповіли в китайському МЗС на запит Financial Times.

Однак ключова фраза у відповіді ― «нормальні релігійні практики». Влада Китаю вбачає в усьому, що істотно відрізняється від традицій панівного народу хань, загрозу. І від самого початку правління Сі Цзіньпіна у 2013 році виступає за асиміляцію всіх етнічних і культурних меншин.

Читайте також
Світові Колишній рабин Москви закликав світ засудити антисемітську заяву Путіна
Вчора, 14:34
Світові Підбиваючи підсумки року, Кирил згадав свій внесок у війну в Україні
30 листопада, 13:09
Світові У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на різдвяному ярмарку
30 листопада, 12:30
Світові Байден у січні поїде до Папи Римського
30 листопада, 14:34