Волинський ювелір створив точну копію дохристиянського амулету - лунниці

09.06.2021, 13:54
Культура
Волинський ювелір створив точну копію дохристиянського амулету - лунниці - фото 1
Волинський ювелір Тарас Янюк на прохання науковців відтворив давньоруську лунницю за допомогою  форми для виливання прикраси, яку знайшли археологи. Презентація жіночого амулету відбулася у Волинському краєзнавчому музеї.

Як розповів Суспільному завідувач відділу давньої історії музею Тарас Верба, на срібній прикрасі зображені зірки та два роги. Це – точна копія давньоруської прикраси, яку носили на шиї, повідомляє History.rayon.

«Лунниці – це дохристиянські амулети, які носилися на шиї і передають світогляд тогочасних жителів. І зв’язані з культом місяця. Сама назва прикраси говорить сама за себе. Пізніше, в часи християнства, лунниці почали поступово відмирати, однак кілька століть вони ще існували», – каже працівник краєзнавчого музею.

Волинський ювелір створив точну копію дохристиянського амулету - лунниці - фото 73761

 

Зі слів Тараса Верби, форму для виливання лунниць, зроблену з пісковика, 12 років тому на берегах Хрінниківського водосховища знайшов краєзнавець-історик Микола Собуцький. Після цього форма зберігалася в музеї.

Після знайомства музейника Тараса Верби із Тарасом Янюком ювелір запропонував вилити за формою «лунницю». Музейник каже, що експеримент був вдалим. Ювелір розповів, що раніше реставрував лунниці з приватних колекцій.

«Наприклад золоті скіфські. До мене зверталися з музею зі Львова. От захотілося допомогти нашому музею», – зазначив Тарас Янюк.

Нині в експозиції краєзнавчого музею лише одна автентична лунниця, ще декілька зберігаються у фондах, зазначив Тарас Верба. На території України – їх не більше 100, говорить науковець.