Created with Sketch.

Воздвиження Хреста Господнього

11 вересня, 17:19
священник Юліан Тимчук I Воздвиження Хреста Господнього

Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього — це подія, яке поєднує в собі історичну пам'ять, духовну глибину та заклик до християнських чеснот. Воно нагадує кожному віруючому про те, що через Хрест проходить шлях до Воскресіння, а значить, і до вічного життя з Богом.

Історично ми нагадуємо знайдення самого Хреста у IV столітті. Під час правління Римського імператора Костянтина Великого було віднайдено велику святиню – Хрест, на якому розіп’яли Ісуса Христа. А інша історична згадка, це повернення в VII столітті до Єрусалима животворчого Хреста з Персії, бо захопивши Єрусалим, вони забрали Хрест як трофей. Однак візантійський імператор Іраклій переміг персів і повернув святиню. Урочисте повернення і воздвиження Хреста в Єрусалимі стали основою для встановлення цього свята.

Обидві згадані події об’єднувало те, що після них Хрест воздвигали перед вірними. Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочисте прославлення Хреста Господнього. Хрест є не просто інструментом страти, а символом перемоги над гріхом і смертю. Саме через Хрест Господній прийшло Воскресіння, і тому поклоніння Хресту є одночасно актом вшанування страстей Христа і визнанням радості Воскресіння.

У важкі часи люди завжди підіймали хрест. Це не просто символічне значення наповнене церковними традиціями, це віками практика, що засвідчує віру та заклик до подолання своїх незгод. Воїни гордо піднімають прапор нашої України у місця де це особливо важливо сьогодні. Для українців цей символ немов промовляє «тут свої». Так само і підняття хреста засвідчує віру та відчуття єдності у вірі, молитві, спільному намірі та цілі. Одним із центральних моментів на богослужінні у цей день є урочисте підняття хреста під час богослужіння. Священник підносить хрест високо над головами вірних, символічно нагадуючи про значення цієї святині для християнського життя. Віряни, у свою чергу, поклоняються Хресту, співаючи тропар свята: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святе Воскресіння Твоє славимо».

Славимо і воздвигаємо його і ми з вами, брати і сестри.

Читайте також