Created with Sketch.

Вселенський Патріарх: З'явилась можливість створити церковну структуру у Литві

21.03.2023, 16:54

Патріарх Константинопольський Варфоломій I, який перебуває з візитом у Вільнюсі, каже, що є можливість створити церковну структуру у Литві.

Про це повідомляє видання LRT.

«Сьогодні перед нами відкривається нова перспектива і можливість спільно домагатися створення екзархату Вселенського Патріархату у Литві», — сказав Патріарх Варфоломій журналістам у вівторок.

Про це він заявив після підписання угоди про тіснішу співпрацю з прем'єр-міністром Інгрідою Шимоніте в уряді.

Екзархат — адміністративна територія Православної Церкви, що складається з кількох сусідніх єпархій за національно-територіальною ознакою.

Зараз при Московському Патріархаті в Литві діє Віленсько-Литовська єпархія РПЦ.

За словами Варфоломія І, створення такої структури є прагненням як духовенства, так і віруючих Литви.

«Ми підтримуємо прагнення обох груп – і православних священиків, і вірян», – сказав Константинопольський Патріарх.

Як зазначив Патріарх, можливість сповідувати віру при Константинопольському Патріархаті відновлює «історичну справедливість».

«Православ’я в Литві сягає XIII століття. У цьому столітті налагоджені відносини між православними вашої країни та Вселенським Патріархатом», – сказав Варфоломій I.

Патріарх, який перебуває з візитом у Вільнюсі, пізніше у вівторок зустрінеться з президентом Гітанасом Науседою, відвідає громаду віруючих, яка формується в країні, а також зустрінеться з п’ятьма священнослужителями, яким він повернув сан священиків минулого місяця.

Вищезазначені священнослужителі були позбавлені сану минулого літа митрополитом Віленсько-Литовської єпархії РПЦ Інокентієм.

Тоді стверджувалося, що "священики скоїли канонічні злочини, пов’язані з неправдивими повідомленнями, непокорою правлячому архиєрею та змовою".

Священики тоді заявили, що на вимогу мирян і через власні переконання вони не можуть перебувати надалі в структурі, підпорядкованій Патріарху Московському Кирилу, яка підтримує війну в Україні.

Прем’єр-міністр Інгріда Шимоніте, зі свого боку, заявила, що це «природно і людяно», що після нападу Росії на Україну і підтримкою Московським Патріархом Кирилом війни, деякі литовські православні «вважають неможливим перебувати у конфлікті з власним сумлінням, залишаючись частиною Москви» у складі Віленсько-Литовської єпархії РПЦ.

«Цілком зрозуміло, щобільше, історично виправдано, що для сповідування своєї віри без конфлікту з совістю представники національних громад звернулися до Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням прийняти їх до Константинопольської Церкви-матері», - сказала прем'єр-міністр.

Хоча вона сказала, що підтримує таке звернення, але підкреслила, що остаточне рішення приймає лише сам Константинопольський Патріархат.

«Це справа Церкви і віруючих», - сказала Інгріда Шимоніте.

Прем'єр-міністр підкреслила, що уряд "зробить все" для забезпечення закріпленої в Конституції свободи віри, совісті та релігії.

«Держава та її посадові особи не можуть втручатися чи намагатися впливати на канонічні рішення церков, однак, коли вони приймаються, було б лицемірно удавати, що ми не розуміємо їхньої важливості», - сказала Глава уряду.

Читайте також
Світові Патріарх Кирил вчергове заступився за "гнану та переслідувану" УПЦ МП
Сьогодні, 15:01
Світові Вселенський Патріарх попросив Ердогана захистити християн у Сирії
Сьогодні, 09:18
Світові "Духовник Путіна" успішно захистив дисертацію про розвал Росії
Вчора, 13:04
Світові Нехай же змовкне зброя у багатостраждальній Україні, - Папа у посланні «Urbi et Orbi»
21 березня, 14:49