Created with Sketch.

Голова ВРУ підписав Постанову про встановлення Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

09.02.2021, 14:21

Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков 9 лютого підписав Постанову «Про вшанування пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни» (було зареєстровано як проект Постанови №4479).

Верховна Рада України встановлює 14 травня Днем пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Парламент рекомендує Міністерству культури та інформаційної політики України із залученням Українського інституту національної пам’яті, Національної академії наук України створити список таких осіб.

Згідно з документом, Міністерству освіти і науки України рекомендовано проводити тематичні заходи, присвячені цьому дню. Також Постановою рекомендується МОН України включити відповідні теми до переліку тем конкурсів Малої академії наук України, рефератів, курсових та дипломних робіт.

Додамо, що Верховна Рада України ухвалила цю постанову ще 3 лютого.

У роки Другої світової війни окупована нацистами Україна була одним із місць масових репресій проти євреїв і знищення їх. Одним із найсумнозвісніших таких місць є Бабин яр у Києві. Багато українців рятували євреїв, своїх знайомих, сусідів чи й сторонніх, від концтаборів і смерті, хоча за це нацисти жорстоко карали, також і смертю.

Держава Ізраїль вшановує неєвреїв, які тоді з ризиком для себе і своїх родин рятували євреїв, почесним званням «Праведник народів світу».

Станом на 1 січня 2020 року, коли державний ізраїльський Центр пам’яті жертв Голокосту в світі «Яд ва-Шем» востаннє на цей час оновлював свою статистику, в переліку вдостоєних цього звання з України їх 2659 – це четверта найбільша кількість за країнами світу. Присвоєння цього звання мешканцям України відбувалися і після цієї дати. Присвоєння цього почесного звання обставлене низкою умов, тому реальне число мешканців України, які рятували євреїв від Голокосту, є очевидно більшим; також, імовірно, не про всіх таких людей відомо на цей час.

Одним із найвідоміших прикладів відмови в наданні цього звання є митрополит Української Греко-Католицької Церкви Андрей Шептицький. Попри численні задокументовані факти порятунку ним чи за його сприяння євреїв, його в Ізраїлі звинувачують нібито в «співпраці з нацистами», хоча доказів цим твердженням немає. «Яд ва-Шем» також відхиляє й прохання українських єврейських об’єднань визнати за Шептицьким це звання.

14 травня – це день, коли 1948 року було проголошено незалежність Ізраїлю як єврейської держави. Через те, що в Ізраїлі широко використовують власний традиційний календар, святкування річниць цієї події (5-й день місяця іяра) в різні роки припадає на різні дати за григоріанським календарем.

Читайте також
Держава Апеляційний суд залишив у власності держави Свято-Духівський монастир Почаївської лаври
09 лютого, 09:20
Держава Громадські організації зможуть брати участь в охороні культурної спадщини, – ВРУ ухвалила закон
09 лютого, 10:00
Держава Президент підписав закони про духовну незалежність України
09 лютого, 09:36
Держава Стефанчук підписав закон про заборону російської Церкви в Україні
09 лютого, 09:18