30 липня на Вічевому майдані в центрі Івано-Франківська з нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми відбулася інформаційна акція «Подорожуй відповідально». Акцію організували БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ», Департамент соціальної політики Івано-Франківської ОДА, Департамент молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради та.
Як стверджують організатори, мета заходу - проінформувати населення про актуальність проблеми торгівлі людьми, ознайомити з методами безпечного працевлаштування, навчання та подорожей за кордоном.
У рамках інформаційної акції «Подорожуй відповідально» створили інсталяцію з 93 коробок, на яких розмістили будівельні інструменти, приладдя, з яким доводиться працювати людям різних спеціальностей. Перехожим роздавали буклети і флаєри, працівники «Карітасу» надавали консультації.
Цифра 93 не випадкова, бо за оцінками Міжнародної організації з міграції, саме 93 відсотки осіб, які стали жертвами торгівлі людьми, постраждали саме від трудової експлуатації, - пояснює завідувачка Консультативного центру з допомоги потерпілим від торгівлі людьми БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» Людмила Солодка. – Наш консультативний центр цього року виявив 8 осіб, які постраждали від торгівлі людьми. Це чоловіки, які потрапили саме в трудове рабство. Таким чином, ми хочемо привернути увагу до цієї проблеми, аби ті, хто погоджується навіть на найпростішу роботу, були максимально обізнаними, відповідальними при прийнятті такого рішення. Адже ризикуючи, можна залишитися без документів, зарплатні і навіть свободи пересування. Тому потрібно пам’ятати, що працевлаштовуватися найкраще офіційно».
До створення інсталяції «Подорожуй відповідально» долучилися учні школи ілюстрації «Patronus». Також вони розробили серію ілюстрацій, які можна використовувати в якості принтів, листівок на будь-яких носіях не одноразово, щоб залучити якомога більше небайдужих людей. Зі слів засновниці школи Анни Авен, оскільки проблема протидії торгівлі людьми доволі болюча, її замовчувати не можна.
«"Карітас" протягом багатьох років працює в двох напрямках – профілактичному і допомоги тим людям, які вже постраждали від торгівлі людьми, - розповідає генеральний директор БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ отець Володимир Чорній. – Отже, шукаємо, виявляємо, допомагаємо таким людям. Також проводимо навчання для соціальних працівників для того, щоб вони могли виявити таких людей. Звичайно, особлива увага профілактиці, щоб ті, хто у наш складний час виїжджає за кордон на роботу, не потрапляли в небезпеку. Хоча це може статися також у нашій країні. Загалом в Україні, починаючи з 1991 року, офіційно виявили 260 тисяч людей, які постраждали від торгівлі і потрапили в рабство у нас і за кордоном. Але ще багато хто соромиться і боїться в цьому зізнаватися. Саме тому маємо ще більше, працювати, об’єднувати зусилля державних структур і Церкви».
Загалом, БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» працює у напрямку протидії торгівлі людьми з 2004 року, відтоді діє Консультативний центр з надання допомоги особам, які потрапили в трудове та інше рабство. За цей час Карітас надав допомогу 238 постраждалим. Серед них 136 жінок, 99 чоловіків та 3 дітей. Види експлуатації у яку потрапляли постраждалі сексуальна – 70 осіб, трудова – 158 осіб, примушування до жебракування – 3 особи, продаж – 1 особа, інші – 6 осіб.
Тому інформаційні акції з нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми в Івано-Франківську є надважливими і традиційними, наголошують організатори.