11-13 вересня 2021 року відбувся перший душпастирський візит владики Богдана Дзюраха, апостольського екзарха для українців Німеччини і Скандинавії, до Фінляндії.
Про це повідомляє прес-служба Секретаріату Синоду єпископів УГКЦ.
Гельсінк і- географічно найбільш віддалена від Мюнхена громада Апостольського екзархату для українців візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії. То ж обравши цю громаду як першу для душпастирських відвідин, апостольський екзарх, за його власними словами, бажав дати відчути вірним цієї громади «обійми Церкви-Матері, яка їх любить, іде за ними, перебуває з ними, розділяючи їхні радості і смутки, здобутки і розчарування, тривоги і надії».
Громада УГКЦ у столиці Фінляндії дуже молода і динамічна. Дітей і молоді в ній більше, ніж осіб дорослого і старшого віку. Заснував цю спільноту, з благословення владики Петра Крика, о. Іван Мачужак 7 років тому. Зараз тутешнім вірним служить о. Роман Кіх, який регулярно прибуває сюди з Таллінна, де є основне місце його душпастирського служіння.
Після Літургії в суботу, 11 вересня, відбулася зустріч громади та гостей з владикою Богданом Дзюрахом.
В понеділок, 13 вересня 2021 року, Апостольський екзарх провів низку робочих зустрічей в Гельсінкі. Перш за все відбулося онлайн-спілкування з нинішнім адміністратором Гельсінської дієцезії о. Марком Пазінато. Учасники зустрічі обмінялися думками щодо різних аспектів душпастирського служіння в українській громаді. Владика Богдан подякував о. Маркові, а в його особі — усій місцевій Церкві, за зичливість і всесторонню підтримку у забезпеченні душпастирської опіки над вірними УГКЦ у Фінляндії.
Згодом владику Богдана зі супроводжуючими його особами — о. Романом Кіхом та п. Денисом Перцевим, — прийняв єпископ-емерит Гельсінської дієцезії владика Теему Лааясало (Teemu Laajasalo), в часі активного служіння якого саме і започаткувалося душпастирство для українців у Фінляндії. Також у розмові взяв участь отець Раймо Гояррола, колишній Генеральний вікарій дієцезії. Владика Теему цікавився сучасним станом української громади в Гельсінкі, а також суспільно-політичною ситуацією в Україні. Окрему увагу сторони приділили екуменічним відносинам між українськими Церквами, а також напрямками соціального служіння католиків в Україні та Західній Європі.
Владика Богдан зауважив, що українці загалом, а вірні УГКЦ зокрема, приїхавши до країн Західної Європи, несуть зі собою досвід живої віри та Божої ласки, яка допомогла цю віру зберегти в часах найбільш жорстоких переслідувань комуністичним режимом. У цьому досвіді — знак надії і для сучасних християн Європи, які не раз перебувають в стані «безкровного мучеництва» і змушені захищати та свідчити євангельські цінності посеред вкрай несприятливого зовнішнього середовища. Як знак духовної і молитовної єдності апостольський екзарх подарував владиці Теему та о. Раймо українські вервиці, поручаючи їх та усю Католицьку Церкву у Фінляндії під опіку Пресвятої Богородиці — Покровительки Апостольського екзархату. Зі свого боку владика-емерит запевнив гостя про свої молитви за мир в Україні і за розвиток української громади у Фінляндії.
Пополудні останнього дня перебування у Фінляндії Апостольський екзарх для українців у Німеччині та Скандинавії відвідав дипломатичне представництво України та провів робочу зустріч з т. в. о. керівника Посольства України у Фінляндії Максимом Кравчуком, секретарем з консульських питань Даніїлом Кононенком і Вікторією Конончук, секретарем з питань внутрішньої політики, преси та культури. В зустрічі взяли участь о. Роман Кіх, який духовно опікується українцями у Фінляндії, а також п. Денис Перцев, представник української громади в цій країні.
В ході розмови відбувся обмін думками щодо духовних потреб віруючих українців, а також про напрямки подальшої співпраці між Церквою, дипломатичним представництвом української держави та українськими громадськими організаціями, які діють на теренах Фінляндії. Дякуючи за зустріч в установі, яку Апостольський Екзарх окреслив як «частинку України в серці Гельсінкі», владика Богдан водночас висловив переконання, що «спільними зусиллями можна зробити багато добра для Батьківщини і рідної громади».