Created with Sketch.

Єпископи ПЦУ закликали всіх православних України до єднання навколо Київського престолу

15 липня, 09:40

Такий заклик Синоду ПЦУ до українців прозвучав з нагоди 1036-ліття Хрещення України-Руси та Дня української державності, які відзначаються 15 липня.

"Помісна Церква знову і знову закликає всіх православних України до єднання навколо Київського престолу. Ми відкриті до діалогу і спілкування з тими, хто поки що залишається під владою Московського Патріархату, і бажаємо допомогти їм побороти неправдивий страх перед владою кривавої Москви", - закликають єпископи ПЦУ. Текст посланння поширив офіційний сайт ПЦУ.

Члени Синоду ПЦУ наголошують, що "знову, як це вже було не раз в нашій історії, безжальні чужинці хочуть поглинути нас, знищити, стерти пам’ять про наш народ. Але на нашому боці правда, і тому ми віримо у Божу допомогу в цій боротьбі за мирне майбутнє для України, для прийдешніх поколінь".

ПОСЛАННЯ

Священного Синоду Православної Церкви України

до всіх православних вірних та до українського народу

з нагоди 1036-ліття Хрещення України-Руси

та Дня української державності

 

Преосвященні владики, всечені отці, дорогі брати і сестри!

Шановні співгромадяни!

У важких умовах агресивної війни на знищення, яку протягом понад десяти років російська держава веде проти нашого народу, ми зустрічаємо нинішні свята – церковне та суспільне, День Хрещення України-Руси та День української державності. Привід для обох святкувань пов’язаний з іменем, постаттю та діяннями нашого рівноапостольного хрестителя і просвітителя, великого Київського князя Володимира, батька нації, православного святого і видатного державотворця.

Нині ми вшановуємо його пам’ять і молитовно дякуємо йому за духовний і державницький вибір, здійснений понад тисячоліття тому – прийняти від Вселенського Патріархату хрещення для очолюваного ним народу. Цим самим князь Володимир завершив попередній історичний етап поширення християнства в українських землях, розпочатий євангельською проповіддю у Криму, Причорномор’ї та Подніпров’ї святого апостола Андрія Первозваного, основоположника нашої Помісної Церкви. Особливо швидко християнство стало поширюватися в землях України-Руси у IX-Х століттях після навернення до віри споріднених слов’янських народів та завдяки поглибленню торгівельних і культурних зв’язків зі Східною Римською імперією (Візантією).

Отже, вибір на користь східної християнської православної традиції, як основи для розбудови суспільства і Київської княжої держави, був не суб’єктивним чи випадковим, але став підсумком тривалого історичного процесу і його логічним завершенням. Цей вибір, означений хрещенням Києва 988 року та подальшим хрещенням всієї княжої Руси, знаменував нову якість Київської держави, як невід’ємної частини європейської християнської цивілізації, рівноправної складової європейської спільноти.

Добрими плодами Хрещення України-Руси стали поширення християнського віровчення та преображення завдяки цьому суспільного і державного життя на засадах євангельських принципів справедливості, любові та милосердя. Завдяки включенню нашої стародавньої держави у європейський цивілізаційний простір розвинулися архітектура і мистецтво, книжна наука. Інституційна єдність Православної Церкви навколо Київського митрополичого престолу сприяла утвердженню єднання різних племен та місцевих князівств у новому просторі давньої нашої єдиної держави зі столицею в Києві – матері міст Руси-України.

Тому, вшановуючи нині давні історичні події нашого церковного і суспільного життя, прославляючи нашого хрестителя і державотворця великого князя Володимира, ми оновлюємо тепер усвідомлення глибини нашого духовного і національного коріння. Ми відновлюємо історичну пам’ять про первородство Києва, як нашого релігійного, державного і культурного осердя. Ми краще усвідомлюємо тривалий шлях нашого народу в боротьбі за відновлення власної державності та незалежності, на які зараз, як і в давні часи, зазіхають зажерливі дикі орди з півночі та сходу.

Знову, як це вже було не раз в нашій історії, безжальні чужинці хочуть поглинути нас, знищити, стерти пам’ять про наш народ. Але на нашому боці правда, і тому ми віримо у Божу допомогу в цій боротьбі за мирне майбутнє для України, для прийдешніх поколінь.

У цей святковий день ми підносимо гарячі молитви за наших мужніх воїнів, які зараз захищають український народ від поневолення і знищення російською імперією зла. Ми дякуємо нашим союзникам, дякуємо всім людям доброї волі у світі, які підтримують Україну в її справедливій боротьбі проти агресора. Ми просимо не припиняти цю підтримку та сприяти наближенню перемоги правди і встановленню справедливого миру для України, для Європи і всього світу.

Усвідомлюючи вплив та значення Православної Церкви для нашого народу ворог зробив і продовжує робити все для того, щоби зберігати церковні поділи, щоби тримати хоча би частину наших братів і сестер під своїм релігійним пануванням, в ярмі злочестивого вчення «русского міра». Соборно засудивши це вчення як таке, що суперечить Євангелію і Православ’ю, яке має єретичне коріння та породжує злі смертоносні плоди, наша Помісна Церква знову і знову закликає всіх православних України до єднання навколо Київського престолу. Ми відкриті до діалогу і спілкування з тими, хто поки що залишається під владою Московського патріархату, і бажаємо допомогти їм побороти неправдивий страх перед владою кривавої Москви.

Дорогі брати і сестри!

Вітаючи всіх вас зі святом на честь Хрещення України-Руси та Днем української державності, разом з вами підносимо нині молитви до Спасителя, до Його Пречистої Матері, до основоположника нашої Помісної Церкви святого апостола Андрія Первозваного, до нашого батька і хрестителя рівноапостольного князя Володимира і до всіх святих українського народу: захистіть нас від нашестя чужинців, даруйте воїнам нашим перемогу над супротивниками, а нам усім – однодумність та мир! Боже Великий, єдиний, нам Україну храни!

 

Від імені Священного Синоду –

ЕПІФАНІЙ,

Митрополит Київський і всієї України

15 липня 2024 р.,

м. Київ

Читайте також
Православні Предстоятель ПЦУ звершив освячення накупольних хрестів столичного храму святих Бориса і Гліба
15 липня, 10:05
Православні Митрополит Рівненський ПЦУ звернувся до вірян з проханням здати кров для поранених військових
15 липня, 11:16
Православні Митрополит Епіфаній відвідав на Київщині 9 храмів, громади яких доєдналися до ПЦУ
15 липня, 10:28
Православні В ПЦУ вийшов друком Православний церковний календар на 2025 рік
15 липня, 11:01