Архиєпископ Константинопольського Патріархату Іов (Геча) вважає, що автокефалію Українській Православній Церкві можуть надати за тією ж схемою, яку свого часу застосували щодо Польської Православної Церкви.
Про це єрарх розповів у інтерв’ю РІСУ.
«Константинополь завжди вважав, що територія України є канонічною територією Константинопольської Церкви. І не треба забувати, що якраз на основі Київської митрополії була надана автокефалія Польській Церкві в 1924 році», - сказав він.
У 20-х роках Польська держава стала незалежною і звернулась до Константинополя з проханням визнати Православну Церкву.
«Для Польщі не було проблеми православної віри, православного вчення, православного Богослужіння – це питання релігійне і не стосується держави. Але Польська держава мала проблему політичну: вона не хотіла, щоби Православна Церква в Польщі служила інтересам чужої держави», - зазначив владика Іов.
У 1924 році Константинополь дав Томос 1924 року Польській Православній Церкві.
«Константинополь розглянув Польську Церкву як колишню частину Київської митрополії. Як ми знаємо, при митрополиті Кіпріанові Цамблаку Київська митрополія перебувала в рамках польсько-литовської держави, тобто її кордони ширились і на територію Польщі, і сучасної Литви. Теж саме приблизно було і за часів Петра Могили, який був митрополитом Київським. Київська митрополія тоді підлягала Константинополю. І тому, що Польща колись перебувала у рамках Київської митрополії, а Київська митрополія була в прямому канонічному підпорядкуванні Константинополя, Константинополь дав автокефалію Польській Церкві у 1924 році», - пояснив єрарх.
«То якщо у 1924 році Константинополь дарував автокефалію Польській Церкві на основі Київської митрополії, чому сьогодні Константинополь не мав би права надати самій Київській митрополії статус автокефалії? Якщо це було можливо у 1924 році – це можливо і сьогодні», - наголосив архиєпископ Іов (Геча).