Created with Sketch.

Єрархія УАПЦ повністю покладається на Церкву-Матір у виборі конкретних шляхів подолання розколу українського православ’я

09.12.2009, 12:17

Черговий архиєрейський собор УАПЦ відбувся 8 грудня у приміщенні Патріархії УАПЦ в Києві. Основна тема собору — внутрішнє життя УАПЦ, а також сучасна церковно-конфесійна ситуація в Україні.

КИЇВ — Черговий архиєрейський собор УАПЦ відбувся 8 грудня у приміщенні Патріархії УАПЦ в Києві. Основна тема собору — внутрішнє життя УАПЦ, а також сучасна церковно-конфесійна ситуація в Україні. Як наслідок обговорень, члени соборового засідання ухвалили заяву «Між’юрисдикційний діалог як шлях побудови єдиної Помісної Православної Церкви». У документі подано «концептуальне бачення священноначалієм УАПЦ сучасної церковної ситуації». Як зазначається у заяві, «єдиним шляхом для відновлення церковної єдності є впровадження повноформатного діалогу усіх гілок Українського Православ’я (УАПЦ, УПЦ, УПЦ КП) з метою пошуку шляхів відновлення церковної єдності».

Єпископат УАПЦ прийняв два рішення щодо переговорів з іншими православними юрисдикціями в Україні: активізувати переговорний процес з УПЦ (МП) та розпочати переговори з УПЦ КП, для яких собор сформував спеціальну комісію. Водночас, як йдеться у повідомленні «Української Автокефалії», початок переговорів з УПЦ КП обумовлено вимогою до керівництва Київського Патріархату «відмовитися від практики насильницького захоплення храмів УАПЦ».

«На своїх попередніх Соборах, — йдеться у соборовій заяві, — єпископат УАПЦ вже розглядав проблему канонічного статусу патріарха Філарета (Денисенка) та наголосив на недоцільності встановлення сьогодні євхаристійного спілкування з єпископатом УПЦ КП, доки УПЦ КП очолюватиме її нинішній глава. Водночас, ми вважаємо корисним відновити переговори між Українською Автокефальною Православною Церквою та УПЦ КП. Вважаємо, що за сучасних умов у переговорному процесі особисте питання Філарета може бути винесено за дужки, оскільки з часом дане питання може втратити свою актуальність».

У зв’язку з ухваленим рішенням проготовність розпочати переговори з УПЦ КП, єрархи УАПЦ у заяві зазначили, що позитивно розцінюють ініціативи кліриків УАПЦ, спрямовані на встановлення братських стосунків із кліром УПЦ КП. Водночас члени соборового засідання закликали духовенство УАПЦ до вірності канонічним та еклезіологічним засадам православ’я, «на які орієнтується у своєму церковному будівництві єпископат нашої Церкви».

«Відновлення діалогу між Українською Автокефальною Православною Церквою та УПЦ КП на рівні уповноважених комісій, на нашу думку, стане можливим одразу ж після припинення практики насильницького захоплення храмів нашої Церкви представниками УПЦ КП з ініціативи єрархів цієї юрисдикції та сприяння місцевої влади», — читаємо у заяві.

Також там сказано, що в УАПЦ щиро вітають початок підготовки до діалогу між УПЦ (МП) та УПЦ КП, проте вважають, що такий діалог «в історичній перспективі є безальтернативним шляхом до відновлення церковної єдності».

Єпископат УАПЦ також розглянув значення Вселенського Патріархату для життя сучасної Православної Церкви та українського православ’я. Як вважають єрархи УАПЦ, саме Константинопольська Церква, яка є Церквою-Матір’ю для давньої Київської Митрополії, має відіграти ключову роль у між’юрисдикційному діалозі та становленні єдиної Помісної Церкви.

«Єпископат Української Автокефальної Православної Церкви, — йдеться у згаданій заяві, — закликає єпископат УПЦ КП та УПЦ (МП) до більшої відкритості та більш системної співпраці з представниками Вселенського Патріархату, який є Церквою-Матір’ю давньої Київської Митрополії і який внаслідок своєї незадіяності в існуючому конфлікті є вільним від політичної мотивації у своїх діях. Ми засуджуємо невиправдану та політизовану критику великої Церкви Константинополя та Його Всесвятості Всесвятішого Патріарха Варфоломія з боку окремих представників УПЦ КП та УПЦ».

На думку єрархії УАПЦ, така критика є неконструктивною та свідчить про неповноцінність еклезіологічної та канонічної свідомості єрархів, які її зостосовують.

«Ми знову нагадуємо своїм співбратам-архиєреям з УПЦ КП та УПЦ (МП), що Вселенський Патріарх є не лише головою однієї з Помісних Православних Церков, але й єрархом, який має першість честі та низку виняткових повноважень у православному світі, зокрема він є вищою апеляційною інстанцією, в якій мають розглядатися суперечки, що виникли між єпископами в Україні (див. правила 3 та 4 Помісного Собору Сардикійського (344))», — йдеться у заяві архиєрейського собору УАПЦ.

Єрархи УАПЦ засвідчили, що повністю покладаються на Церкву-Матір у виборі конкретних шляхів подолання наслідків розколу та чекають «від Його Всесвятості Патріарха Варфоломія та Священного Синоду Вселенського Патріархату на ліки, які би могли зцілити розділене церковне тіло».

Виділив собор і проблему відсутності загальновизнаного на всеправославному рівні канонічного механізму надання автономії та автокефалії, що, як сказано в заяві, є однією з причин церковного розділення в Україні. «Тому єпископат Української Автокефальної Православної Церкви з великою надією сприйняв звістку про відновлення міжправославних консультацій, зокрема, відновлення роботи Міжправославної Підготовчої Комісії та Передсоборової Всеправославної Наради, які працюють у рамках підготовки до Святого і Великого Собору Православної Церкви», — йдеться у рішенні собору.

Також, на прохання владики Андрія, митрополита Галицького УАПЦ собор ухвалив рішення щодо відродження відомого з XIII століття Свято-Михайлівського чоловічого монастиря в с. Підмихайля, Калуського району, Івано-Франківської області.

Також на соборовому засідання єрархи УАПЦ ухвалили пропозиці. Митрополита Мефодія, Предстоятеля УАПЦ, про сприяння заснуванню міжконфесійного Науково-богословського інституту св. ап. Андрія Первозванного у Києві, «на базі якого могли би співпрацювати фахівці різних юрисдикцій та українських Церков».

Читайте також
Суспільство Священик-волонтер ПЦУ з Чернігова просить депутатів не давати землю благодійній організації, за якою стоїть УПЦ МП
Вчора, 12:55
Суспільство Священик РПЦ покинув парафію та дружину й поїхав воювати в Україну
Вчора, 11:14
Міжконфесійне На Черкащині нарікають, що московський священнослужитель самовільно переосвятив криничку
Вчора, 10:56
Суспільство У Луцьку освятили гарнізонний храм нацгвардійців
Вчора, 10:30