Йорданія не готова визнати за розташованим на території Юдеї містечком Каср аль-Яхуді права називатися місцем хрещення Ісуса Христа. В Аммані стверджують, що засновник однієї з головних світових релігій прийняв хрещення на східному березі річки, який зараз перебуває на території Хашимітського королівства.
Йорданія не готова визнати за розташованим на території Юдеї містечком Каср аль-Яхуді права називатися місцем хрещення Ісуса Христа. В Аммані стверджують, що засновник однієї з головних світових релігій прийняв хрещення на східному березі річки, який зараз перебуває на території Хашимітського королівства.
Члени йорданського уряду, парламентарії та представники церкви зібралися в кінці минулого тижня в Аммані, щоб засудити відкриття вільного доступу до Каср аль-Яхуді. Вони виступили проти спроб влади Ізраїлю узурпувати право на місце хрещення Ісуса Христа, повідомляє NEWSru Israel..
Учасники наради відзначили, що всі історичні та археологічні свідчення вказують: засновник християнства прийняв хрещення на східному березі річки, в місці, яке на честь цієї події отримало назву "Аль-Магтас" (занурення).
За словами міністра внутрішніх справ Йорданії Мазен Сакет, на підтримку цього місця виступали глави багатьох релігійних конфесій, в тому числі – Йоанн Павло II, який в 2000 році взяв участь у церемонії відкриття побудованого тут комплексу.
"Йорданці приголомшені тим, що ізраїльтяни побудували на західному березі туристичний об'єкт, заявивши, що саме там відбулося хрещення Ісуса Христа. Вони проігнорували історичні факти", – заявив Сакет.
Католицький єпископ Аммана Салім Саіге підкреслив важливість питання для всіх християн і закликав провести наукові дослідження, які переконають весь світ у правоті йорданської сторони, повідомляє газета Jordan Times.
Ще до того, як Каср аль-Яхуді відкрився для відвідувачів, міністр туризму Йорданії Хайфа Абу-рази повідомила, що співробітники міністерства провели робочу зустріч з ізраїльськими колегами. Ті заявили, що не мають ніякого відношення до майбутньої події.
Йорданці стверджують, що справжнім місцем хрещення Ісуса була Віфанія той бік Йордану, розташована на східному березі річки. Свою версію вони підтверджують археологічними знахідками, такими, як фрагмент колони, яка, згідно ранньохристиянської традиції, була встановлена на місці хрещення Ісуса.
Ізраїльтяни переконані, що Ісус занурився у води Йордану в Каср аль-Яхуді, поруч з місцем, де пізніше був побудований православний монастир Святого Іоанна Хрестителя. Відстань між Каср аль-Яхуді і Аль-Магтасом не перевищує десяти метрів.
Слід зазначити, що більшість дослідників ранньої історії християнства вважають, що місце хрещення Ісуса було розташоване на західному березі Йордану. Вони нагадують, що з усіх канонічних текстів Нового Завіту місце хрещення згадується тільки в першому розділі Євангелія від Іоанна, згідно з яким "це відбувалося в Вифаварі при Йордані, в місці, де хрестив Іоанн" (Івана 1:28).
Селище, про яке йде мова, називалося Бейт-Аавара - "Місце переправи", і розташовувалося в районі сучасного мосту Алленбі, недалеко від Єрихону. Про те, де він перебував, можна судити по так званій "Мадабській карті" – мозаїці, яка прикрашала церкву Святого Георгія в Мадабі, розташованому на території сучасної Йорданії.
Стилізована карта Святої Землі датується серединою шостого століття нашої ери. Є на ній і зображення місця впадання Йордану в Мертве море, а також його околиць, включаючи Єрихон і Бейт-Аавара. Напис поруч з назвою населеного пункту говорить: "Віфавара Святого Іоанна, де відбулося хрещення". Згідно з картою, Віфавара знаходиться на західному березі річки.
У 1967 році, після Шестиденної війни, Єрихон, також як і вся Юдея і Самарія, перейшли під контроль Ізраїлю. Протягом довгих років прикордонний Каср аль-Яхуді залишався закритою військовою зоною. Доступ туди відкривався лише кілька разів на рік.
Однак 12 червня 2011 року, після благоустрою, проведеного міністерством регіонального співробітництва та місцевою владою, доступ до місця хрещення став вільним з ізраїльського боку. При цьому всі роботи здійснювалися з відома йорданських властей.
Йорданія завчасно отримала повну інформацію про хід робіт. Зараз спільно з йорданцями планується звести греблю, щоб забезпечити цілорічний рівень води для хрещення", – повідомила представниця МЗС Ізраїлю Ілана Штайн. Вона також заявила, що на даний момент міністерство закордонних справ не отримало ніяких скарг з боку Йорданії
Прес-служба міністерства регіонального розвитку повідомила, що перед відкриттям святині ізраїльські представники проконсультувалися з Патріархом Єрусалимським Феофілом, який однозначно підтвердив, що Ісус прийняв хрещення на західному березі Йордану.
"Більшість церков і монастирів самих різних християнських конфесій впродовж багатьох століть зводилися саме на цьому березі. У той же час, ми не хочемо принижувати значення будь-яких релігійних святинь", – повідомили в міністерстві.
На початку XXI століття відстань між Каср аль-Яхуді і Аль-Магтасом становить близько 10 метрів. Річка неодноразово змінювала своє русло – зараз неможливо встановити, де саме в часи Ісуса Христа розташовувався західний, а де східний берег. Навряд чи вдасться внести повну ясність і в питання, з якого боку входили в річку Ісус Христос та Іоанн Хреститель.
Однак арабське королівство демонструє готовність піти на конфлікт з єврейською державою, щоб затвердити свої права на християнську святиню. І причина – не тільки побоювання за те, що паломники забудуть про Йорданію і кинуться до Ізраїлю. Хашимітська династія, яка носить почесний титул зберігача ісламських святинь Єрусалима, хоче нагадати, що вона зберігає владу і над ділянкою землі, священною для християн. Про це повідомляє Релігія в Україні.