• Головна
  • Йосифітки - Згромадження Сестер св. Йосифа Обручника Пречистої Діви Марії...

Йосифітки - Згромадження Сестер св. Йосифа Обручника Пречистої Діви Марії

02.05.2012, 12:03

Згромадження сестер св. Йосифа Обручника Пречистої Діви Марії (йосифітки)(ЗССЙО)– жіноче чернече Згромадження єпископського права Української Греко-Католицької Церкви, засноване наприкінці ХIХ століття.

У 1898 році до сестер-служебниць в селі Жужіль (Сокальщина) виявили бажання вступити троє молодих дівчат, яких однак не прийняли до спільноти. Однак ними заопікувався священик Кирило Селецький. Під його опікою дівчата заснували чернечий дім в селі Цеблів (Сокальський район). Згодом до них почали долучатись інші дівчата. Окрім спільної молитви, дівчата займались опікою дітей-сиріт.  У 1906 р. о. Салецький придбав для Згромадження земельну ділянку і побудував дім. Сестри виконували різноманітну роботу: ткали, шили, збирали трави, опікувалися сиротами, лікували хворих.

Після смерті засновника Товариства Святого Йосифа Обручника, як назвали свою спільноту перші сестри-йосифітки, у 1918 році опіку над сестрами взяли отці-редемптористи під проводом Перемиського єпископа Йосафата Коциловського. А у 1937 році Товариство було реорганізоване в чернече Згромадження. В той час тільки у Перемиській єпархії діяло 30 монастирів, де проживало 180т сестер. У 1942 році в Галичині діяло 23 доми (а при них захорони для дітей-сиріт) сестер йосифіток.

У роки радянського комуністичного режиму членкині  Згромадження сестер св. Йосифа, як і всі вірні УГКЦ, зазнали переслідувань. Одинадцятеро черниць були вивезені на каторжні роботи до Сибіру. Дві з них – с. Олімпія (Ольга Біда) та с. Лаврентія (Левкадія Гарасимів) – стали мученицями і були проголошені блаженними УГКЦ. Сестри були заарештовані 1950 р. солдатами НКВС і вивезені до пересильного табору в Бориславі, а згодом засуджені на довічне заслання у с. Харськ Томської області. У 2005 році їх мощі були віднайдені та перевезені із Сибіру в Україну. Спеціально для них була облаштована каплиця у величному новозбудованому монастирі на вул. Личаківській у Львові.

В 1951р., після чергової зміни радянсько-польського кордону, сестри йосифітки, які проживали у матірньому домі в Цеблові, були переселені до Західної Польщі. А в 60-х рр. ХХ ст. Згромадження поширилося з Польщі поза межі Європи. Сьогодні головний дім ЗССЙО розміщений у Кракові (Польща). В Україні діє 8 домів (в яких проживає 53 сестри), у Польщі – 5 домів, в Канаді сестри проживають  - у 2 домах, у Бразилії - діє 4 доми. Спільнота ЗССЙО діє також в м.Прокопєвську (Росія).

Сестри-йосифітки організовують та опікуються сиротинцями, працюють на державних роботах, зокрема у лікарнях та інших місцях згромадження немічних та особливо потребуючих, утримують будинок для пристарілих (Саскатун, Канада).

Література:

1. Департамент інформації УГКЦ

2. "Монашество УГКЦ"// "Патріярхат" №1 2010

3. Сайт Патріаршого паломницького центру УГКЦ