Заради єпископа з України Папа Римський порушив протокол, а Кеннеді сперечався з Хрущовим – життя Йосипа Сліпого

Йосип Сліпий серед пластунів - фото 1
Йосип Сліпий серед пластунів
Про нього, напевне, набагато менше згадок, ніж він заслуговує. Нацистська диктатура боялася, аби Йосип Сліпий не проповідував патріотизм серед полонених українців. Радянська ж ув'язнила його майже 20 років за “ворожу діяльність проти УРСР, співпрацю з німецько-фашистськими окупантами”. Хоча єдине, чого він прагнув – це вільна і незалежна Українська Церква

Джерело: 5 канал

 • Дід майбутнього єпископа мав сільське прізвисько "Сліпий". Воно згодом стало частиною імені священника УГКЦ. Хоча отець Йосип при народженні отримав прізвище Коберницький-Дичковський.

За легендою, псевдонім "Сліпий" походив від одного з предків священнослужителя, якого 1709 року московити осліпили за те, що він воював під Полтавою проти царя Петра І на стороні гетьмана Івана Мазепи та шведського короля Карла XII.

 • Вступив до Львівської духовної семінарії у 1911 році, де вперше в житті зустрівся зі славнозвісним митрополитом Андреєм Шептицьким. Митрополит запам'ятав Йосипа як учня, який відповів на складне богословське питання про сопричастя святих. І був вражений, що такий молодий хлопець знає відповідь.

Є переказ, як тоді ще студент Йосип Сліпий спитав у Шептицького: "Чи бажання розпочати університетські студії може бути перешкодою до священства?" Глава УГКЦ відповів: "Можна дуже добре користуватися наукою і навчанням у час служби Богові – і це зовсім не є в контрасті з тайною священства".

Пізніше, у 1917-му, саме Андрей Шептицький висвятив Йосипа Сліпого, відправив на навчання до Австрії та обрав ректором Богословської академії.

 • Дослідники біографії кардинала відзначають, що Сліпий був різкою і категоричною людиною. За свідченням сучасників Сліпого, тих, хто, на його думку, не проявляв достатньо кмітливості, владика називав "гусячою головою", а внучата племінниця Дарія зазначала, що навіть у листах до її матері священник наказував, аби вона уважніше читала те, що він пише із заслання.

"В обставинах, які йому довелось пережити, в обставинах нищення свідомої церкви, коли треба було залишатися твердим як криця, риси Сліпого виявились рятівними", – каже релігієзнавець Олег Турій.

Заради єпископа з України Папа Римський порушив протокол, а Кеннеді сперечався з Хрущовим – життя Йосипа Сліпого - фото 65722
 • Отець УГКЦ, доктор богослов'я Йосип Кладочний у 1939 році нелегально відбув у Рим з окупованого більшовиками Львова, щоб передати листа від Андрея Шептицького й отримати дозвіл Папи Римського про висвячення його наступника, ректора Богословської академії Йосипа Сліпого, у єпископи. Хіротонія Сліпого відбулась таємно у каплиці митрополита Андрея Шептицького у Львові того ж року, і Рим це рішення підтвердив.
 • 30 червня 1941 року Й. Сліпий підтримав Акт відновлення Української держави. Тим часом німецькі окупанти вважали небезпечними греко-католицьких священиків, тому що отці Шептицького поширювали українську національну ідею.

"Документ, датований 1942 роком, розпорядження, надіслане з Берліна у Рейхскомісаріат у Рівне, а копія у Львів, де зазначається, що душпастирство у таборах для військовополонених має розділити полонених на тих, хто зі сходу України, тобто православних, і греко-католиків графа Шептицького, тому що священики Шептицького є носіями української національної ідеї і можуть її поширювати серед східняків. В інструкції наголошується, щоб не допускати людей Шептицького до спілкування з українцями-військовополоненими зі сходу України", – розповідає історик Наталія Матлашенко.

 • По смерті митрополита Андрея Шептицького 1 листопада 1944 року Йосип Сліпий перебрав провід над Галицькою митрополією. Разом з іншими українськими католицькими владиками 11 квітня 1945 року його ув'язнила радянська влада.

Рік по тому під тиском подібних репресій було здійснено "самоліквідацію" Української греко-католицької церкви.

 • З приходом до Львова влади СРСР у 1944-му Йосипу Сліпому пропонували очолити Київську митрополію у православній церкві. Він не зробив цього. Арештували главу церкви 11 квітня 1945-го. Вперше. Засудивши до 8 років каторжних робіт.

Далі було ще три вироки, які каральна машина НКВД озвучувала один за одним щойно попередній термін ув'язнення добігав до кінця. Сліпий був політв'язнем номер один у Радянському Союзі, була установка не випускати його за жодних обставин.

Заради єпископа з України Папа Римський порушив протокол, а Кеннеді сперечався з Хрущовим – життя Йосипа Сліпого - фото 65724
 • Як пригадував сам патріарх, найбільше йому докучали довгі і часті етапи, у яких довелось переїжджати сотнями кілометрів тайги. Поїзд на тижні, а деколи і місяці залишали на бічних перонах без обігріву, нормальної їжі та будь-яких ліків.

Навіть у вбиральні за спиною стояв конвоїр.

 • Внучата племінниця Ольга Двуліт у 16-річному віці разом зі своєю матір'ю відвідували владику, коли той був на засланні і Потьмі, Мордовія.

"У нас був медівник, загорнутий у папір, я ті клаптики паперу відривала і вони писали хімічним олівцем. Що мама запитувала, блаженніший відповідав. Я ті записки дрібнила на маленькі шматочки, клала в рот, пережовувала і бігала в туалет випльовувала. Тобто, то фактично була не розмова а переписка, яка тривала три години", – розповідає Ольга Двуліт.

 • На засланні владиці вдавалось проводити служби Божі та висвячувати священиків, і навіть одного єпископа – Василя Величковського, який згодом очолив греко-католицьку церкву. Сліпий знав літургію на пам'ять.
 • Загалом Йосип Сліпий провів у тюрмах і таборах Сибіру, Мордовії, зокрема в Потьмі (табори: Дубравлаг) на засланні, 18 років. Під час ув'язнення тривалий час хворів, неодноразово перебував на межі між життям та смертю.
 • Він вийшов на волю у 70-річному віці. 1963 року Йосип Сліпий прибув у Рим. За його звільнення клопотали перед керівником СРСР Микитою Хрущовим американський президент Джон Кеннеді і Папа Римський Іван ХХІІІ.

Його першим запитанням по отриманні документа про свободу було: "А чи стала вільною Церква?"

Після звільнення Сліпий ще понад 20 років очолював греко-католицьку церкву із Риму, оскільки в Україну повертатись йому було заборонено. Рідної землі він так і не побачив до самої смерті.

 • 23 грудня 1963 року Ватикан визнав, що галицький митрополит має статус Верховного архієпископа Львівського, предстоятеля УГКЦ.
 • 25 січня 1965 папа Павло VI дав йому титул кардинала римо-католицької церкви.
 • Цікавий факт: під час аудієнції Йосипа Сліпого у Папи Івана-Павла II останній, висловлюючи повагу, підвівся та сам підійшов привітати українського єпископа, що й ішло врозріз із протоколом.
Папа Павло VI і Йосиф Сліпий - фото 65725
Папа Павло VI і Йосиф Сліпий

 

 • У Римі за сприяння Йосипа Сліпого було побудовано Собор святої Софії (посвячений у 1969). Він також придбав і відновив парафіяльний храм Жировицької Матері Божої для українців-католиків, при якому заснував музей, госпіціум (посвячений 1971 р.). Крім того, отець організував Український католицький університет св. Климента (з 1963 р.) та науково-видавничу працю при ньому.
 • За наукові досягнення Йосип Сліпий був почесним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка з 1964 року, членом Тіберійської Академії в Римі – з 1965 року, почесним доктором Українського вільного університету (Німеччина) – з 1969 року та трьох американських і одного канадського університетів.