Created with Sketch.

Заява щодо поточних викликів у релігійній сфері, які стоять перед Україною

12.04.2023, 22:22

Джерело: ПЦУ

Від початків руху за церковну незалежність Українська Автокефальна Православна Церква, УПЦ Київського Патріархату, а нині Православна Церква України, яка є їхньою повною і єдиною правонаступницею, наголошували на небезпеці, яку несе для України контроль Московської патріархії над частиною православних релігійних організацій в нашій державі. Бо Московська патріархія, як керівна організація, і в радянський час, і в нинішній путінській тиранії була і є не просто залежною від держави – вона є фактично державною агенцією з релігійних питань.

Через Московську патріархію російська влада активно поширювала і продовжує поширювати неоімперську шовіністичну ідеологію «русского міра», яка є базою для виправдання агресії проти України. Отже, питання реального, а не декларативного, повного і юридично закріпленого відокремлення українських релігійних організацій від контрольованих кремлівською диктатурою релігійних центрів, таких як Московська патріархія – це одне з ключових питань успішного спротиву російській гібридній агресії.

Саме тому Православна Церква України підтримує рішення української держави, спрямовані на захист релігійної спільноти нашої країни, релігійних інституцій і віруючих громадян від використання їх, свідомого чи ні, вільного чи примусового, як одного з інструментів гібридної агресії. Те, що російська держава саме як такий інструмент розглядає структуру Московського Патріархату в Україні (що називає себе «УПЦ»), підтверджується і численними фактами, і міжнародними експертами. Останні визнають вагому роль, відведену агресором для МПвУ в підготовці до нападу та у подальших планах окупації нашої держави.

Саме тому невідкладно необхідно внести зміни до законодавства України з метою заборонити будь-який юрисдикційний та адміністративний зв’язок релігійних організацій України з релігійними центрами в Росії, зокрема з Московським Патріархатом. Йдеться не про заборону релігійної діяльності, а саме про заборону підлеглості. Такий підхід в цілому поділяється і релігійною спільнотою України, що було засвідчено під час зустрічі Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з Головою Верховної Ради України Русланом Стефанчуком 11 квітня 2023 р.

Ми пишаємося тим, що Україна відома у світі високим рівнем релігійної свободи, релігійним плюралізмом, відсутністю «державної церкви», рівністю всіх релігійних організацій перед законом, розвиненим міжконфесійним діалогом та співпрацею між різними релігійними об’єднаннями.

Православна Церква України послідовно виступає за дотримання принципу рівності представників всіх конфесій та релігій перед законом і за невідворотність покарання для всіх осіб, причетних до сприяння ворогу та державної зради, незалежно від того, до якої конфесії чи спільноти вони належать та чи мають якийсь релігійний сан. Тому категорично відкидаємо намагання представників МПвУ подавати заходи реагування держави на численні факти колаборації з ворогом, поширення ворожої ідеології «русского міра», інші порушення законодавства України, як нібито «релігійні переслідування».

Православна Церква України виступає за подальший конструктивний діалог як між державою та релігійною спільнотою, так і між православними в Україні. Зі свого боку ми робили і будемо надалі робити все можливе, щоби не допустити використання релігійних питань для дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні.

Тому ми відкидаємо як небезпечні для єдності Церкви, для держави і українського суспільства, намагання використовувати складну релігійну проблематику для вирішення партійно-політичних питань. Православна Церква України є помісною Церквою всього українського народу, не поділяючи своїх вірних за політичними поглядами, бо це суперечить самій її природі. Послідовно маючи державницьку позицію в суспільних питаннях та підтримуючи конструктивну взаємодію з патріотичними і демократичними силами, Православна Церква України і надалі буде керуватися принципом розмежування між релігійним життям та політичною діяльністю, чітко закріпленим в українському законодавстві.

Ми свідомі того, наскільки складними є питання захисту духовного простору України від ворожих впливів, які потребують ретельного опрацювання та виважених кроків. Тому ми підтримуємо зусилля держави, спрямовані в цьому напрямку та зі свого боку закликаємо всіх наших вірних і наших прихильників до уважності, усвідомлення відповідальності, до попередження і не допущення провокацій.

Переконані, що єднаючи зусилля Церкви, суспільства і держави, всіх, хто усвідомлює важливість нинішнього історичного моменту звільнення України від накинутого їй багато століть тому російського імперського ярма, з Божою допомогою ми досягнемо успіху.

З благословення Предстоятеля Православної Церкви України –

Пресцентр Київської Митрополії
Української Православної Церкви (ПЦУ)

Читайте також
Документи конфесій Патріарший і Синодальний Томос надання автокефального церковного устрою Православнiй Церквi в Україні
30.07.2023, 12:28
Документи конфесій Лист Його Всесвятості Патріарху Варфоломію
28.07.2023, 15:30
Документи конфесій Постанова Архиєрейського Собору від 24 травня 2023 р. "Про врегулювання календарного питання в Православній Церкві України"
25.05.2023, 10:10
Документи конфесій Звернення Архиєрейського Собору УПЦ (ПЦУ) до єрархів, духовенства та вірних в юрисдикції Московського патріархату в Україні
24.05.2022, 21:50