Збараж — райцентр за 22 км на північний-схід від Тернополя (див. google-map), на трасі до Києва. Історично містечко належало до Волині, а галицьким стало тільки після першого поділу Речі Посполитої 1772 року, коли увійшло до складу Королівства Галіції та Володимирії.
Місто у 2011 р. відзначатиме своє 800-річчя. Воно виникло довкола укріпленого, спершу дерев’яного, давньоруського граду. Власне й назву населеного пункту, а її варіантами у давнину були Сбираж і Збираж, виводять від слова “збирати”. Мовляв саме у цьому місці, на схилах Товтрів-Медоборів збиралися у давнину для походів дружини русичів. Природно, що перша згадка про Збараж пов’язана з військовими подіями, у даному випадку з усобицями часів неповноліття спадкоємців волинського князя Романа Великого: Данила і Василя або ж, як пишуть літописи, Василька.
“Лестько не зміг узяти Галича і, пішовши, пустошив він довкола Теребовля, і довкола Моклекова, і Збаража, а Биковен узятий був Ляхами і Руссю. І взяв він здобич велику, і вернувся в Ляхи.”
Польський володар спромігся здобути не так сам Збараж, його він таки спалив, а місцевий замок на високій горі над Гнізною — місце, що з XV століття стане першим родовим гніздом князів Збаразьких. Твердиня до того, як у 1598 р. (за деякими даними у 1589 р.), її не зруйнували татари, залишалася будованою з дерева і каменю. Відомо, що уже у цьому середньовічному замку існував храм, але детального опису його немає.
Князі Збаразькі спершу були православними, а історик Микола Теодорович стверджував, що один із них, Олександр або ж Олексій, навіть став православним Холмським єпископом. Утім, таку інформацію сучасні історики досі ані спростували, ані підтвердили. Факт, що першим католиком серед Збаразьких став князь Іван, він же Януш (бл. 1540-1608 рр). Його старший син Юрій-Єжи (1574-1631) став фундатором Збаразького бернардинського монастиря (бернардинами у нас в давнину називали францисканців обсервантів).
Кладовищ у Збаражі було декілька: у Старому Збаражі, головне міське кладовище, біля бернардинського монастиря та парафіяльного костелу. Окремо хоронили юдеїв. Їхнє кладовище розміщувалось поблизу теперішньої школи №1 і на його місці частково стоять багатоповерхівки радянських часів.
Найвідоміший релігійний діяч-уродженець Збаража — греко-католицький єпископ для Українців Австралії та Нової Зеландії Іван Прашко (1 травня 1914 — 28 січня 2001). А от найцікавішим музеєм, з багатими фондами сакральної культури Збаража та околиць, є той, що діє у Збаразькому замку (тел. 03550-2-34-49, 4-39-96).
Збараж має хороше автобусне сполучення з Тернополем (автобуси курсують щопівгодини). Без пересадок сюди можна дістатися і з Києва, Рівного, Луцька, Чернівців, Хмельницького. Окрім того через містечко над Гнізною курсують дизель-потяги з Тернополя і Ланівців, а також потяги Шепетівка—Івано-Франківськ та Івано-Франківськ—Шепетівка.