У Львові 22 травня відбулось офіційне відкриття і освячення Медичної клініки Українського католицького університету. Вона стане центром для надання кваліфікованої допомоги пацієнтам, а також базою для підготовки майбутніх фізичних терапевтів, ерготерапевтів, психологів – фахівців, які вкрай потрібні Україні в час війни і повоєнної відбудови.
Про це інформує сайт УКУ.
Нова Медична клініка УКУ є частиною Стратегії розвитку університету. Так університет працює над зціленням ран війни та виконує свою місію служіння — через медичну практику та піклування про здоров’я.
Чин освячення клініки очолив єпископ-помічник Львівської архиєпархії, сенатор УКУ владика Володимир (Груца): «Медична клініка УКУ — це місце, де медицина – в дії. Тут фахівці будуть служити матері медицини – людині у потребі. Адже медицина удосконалюється, щоб допомогти людині, яка хворіє», – зазначив владика.
Ідея створити Медичну клініку виникла у 2016 із заснуванням Школи реабілітаційної медицини в УКУ. Тоді команда хотіла заснувати реабілітаційний центр. Згодом на Факультеті наук про здоров’я УКУ відкрили магістерську програму з фізичної терапії та ерготерапії. Була створена проектна група, яка кілька років вивчала досвід медичних закладів при університетах по всьому світу і виробила власну модель університетської медичної клініки.
«Початок повномасштабного вторгнення та нові виклики війни спонукали УКУ переосмислити ідею створення медичної установи, розширити меню послуг для громади і більше уваги сконцентрувати на зціленні ран війни – реабілітації, ерготерапії, психологічній підтримці ветеранів та постраждалих від військових дій. Ми вже маємо багато запитів від іноземних університетів, щоб разом проводити наукові дослідження на базі клініки, співпрацюємо зі спілкою UMANA (Ukrainian Medical Association of North America) щодо партнерських лікарських консультацій та обміну досвідом, плануємо проводити навчання для українських лікарів, щоб впроваджувати найновіші підходи та технології у медичну практику», – наголошує проректорка УКУ, голова наглядової ради клініки Наталка Климовська.
Місія Медичної клініки УКУ — побудувати новий вид взаємодії між лікарем і пацієнтом, більше уваги приділяти запобіганню захворюванням, виробити культуру піклування про власне здоров’я.
Тут майбутні фізичні терапевти, ерготерапевти, психологи Факультету наук про здоровʼя УКУ здобуватимуть практичні знання, аби найкраще послужити Україні.
Під час відкриття та освячення медичної клініки, віцепрезидент УКУ о. Богдан Прах наголосив, що місією університету є бути там, де є потреба: «Патріарх Йосиф Сліпий нам заповідав великого бажати. І ми бажаємо великого. Особливо зараз, коли Україна в потребі, нам потрібні такі інституції, які допоможуть пережити ці страшні дні, зцілювати рани війни. Український католицький університет відповідає на виклики, які сьогодні стоять перед нашим суспільством. Тому вітаємо усіх і запрошуємо кожного стати співтворцями цієї клініки».
Основні напрямки роботи Медичної клініки УКУ:
Очолює Медичну клініку УКУ Оксана Ковальська — лікарка-терапевт, кардіолог, досвідчена керівниця та менеджерка в галузі охорони здоров’я, волонтерка, яка має 15-річний досвід медичної практики, зокрема з іноземними медичними установами та пацієнтам. За її словами, у клініці можна підписати електронну декларацію – це можливість отримувати безкоштовну первинну медичну допомогу, згідно з переліком первинних медичних послуг, гарантованих державою. Також окремі категорії населення, як от ветерани та військовослужбовці, зможуть отримати медичні послуги зі знижкою або безкоштовно, завдяки підтримці благодійників клініки та за умови залучення грантових коштів. Частина послуг буде платна.
До створення ініціативи долучилося багато партнерів, благодійників та друзів Українського католицького університету зі всього світу. Серед них – правозахисник, радник ректора УКУ Мирослав Маринович, який з нагоди свого ювілею, попросив усіх охочих замість подарунків, скерувати кошти на творення клініки. Під час церемонії відкриття він наголосив, що пошана до гідності кожної людини є основним принципом роботи новоствореної інституції: «Для нас це велике свято, оскільки втілилася наша велика мрія — відкрити Медичну клініку УКУ. Особливо насущною вона стала з початком повномасштабної війни. Зрозуміло, що нашим обовʼязком є не лише волонтерити, допомагати фронту, а й займатися реабілітацією наших військових, ветеранів, цивільних, які постраждали від російського вторгнення. Війна триває і допомога нашим людям буде завжди на часі».
Проректорка Наталія Климовська наголошує, що проект університетської клініки став можливий завдяки зусиллям дуже багатьох людей – ідейним натхненникам, розробникам проєкту, жертводавцям та усім, хто повірив в ідею: «Цей стартап виплеканий і вилюблений командою УКУ і його призначення — служити на благо людини, спільноти і України, як заповідав нащадкам митрополит Андрей Шептицький», – наголошує Наталка Климовська.
В УКУ наголошують, що відкриття Медичної клініки – продовжує традицію засновника Львівської Богословської академії, спадкоємцем якого є УКУ – митрополита Андрея, який був покровителем «Народної лічниці» у Львові (нині її діяльність продовжує Шпиталь Шептицького). Будівля Медичної клініки наповнена мистецькими творами, наданими провідними художниками-приятелями та благодійниками університету. Серед них – писана ікона – копія з романського вівтаря поч. XIII століття, авторства Івана Дашка.